Starý obrovský šeřík něco přes 70let



Jana1978 - (12) - 104.26 (?)
23.2.2016 10:28

Děkuji všem moc za rady. Jen budu mít ještě asi velmi hloupý dotaz, jak poznám, která z těch menších větviček je mrtvá? Mě přijdou všechny stejné. Jen ty nejdrobnější poznám suché. Na většině ostatních alespoň dole do těch tří metrů(nahoru se bohužel nikdy nedostanu) je mech a tam já se ztrácím:(

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
Jana1978 - (12) - 104.26 (?), 21.2.2016 15:10, zobrazeno: 12523x

Dobrý den, poradí mi někdo jak se starat zhruba o 70ti letý šeřík(možná o krapet víc) prosím, co s ním dělat aby kvetl a prospívalo mu to. Na jaře kvetla krásně půlka a druhá byla spíš jen zelená olistěná. Nejsem zahradnice ani tomu nerozumím, poněvadž jsme v létě koupili dům a já jsem byla bytový člověk navíc k zahradničení mám zatím daleko. Původní majitel ho tak divně ořezal kvůli deštníkovému sezení, že některý kmen je tak napůl mrtvý a druhá část jakž takž žije. Snažím se dočíst co můžu, ale zatím nic kloudného nevím. Je zhruba tak 5 možná už k 6ti metrům vysoký.

Děkuju za jakýkoliv názor nebo informaci.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 21.2.2016 18:54

Pokud Vám nevadí jeho velikost, nedělal bych s ním nic - je to pěkně rostlý starý keř. Pro lepší kvetení bych jej přihnojil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jana1978 - (12) - 104.26 (?), 21.2.2016 19:42

Velikost nevadí vůbec, krásně provoní pokoje na jaře, jen spíš nevím co s těmi ořezanými částmi kmenů co jsou vážně suché, dělají se v nich takové já nevím jak to napsat(jak kdyby někdo zarval trubku doprostřed kmenu a všechno co je v trubce vyndal, prostě takové trubkovité dlouhé díry a okolo všechno prosychá)jen mám docela strach aby se to nedostalo k té ještě trochu živé části. A navíc ty kmeny se jakoby celé odlupují jako kdyby ztrácely tu vrchní část kůry je hrozně suchá, ale to bude možná věkem. Spodek větví jsem se snažila očistit od starých květů, ale výš jak 2,5m už nedosáhnu. To přihnojení je moc dobrý nápad. Přiznám se to mě nenapadlo.Děkuji. Já opravdu nejsem zahradník, jen se snažím aby se mu nic nestalo a jestli mu dokážu pomoct budu jen ráda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.22 (?), 21.2.2016 20:35

U šeříků se horní stará vrstva kůry loupe, to dělá víc keřů (trojpuk, tavola). Když budete průběžně odstraňovat suché části větví, bude to keři stačit. To přihnojení třeba Cereritem proveďte všude tam, co zasahuje koruna, nejen v tom výřezu v dlažbě u kmene. Dává se asi hrst na m2, klidně to můžete po odkvětu zopakovat.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 166.4 (?), 21.2.2016 22:26

Ty otvory prostředkem starších větví šeříku nejsou známkou choroby ale vrozenou vlastností tohoto keře. Dokonce má podle nich latinské jméno Syringa = syrinx = Panova flétna. Tak jak radí paní Lída, vyřezávejte jen větve, které jsou zcela suché až po horní větvičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jana1978 - (12) - 104.26 (?), 23.2.2016 10:28

Děkuji všem moc za rady. Jen budu mít ještě asi velmi hloupý dotaz, jak poznám, která z těch menších větviček je mrtvá? Mě přijdou všechny stejné. Jen ty nejdrobnější poznám suché. Na většině ostatních alespoň dole do těch tří metrů(nahoru se bohužel nikdy nedostanu) je mech a tam já se ztrácím:(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1575) - 244.99 (?), 23.2.2016 10:32

Mrtvé jsou ty, na kterých nenarostou do června listy...laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 23.2.2016 22:41

Na šeříku je úžasné to, že je mu jedno, kdy se na něj vrhnete s pilou. Proto počkejte do odkvětu a pak uvidíte, co kvetlo a tudíž je živé, co nekvetlo ale má nasazeny listy a co je suché či nemocné. Šeříku nevadí, že má proschlé větve, to vadí pouze člověku, který nedoceńuje i okrasnou funkci mrtvého dřeva. Někdy je to dokonce výhoda - pokud něco upevníte k již suché větvi, neomezujete živou část keře ve vývoji (viz ty krmítka, rolničky, muší hotely,...). Povídejte si s keřem a pokud se vám něco bude/nebude chtít řezat, možná to bude přání toho dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jana1978 - (12) - 104.26 (?), 24.2.2016 15:43

A věříte Stando, že jsem Vás vzala za slovo, ale už dřív... a připadám si jak blázen?Poněvadž si s tím šeříkem povídám reálně a ptám se ho jestli mu něco nechybí a když sáhnu na jeho kmenové části tak se mu snažím dávat energii aby byl v pohodě a myslím, že to už je zralé tak na blázinec... Ten šeřík byl první věc která mě totiž na domě zaujala, protože mám ráda historii a ten už něco zažil... Jinak chápu jak jste to myslel:) to bylo jen pro usmání s povídáním, protože si někdy fakt připadám jak blázen když mluvím na strom... Jinak děkuju za tu poradu i se smrčkem u zídky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.2 (?), 18.4.2016 12:05

To jsou Roztoky, že. :-)
Jinak je moc hezké, že se takto staráte. Já znám spíše případy, že první věc, kterou nový obyvatel domu udělá, je všechno vyřezat a stromy porazit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika