Nemocný rhododendron - co s ním?



dolin79 - (6) - 33.155 (?) 
8.4.2017 22:59, zobrazeno: 4549x
Dobrý den, prosím o radu, mám třetím rokem vysazený rhododendron, doposud se mu dobře dařilo, pěkně přirůstal, letos ale nevypadá dobře, listy jsou nahnědlé, flekaté, i pupeny nejsou tak hezké, jak jsem byl zvyklý, některé plátky jsou rovněž hnědé, jakoby zaschlé... Místo je spíše stinné, vody by měl mít dostatek, pravidelně přihnojujeme dle doporučení speciálním hnojivem na rhododendrony. Poblíž je třešeň, loni masivně napadená skvrnitostí listů. Také ho možná občas pomočí kocour, ale to i ostatní a ty vypadají OK. Vedle roste ještě jeden a ten je na tom podobně.. Co byste poradili? Zvažuji postřik Dithane DG Neotec, ale nechci mu ublížit.. Děkuji za rady! JD
Listy a pupeny
Listy a pupeny
Celkový pohled
Celkový pohled
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 157.239 (?), 9.4.2017 10:23
Něco může mít na svědomí mráz, ostré slunce, a taky je možné, že je kapánek přehnojený...? Snad i lalokonosec v kořenech-pár lístků je trošku kouslých? SPCH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.232 (?), 9.4.2017 10:37

Před rašením nových listů vždy ty nejstarší vypadají nějaké nemocné.

Já osobně bych nedelal nic nového a jen se těšil na nově rašící květy a listy. Možná by neškodilo namulčovat pod keře kyselou baltskou rašelinu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.228 (?), 9.4.2017 11:03

Přikláněla bych se k tomu přehnojení, každopádně bych ten dithane nezavrhovala a preventivně stříknula. Něco si najděte i na ty lalokonosce, okousané listy jsou. Nechtějte vidět moje ronďáky na jednom stanovištinoZrovna řeším, jesti se ještě mám pokusit je zachránit alespoň přesazením na jiné místo. Jinak je s nima 100% amen. Držím palce, ať vy jste úspěšnější. Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 9.4.2017 13:47

Ján jsem tento boj absolvoval asi u 3 rododendronů v posledních letech a nakonec stejně odešel. Když jsem ho pak vytáhl, téměř neměl kořeny. Tipnul bych na nějakou houbu ve dřevě a ke konci jistě přispějou další podmínky. Dithane má podle mě povrchový účinek, není systewmický, takže kurativně ve dřevě působit nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
dolin79 - (6) - 33.155 (?), 9.4.2017 14:55
No viz. něčí příspěvek výše - skutečně by to mohl být lalokonosec, minulý rok jsem měl v dolní části zahrady napadení tímhle hnusným broučkem celkem masívní, zabil jsem jich určitě desítky, nakonec jsem nalil k rododendronům hlístice a byl pokoj, k těmhle jsem nalil jen malý zbytek a fakt je ten, že i když jsem na nich žádného brouka nikdy nenašel, tak listy okousané trochu od loňska jsou - byť málo oproti těm dolním keřům...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika