Slabé rhododendrony



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?)
5.8.2008 23:25

Blázny si nedělám, přemýšlejme spolu..

Koneckonců, jestli že tazatelce sesychá rašelinový bal, Č Í M TO A S I BUDE? CO ASI CHYBÍ? Nebude to třeba voda? A drenážky nejsou řešení pro blázny, ale při pozorném sledování profesionálů zjistíte, že se jedné velmi levné a zároveň velmi účinné řešení..Drenážky navíc nesou jeden příjemný vedlejší efekt, zabydlí se v nich rychle žabáci, kteří jsou velmi dobrými pomocníky každéhon zahrádkáře.

Samozřejmě máte zahrady, které poskytují optimální teritorium pro tu, či onu rostlinu, Pak jsem klikař. Pokud ale nechci jít metodou pokus - omyl, a nebo dokonce, pokud má tazatelka problémy - řešení je nasnadě. Ignorování problému rododendrony tazatalce asi nezalije, není-liž pravda?

Nicméně, ani rododendron nesmíte utopit, pro méně opečovávaná stanoviště je dobré vybrat i robustní a odolné odrůdy - některé přešlechtěné variety jsou citlivější. Rododendron by měl mít humózní kyselou půdu s dodstatkem zálivky, neměl by ale stát v bažině .

Neměl by být na přímem slunci, silné zastínění mu ale také zcela neprospévá. Neměl by bý zaléván při plném svitu slunce - u některých odrůd dokaží kapky vody na listech způsobit popáleniny.

PS. Víte, na zahradě rodičů, v Krušných horách rostou nádherné rododendrony, rodiče je zasadili a to bylo vše co pro ně dělají. Nicméně bydlí v podhůří Krušných hor, kde je půda kyselá až běda. Navíc je tam tolik deštivých a zatažených dní, že se nám o tom nezdá..To ale neznamená, že takové štestí na teritorium bude mít každý.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 178.104 (?), 7.7.2008 18:12, zobrazeno: 15256x

Před 4 lety jsme vysadili u domu asi 14 rhododendronů. Z jižní strany jsou chráněny vysokou kamennou zídkou, z východu a západu vzrostlými jehličnany. Místo se nám zdálo ideální, také zahradník souhlasil. Protože je u nás špatná půda - valašský kačinec, pro každý pěnišník jsme jámu zasypali rašelinou a celé jejich okolí pokryli lesní hrabankou. Dle doporučení jsme hnojili po kvetení a na podzim. 3 roky pěnišníky krásně kvetly a rostly. Až moc. Jejich přírostky jsou tak slabé a holé, že větve téměř leží a v zimě se lámou pod sněhem. Letos téměř nekvetly. Hrabanka velmi vysychá a vyschlá špatně vsakuje vodu. Rašelina se tak seschla, že z jam vylézá kořenový bal. A to je v létě tak 1x týdně vydatně zaléváme. Co s tím?? Napadá mne, jeden po druhém keř vyrýt, rašelinu vyházet a zasadit je do dobré zeminy, která bude lépe držet vodu a vrchní hrabanku nahradit třeba klasicky kůrou. Máte jiný nápad jak keřům pomoci?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 9.7.2008 10:17

Rašeliny je nejspíš málo a zálivky určitě. Už ten příznak, že se rašelina sesychá a je vidět kořenový bal jsou toho důkazem. Rododendron Vám bude prosperovat pouze v dobrém teritoriu v přemíře rašeliny a dobře zaléván. Doporučuji naopak jámy okolo kořenového balu zvětšit, dosypat rašelinu, vložit do jam stavební drenážní trubky průměru 80 mm(pro snadnější zálivku). A zalévat a zalévat. Jámy pro rododendrony, budete -li je přesazovat můžete v dolní polovině vyložit PVC folií - rašelina pak nebude tolik vysychat. Předpokládám, že zálivka jednou týdně vyplývá z toho, že se k rododendronům, nejspíš na chalupu dostanete jen o víkendu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.104 (?), 9.7.2008 18:18

Tak já nevím, rhorodendrony rostou hodně v parcích a tam je tedy určitě nikdo nezaleje jak je rok dlouhý. Máme je sice u domu, ale od keřů jsem čekala větší samostatnou životaschopnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 10.7.2008 12:30

V parku vidíte jen ty, co jsou na relativně vhodných stanovištích, ostatní už chcíply.

Odpověď je bohužel prostá, viz výše. Pokud se jim nedaří tak jak jste velmi přesně a  dobře popsala, máte dvě alternativy, posklytnout jim péči, nebo se jich vzdát.

Jiná snaha povede ke stejnému výsledku jako ve staré ankdotě :"Snažil jsem se odnaučit kozu jíst, skoro už se to naučila, ale ta potvora mi chcípla."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 154.174 (?), 2.8.2008 18:05

máme je také na zahradě, kryté od větrů a na dopoledním slunci. Půda je tak nějak normální, až trochu drsná. Nedávala jsem žádnou řašelinu, jen jsem vyhloubila jámu a zasypala ji čerstvou zeminou koupenou v pytlíku. Nijak jsem ji nevybírala, koupila jsem nejlacinější. Keře jsem koupila dva. Jeden uschl a druhý již 5 let roste. Je pevný, krásný a kvete. Zalévám jej jen když je opravdu vyschlá půda. Asi se budete divit, ale vyhoďte rašelinu a zapomeňte na všechny ty rádoby odbornické rady. Máte pravdu, keř má být nenáročný. To, co jsem četla mne dostalo, zajímalo by mne, jestli si z Vás ten pisatel, který Vám radí udělat drenáž na zálivku a dosypat rašelinu dělá blázny. Já myslím, že ano.  To, že jeden můj rhododendron zašel a vydržel jen druhý není špatnou péčí, ale znáte to, koupíte někdy již přischlou rostlinu a podobně. Takže vyhoďte rašelinu, zasypte je hlínou, a porostou samy. Naučí se o sebe postarat a nebudou vyhánět slabé výhonky k ničemu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 4.80 (?), 2.8.2008 21:58

Pokud jsou pěnišníky slabé a vyholují, není od věci je drasticky zkrátit - keře znovu obrazí.  Vyzkoušejte třeba na jednom keři - před 4 rokama mi takhle stavební firma na zahradě zcela polámala jeden dvoumetrový keř - obřečel jsem ho a zasadil něco kousek vedle.  Dneska mám zase cca třičtvrtěmetrový a silný keř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 5.8.2008 23:25

Blázny si nedělám, přemýšlejme spolu..

Koneckonců, jestli že tazatelce sesychá rašelinový bal, Č Í M TO A S I BUDE? CO ASI CHYBÍ? Nebude to třeba voda? A drenážky nejsou řešení pro blázny, ale při pozorném sledování profesionálů zjistíte, že se jedné velmi levné a zároveň velmi účinné řešení..Drenážky navíc nesou jeden příjemný vedlejší efekt, zabydlí se v nich rychle žabáci, kteří jsou velmi dobrými pomocníky každéhon zahrádkáře.

Samozřejmě máte zahrady, které poskytují optimální teritorium pro tu, či onu rostlinu, Pak jsem klikař. Pokud ale nechci jít metodou pokus - omyl, a nebo dokonce, pokud má tazatelka problémy - řešení je nasnadě. Ignorování problému rododendrony tazatalce asi nezalije, není-liž pravda?

Nicméně, ani rododendron nesmíte utopit, pro méně opečovávaná stanoviště je dobré vybrat i robustní a odolné odrůdy - některé přešlechtěné variety jsou citlivější. Rododendron by měl mít humózní kyselou půdu s dodstatkem zálivky, neměl by ale stát v bažině .

Neměl by být na přímem slunci, silné zastínění mu ale také zcela neprospévá. Neměl by bý zaléván při plném svitu slunce - u některých odrůd dokaží kapky vody na listech způsobit popáleniny.

PS. Víte, na zahradě rodičů, v Krušných horách rostou nádherné rododendrony, rodiče je zasadili a to bylo vše co pro ně dělají. Nicméně bydlí v podhůří Krušných hor, kde je půda kyselá až běda. Navíc je tam tolik deštivých a zatažených dní, že se nám o tom nezdá..To ale neznamená, že takové štestí na teritorium bude mít každý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 163.126 (?), 27.8.2008 15:01

Obdivuji Vás, dobré a úspěšné zahradníky. Já mám problém kromě jehličnanů de facto se vším.- Přesto miluji vzrostlou zahradu a rhododendrony obzvlášť. Stalo se mi s nimi naprosto totéž. Je pravda, že skoro nehnojím a nezalévám. Chci ale přispět jednou zkušeností od kamarádky. Jednou jsme přijeli k nim na návštěvu a rhod. byl kompletně ostříhaný, příště nádherně olistěnný. Jaký máte na stříhání názor.? Děkuji a přeji hezké zahradničení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 224.33 (?), 3.8.2008 14:08

Vážení, ten Váš zahradník bohužel o rododendronu moc neví, proto ty problémy. Nápad máte správný. Bohužel nepíšete jak jsou velké. Jsem z Liberce a u nás je ráj pro tyto keře. Proč? Mají rádi kyselé prostředí a jsou dle rad odborníků velice nenáročné. jejich domovina dolní patro lesů vysokých Himalájí apod. ale ne prostředí bažin a rašelinišť, které jim vytváříte.          

Takže v současné době vyjměte rododendrony, rašelinu odeberte, do jamek, které stačí tak hloubky asi 40 cm,(ale nakypřete okolí balu alespoňˇ30 cm okolo obvodu keře), vysypte okolí balu humusem, pokud nemáte rozbor půdy ve vaší kalitě zda je kyselá, zajistíte ji smícháním s rašelinou cca v poměru 1 díl rašeliny ku pěti, ale stačí zapravit rašelinu do horní pěticentimetrové vrstvy (tím se zajištuje požadovaná kyselost) a zalije pořádně, nejlépe před vložením do jamky tu naplnit vodou. Pokud nemáte možnost v začátcích zlévat více než jednou týdně, tak přidejte do substrátu písek a jíl, který Vám podrží vodu. Hrabanku nebo jiný mulč jako je kůra dejte v e vrstvě cca 10 cm. Jde o udržení vláhy a neprorůstání plevelů.

Současné oslabené keře zbavte letošních přírůstků a semen a nehnojte. Tím ho akorát vysilujete. Dokud dostatečně neprokoření cca za 3 až pět let tak ho opečovávejte. Pak už Vás nebude potřebovat. V samotné rašelině bojují o záchranu v úplném stínu nejsou také na dobrém stanovišti. Proto Vám možná letí nahoru. Nesnažte se vyhrabávat pod nimi. Snažte se, aby měli stále vlhkou zem a před zimou je řádně prolijte, případně pokud vidíte v jakém koliv období, že se kroutí listy, je třeba je pořádně zalít, cca dvě až tři konve, ne hadicí, to nevíte kolik dostali vody.

Pár výňatků z odborné literatury: ten balkon nebo květináč ignorujte, ve volné půdě je to, ale se stanovištěm stejné. Rododendrony nesnášejí přímé slunce a umístění v průvanu, ale nevyhovuje jim ani celodenní stín. Zelené povlaky řas na listech jsou neklamným znamením příliš tmavého stanoviště.
Zalévat byste měli s citem. Zemina by měla být neustále mírně vlhká, ale ne trvale zamokřená. Pokud je zemina dlouhodobě zaplavená, kořeny trpí nedostatkem kyslíku. Pak začnou zahnívat a rostlina Jelikož rododendrony koření mělce, jsou pro ně vhodné květináče, které jsou širší než vyšší. Postačují nádoby vysoké 30 až 40 cm. Čerstvě zasazené nebo přesazené rododendrony ihned strádá.
Rododendron je skromný, nenáročný na péči, nízký, stálezelený, bohatě kvetoucí a otužilý – zkrátka moderní klasika pro každý balkon nebo terasu. Pokud máte k dispozici západní nebo východní balkon, máte zároveň ideální prostředí pro pěstování rododendronů. Keře vypadají pěkně po celý rok – za předpokladu, že jim poskytnete odpovídající péči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.104 (?), 9.8.2008 18:28

To je velmi milé, že se mi ozval někdo z Liberce, protože právě tam jsem si rhododendrony oblíbila, když jsem tam jako dítě jezdila na prázdniny Momentálně jsem problém s roďáky musela odložit, protože jsem si zlomila v červenci nohu a nemůžu s tím nic takového dělat. Myslíte, že bych se do toho mohla pustit ještě v září? Stihnou do zimy ještě znovu zakořenit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika