Nože do sekaček - materiál



Stránky: 1,  2,  3   
host - 76.147 (?) 
14.12.2007 13:27, zobrazeno: 58260x

Nevíte někdo jaký materiál /třída oceli/ se používá na výrobu nožů do sekaček zhledem k vysokým cenám nožů?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
andy.wise - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (585) - 164.183 (?), 14.12.2007 14:31

Nevím :-), ale sám jsem dělal nože (do bubnové sekačky se sběrným košem). Nejlepší zkušenost jsem měl s noži z ocele třídy 13 a 14 s tím, že jsem ostří a jejich okolí zakalil a popustil. Zkoušel jsem i ocel třídy 11 (i tu lze v kalicí krvi částečně zakalit), a připadá mi, že bez kalení měla stejné vlastnosti jako originál nůž (konkrétně sekačky toro).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.10 (?), 14.12.2007 16:41

Kedysi, keď sa ešte kosačky mohutne vyrábali doma, používali sa s výhodou opotrebované pílové listy zo strojnej píly. Je to nástrojová oceľ, dobre drží ostrie a nie je príliš krehká.
JARO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.70 (?), 14.12.2007 20:41

Tak listy do strojní pily na kov bych v žádném případě nedoporučil. Kdysi jsem je taky používal, do chvíle, než se nůž potkal s kamenem. Sekačka se neuvěřitelně rozvibrovala a zhruba pěticentimetrový kus nože jsem po delším hledání objevil zaražený asi dva centimetry hluboko v kmeni nedaleké jabloně. Při představě, že by místo kmene stromu byla noha... Materiál těchto pil je tvrdý, ale pro daný účel příliš křehký. Snadnější by bylo použít na nosník obyčejnou konstrukční ocel třídy 11 a na místo ostří nanýtovat žabky z kosy do lištové sekačky. Stejně je to ale spíš nouzové řešení pro případ, kdy už např. není dostupný originální díl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 14.12.2007 16:45

Krom jiných (nákladnějších) lze úspěšně použít tř. např. 14260 tzv. pérovou ocel. Požadavek na tento nástroj je aby byl povrchově tvrdý, ovšem zároveň pružný v jádru, aby např. při nárazu na kámen nepraskl.

                             Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 14.12.2007 21:36

Nevím opravdu, co tímto sledujete. Ceny nožů jsou vyšší, ale např. řetězy k pilám také nejsou zadarmo. Tak, že bychom je zkusili vyrobit:))). Opravdu se tomuto musím zasmát, protože chápu nějaké vylepšení, nebo úpravu která je na stroji opomenuta - úmyslně, protože by to jinak bylo neprodejné a náš šikovný člověk si to hravě dodělá. Ale Vy chcete dělat pokusy s nožem na hřídeli, který se točí kolem 3000 otáček. Uvědomujete si možné důsledky - nejenže se může poškodit sekačka, což Vám jistě sebere všechnu radost z dosud vykonané práce, ale ohrožujete i své okolí. Navíc naši původní sekačku jsem prodal s původním nožem - sekala plochu asi 600 m2 cca 10 let. Jestli máte takovou spotřebu nožů, tak posbírejte kameny, nebo sekejte na o trochu vyšší strniště. Ale místo výroby nože si raději  vyrobte něco užitečného a bezpečného. Pamatuji si různé na koleně vyrobené sekačky a radost majitelů, jak se jim to povedlo. Bohužel v některých případech netrvala dlouho - majitel opodál stojícího automobilu ukazoval pavučinu na předním skle, také vypadlo nějaké sklo z okna a kamínek zaštípal v obličeji projíždějícího cyklistu - to pořád ještě na tu bídu šlo nějak vyřešit. Horší byly těžší úrazy, bacha na to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 90.168 (?), 14.12.2007 22:53

Pokud opravdu neumíte s ocelí, tak nedoporučuji! Blbě zakalíte, prdne to a vyletí ze sekačky... Rozhodně ne z listu do pily - moc křehké. Když už samodomo, tak raději z "bláta" - ohne se, otupí, ale nepraskne (příp. na ostří navařit tvrdokov).

Rozhodně není dobré pustit se do kaleného nože  bez potřebných znalostí a vybavení. Gl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ladiki - (7) - 88.2 (?), 14.12.2007 23:10

Ale no tak. Tvrdokov na sekačku? Ten se hned vyštípe. Nejrozumnější materiál na nůž sekačky je 12050, 12060 popř.14220. Nejprve obrobit (vyvrtat, udělat ostří, zohnout atd.) pak nechat zlepšit na nějakých 1100 N/mm2. Svépomocí to doma neuděláte. Při ceně nožů bych se o to ani nezajímal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.124 (?), 15.12.2007 19:35

Cementační ocel 14220, to bude asi nějaký překlep.

                           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 54.33 (?), 14.12.2007 23:11

Plně souhlasím 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika