Nože do sekaček - materiál



skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?)
15.12.2007 18:54

To andy.wise

Ano, i já s vámi souhlasim, když je to pro dobro věci a člověk na to má vybavení znalosti , skušenosti... tak je to jasná věc, nejde o to že by to bylo nevyrobytelné, ale ve smě nemyslitelné - pokoušet se vyrýbět doma nůž k parkové sekačce. Zakalit originál, nebo udělat žabky, když orygo jsou ještě horší, než vlasní výroba, neni o čem diskutovat. Z vlastní skušenosti, co se Robusu týče - máteli namysli žabky k bubnovce - tam by orygynál měli Být od Motor Jikov, pokud se nemýlim, a u nich jsem se nesetkal že by se snad někdy zlomili, zato jsem jich už vyděl nespočet ohlích a rychle otupených, s toho usuzuji že by mohlo postačit jen to správné zakalení a potažení. V originálu kalené jsou, ale jak, to nevim. Jejich výroba sice neni složitá, ale kdby stačilo orygináli jen upravit tak vzhledek jejich ceně (50Kč/ks) by to  za pokus stálo, ne?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?), 15.12.2007 19:07

Ono ve směs je logické že výrobce bude klást důraz na bezpečnost, před životností, a bude je raději dělat měkčí, což mu zaručí že nikomu neusekne nohu a že si ho dejmě tomu zákazník příjde kždý rok koupit znovu... Jinač co se týče orekonu - mám dobrou skušenost jen s noži do Honda mulčovačů , sám sem to vyděl na vlastní oči, rozdrtí třeba celou cihlu na drobky a nenajdete na něm ani zoubek, ale jinač se všemi ostatními řezacími nástroji od oregonu moc skušeností nemám, nicméně je nepovažiji za nejlepší na trhu. Myslim že když ho zanesete k ochotnému kováři, a rozumě zkalí poze ostří cca do 0,5-1cm, nic stim nezkazíte, je potom jen věší pravděpodobnost že když chytnete třba kamínek, vyštípne se vám tak vetží zub než u oruginálu a pokud lpíte na dokonalém trávníku - čili dokonalém ostří ( vzhledem ktomu že brousíte po každém sečení) při zabroušení většího zubu, logicky ubrousíte víc materálu, čili vás to vyjde ve finále nastejno, jen si stim přiděláte práci... Nemusí to však být podmínkou, pokud máte kvalitní trávník, záleží hlavně na tom co sekáte... louka - hřiště / dálnice - polní cest.... A propo, pomůže mi někdo s výrobou těch pneumatik? rychle se mi opotřebovávají a jsou drahé

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
skolin - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 194.126 (?), 15.12.2007 18:54

To andy.wise

Ano, i já s vámi souhlasim, když je to pro dobro věci a člověk na to má vybavení znalosti , skušenosti... tak je to jasná věc, nejde o to že by to bylo nevyrobytelné, ale ve smě nemyslitelné - pokoušet se vyrýbět doma nůž k parkové sekačce. Zakalit originál, nebo udělat žabky, když orygo jsou ještě horší, než vlasní výroba, neni o čem diskutovat. Z vlastní skušenosti, co se Robusu týče - máteli namysli žabky k bubnovce - tam by orygynál měli Být od Motor Jikov, pokud se nemýlim, a u nich jsem se nesetkal že by se snad někdy zlomili, zato jsem jich už vyděl nespočet ohlích a rychle otupených, s toho usuzuji že by mohlo postačit jen to správné zakalení a potažení. V originálu kalené jsou, ale jak, to nevim. Jejich výroba sice neni složitá, ale kdby stačilo orygináli jen upravit tak vzhledek jejich ceně (50Kč/ks) by to  za pokus stálo, ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.59 (?), 15.5.2010 12:36

Co se týče výroby, doporučil bych již zmiňovanou pružinovou ocel 14260, případně nějakou pevnější "obyčejnou" konstrukční ocel 11700. Nemá smysl to nějak kalit (cementovat), protože první kámen to vyštípne. A jak nůž nejrychleji vyrobit? - to je přece jednoduché - dejte to vyříznout vodním paprskem, případně nějak jinak (laserem,...) Cena za vyříznutí bude za 4mm materiál okolo 30 Kč (laser) nebo 80 Kč (voda) za metr řezu. Udělají vám tam i potřebné díry (s přesností desetin mm) a na Vás je to jenom ohnout podle původního nože. Některé firmy dokonce mají i takové řezací hlavy, že mohou řezat pod úhlem, takže byste ani nemusel brousit ostří (cena ale bude asi vyšší). Materiál kupte v nějaké prodejně s hutním materiálem, je jich po republice dost. Zdali budou mít ale 14260 v rozměru 4x50x600 mm, to musíte zjistit. Pro řezání paprskem budete potřebovat asi tak o 1 cm větší kus z důvodu uchycení. Já jsem si takto nechal dělat držák na schodišťovou zábranu z 20mm oceli. Udělali mi tam i díry o průměru 8mm, kam jsem jen vyřízl potřebné závity. Doma je nůž do sekačky (co se týče vyvážení) těžko vyrobitelný. Ten laser (nebo co to bylo - obsluha tomu říkala laser, ale vedle stály baterie lahví s kyslíkem, argonem,...) materiál ani moc neohřeje, dokonce mi ukazovali vyříznuté autíčko z kancelářského papíru. Tak to se opravdu asi moc neohřeje. Mohou Vám tam tím laserem udělat i značky na ohýbání, kdy sníží výkon a ten laser jenom kreslí (gravíruje) po povrchu. Takhle rychle a kvalitně to doma nikdy nevyrobíte, přičemž cena je směšná.

Petr Filipi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.65 (?), 16.5.2010 2:32

Z jakého materiálu jsou nože vyrobeny sice nevím, ale já na jednu soupravu nožů posekám 13 - 15 ha (brousím 1x týdně) a vydrží mi vždy celou sezónu. Souprava dvou nožů do Hondy HRX 537 HXEA stojí 1710,- Kč (jsou tam dva nože nad sebou). Nože bych rozhodně žádné "smodomo výroba" nepoužil, u upevňovacích šroubů je to však něco jiného (originál stojí 1 ks 115,- Kč , ten samý v krámě 8,- Kč, podložka originál 50,- Kč, v krámě 1,40,- Kč).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
lubos25 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 48.252 (?), 16.5.2010 7:33

Kupujete aspon kalené ty šrouby? Bylo by to vhodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 16.5.2010 8:12

Už asi 30 let používám zbytky strojních pil k výrobě nožíků podle nákresu a zatím jsem nic lepšího nenašel. Nožíky jsou sklopné a jenom asi 15 až 20 mm čouhají přes duralový talíř tl. 2 mm. Při nárazu dojde ke sklopení. Občas se stane, že malý kousek uletí ale ne celý a vzhledem k minimální hmotnosti nemůže být případný úraz nebezpečný.  Seču 3 až 4x do roka 33 arů a životnost nožíků po opětovném přbroušení je cca 1 rok. Na talíři jsou 3 kusy.

Nožík do sekačky
Nožík do sekačky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.91 (?), 16.5.2010 9:18

Mám podobný talíř s uchycením nožů. Nůž přibližně stejné velikosti vyrábím z ocelové planžety, otvor pro uchycení pr. 10 razím v přípravku. Planžetu používám tl. 1mm. Neostřím ji, při sekání se hrany zeslabují občasným projetím zeminou, tu mravenci, tu krtina. Vlastně se sekačkou rovnám povrch zahrady. Na pr. 10 v noži navazuje jeho uchycení přes šroub M8, který má osazený spodek hlavy na pr. 9,9 v šíři asi 1,2mm. Používám obdobnou skupinu podložek pro uchycení na duralový talíř. Výhodou tohoto nože je jeho nižší hmotnost a tudíž i snížené opotřebování úchytného šroubu. Sekám 22 arů vzrostlé trávy. Životnost nožů a šroubů je asi dvoje sekání zahrady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 16.5.2010 10:13

Vidím, že máme podobné zkušenosti. Důležité z hlediska bezpečnosti je nízká hmotnost ulomeného případně kousku. Já jsem to i počítal ze vzorce F = m.R.. omega nadruhou a vyšla tam maximální síla asi 55 N.  Ty čepové šrouby jsem si vyráběl sám (mají taky krátkou životnost) ale už nemám přiležitost (jsem v penzi) a tak kupuji takové speciální M6 s nízkou hlavou (aby lépe sklouzly po překážce) a na dřík navlékám takový kroužek asi průměru 8,5 mm, výšky 2 mm na kterém ten nožík se otáčí a ten kroužek upichuji řezacím kotoučem tl. 1 mm z vodícího pouzderka motocyklového řetězu (starého, po vylisování). Jen tak pro ilustraci. Na profesionální sekačce DAKR byly nožíky tlusté asi 5-6 mm a po "ošelhání rohů" se to prakticky nedalo nabrousit. A ten kdyby uletěl tak to by byla "pecka" vzhledem k hmotnosti. Taky jsem tam vyměnil talíř za duralový ale není to ono, protože ten těžký ocelový zároveň působil zřejmě jako tlumič torzních kmitů spalovacího motoru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika