Vegetativní množení lípy a morušovníku



HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?)
2.1.2013 22:06

Jestli mohu přidat moje zkušenosti, tak jsem vloni zapíchl kolík z moruše černé do země jako kůl ke stromku a on mi zakořenil. Zapíchl jsem jej dokonce vzhůru nohama! Takže usuzuji že by mělo jít moruši docela dobře zakořeňovat. Důležité je ještě dodat, že se jednalo o asi 1 cm silný prut z mladého semenáčku. U plodonosných větviček z koruny dospělého stromu by byla pravděpodobnost zakořenění určitě menší. Jednou jsem zkoušel zakořenit moruši trnavskou - slabší větvičky v kyblu s pískem. Asi jsem písek přelil vodou, některé větvičky zhnily, pár kořínků se sice objevilo, ale nebylo z toho nic.

Že by zakořelila lípa, to bych nečekal. Možná za použití růstových stimulantů v optimálních podmínkách, pak ano.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 4.132 (?), 19.5.2015 22:01

Morušová semínka je nutné stratifikovat přes zimu v lednici. Najaře se vysejí do květináče s jemným výživným kompostem a pískem. Mělce. Musí se to udržovat vlhké, ale ne přemokřené. Celá legrace je o trpělivosti a trpělivosti:-) Semínka mají svoje biologické potřeby. Už jsem lámala hůl a najednou v květnu vyrašily hromadně.  V některém květináči jedna a má krásné zdravé lístečky, jinde hned více rostlinek najednou.

Řízkování zkouším již 3. rokem a stále neúspěšně. Začne to narašením větvičky, ale pak vše uschne. Prý to ale jde. Existují na to nějaké triky. Lze to prý najaře i napodzim.

Moruše nemá ráda kořeny jiných stromů a větších keřů v blízkosti, takže vysazovat tak, aby i v dospělosti měla svůj "klid". Pokud je zdravý sad, netrpí prakticky žádnými nemocemi. Lze sadit i jako živý plot.

Omezené množství rostlinek mohu poskytnout. Mám však mix více druhů. Převážně bílá a občas černá. 

Pouze osobní odběr v Praze.

lemarton@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 110.107 (?), 4.9.2020 21:13

Za pár korun? zatím jsem jinou než 120 cm za 500 nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 2.1.2013 22:06

Jestli mohu přidat moje zkušenosti, tak jsem vloni zapíchl kolík z moruše černé do země jako kůl ke stromku a on mi zakořenil. Zapíchl jsem jej dokonce vzhůru nohama! Takže usuzuji že by mělo jít moruši docela dobře zakořeňovat. Důležité je ještě dodat, že se jednalo o asi 1 cm silný prut z mladého semenáčku. U plodonosných větviček z koruny dospělého stromu by byla pravděpodobnost zakořenění určitě menší. Jednou jsem zkoušel zakořenit moruši trnavskou - slabší větvičky v kyblu s pískem. Asi jsem písek přelil vodou, některé větvičky zhnily, pár kořínků se sice objevilo, ale nebylo z toho nic.

Že by zakořelila lípa, to bych nečekal. Možná za použití růstových stimulantů v optimálních podmínkách, pak ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika