Břízy ve stromořadí



Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?)
24.8.2010 20:54
Pěstování břízy ze semen je poněkud zdlouhavé (přesazování semenáčů z přírody se mi jeví jako jednodušší), ale budiž:
Lehká a drobná semena břízy mají nízkou klíčivost (do 20 %) a měla by být vyseta co nejdříve, jinak klíčivost dále klesá až k nule. Klíčí poměrně rychle (do 2 až 3 týdnů), ke klíčení potřebují relativně teplou půdu. Naopak ke klíčení nepotřebují chladovou dormanci, takže je možné (ba přímo nutné) je vysévat tentýž rok hned po dozrání. Řekl bych, že máte nejvyšší čas (není-li již pozdě).Semena sypejte nahusto, vzejde jich jen pár. Malý sáček vám asi nebude stačit, raději k němu přidejte ještě pytel letošních samičích jehněd strhnutých přímo ze stromu.
Hlavní problém budete mít příští rok se semenáčky: Jsou malé a snadno je "zadusí" plevel (v přírodě se břízy nejsnáze zachytí na skalách a dalších podobných místech, kde nemají konkurenci). Takže vás čeká pravidelné pletí a občasné vytrhávání nadbytečných neduživých semenáčků.
Teprve až vrcholky bříz přerostou okolní trávu, máte vyhráno.
(Občasným stříknutím proti mšicím nic nezkazíte.).
------------
Máte-li možnost vytvořit nový krajinný prvek, proč ho neudělat trochu pestřejší? Například takový jeřáb, hloh, habr, dub, ale i borovice nebo modřín by rozhodně nebyly na škodu.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 143.129 (?), 24.8.2010 12:58, zobrazeno: 14937x

Dobrý den. Bydlím na kraji vsi a chtěl bych oset či osázet v souvislé řadě travnatý okraj pole, který není nijak využitý - břízou. Mám špatné zkušenosti s přesazováním náletu. Nyní jsem na zahradě po větrném počasí pozbíral sáček semen břízy. Poradíte mi kdy a jak na to? Děkuji... Tomáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Reeve - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (83) - 243.20 (?), 24.8.2010 20:54
Pěstování břízy ze semen je poněkud zdlouhavé (přesazování semenáčů z přírody se mi jeví jako jednodušší), ale budiž:
Lehká a drobná semena břízy mají nízkou klíčivost (do 20 %) a měla by být vyseta co nejdříve, jinak klíčivost dále klesá až k nule. Klíčí poměrně rychle (do 2 až 3 týdnů), ke klíčení potřebují relativně teplou půdu. Naopak ke klíčení nepotřebují chladovou dormanci, takže je možné (ba přímo nutné) je vysévat tentýž rok hned po dozrání. Řekl bych, že máte nejvyšší čas (není-li již pozdě).Semena sypejte nahusto, vzejde jich jen pár. Malý sáček vám asi nebude stačit, raději k němu přidejte ještě pytel letošních samičích jehněd strhnutých přímo ze stromu.
Hlavní problém budete mít příští rok se semenáčky: Jsou malé a snadno je "zadusí" plevel (v přírodě se břízy nejsnáze zachytí na skalách a dalších podobných místech, kde nemají konkurenci). Takže vás čeká pravidelné pletí a občasné vytrhávání nadbytečných neduživých semenáčků.
Teprve až vrcholky bříz přerostou okolní trávu, máte vyhráno.
(Občasným stříknutím proti mšicím nic nezkazíte.).
------------
Máte-li možnost vytvořit nový krajinný prvek, proč ho neudělat trochu pestřejší? Například takový jeřáb, hloh, habr, dub, ale i borovice nebo modřín by rozhodně nebyly na škodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 22.239 (?), 24.8.2010 21:29

Docela se divím, že s přesazením břízy máte problémy, tenkrát jsem vykopal na kraji lesa - a musím říct, že ne moc citlivě - tři cca dvoumetrové břízy, které jsem pak zasadil na zahradě. Bez náročnější péče se chytly všechny a to jsem je kopal uprostřed léta, kdy byly olistěné. Je pravda, že něco listů opadalo, ale břízy se velice dobře vzchopily. Záleží do velké míry na tom, kolik zachováte kořenů, větší stromky je třeba kopat s balem. Můj názor je takový, že se semeny je velká piplačka, ale proti gustu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.22 (?), 26.8.2010 11:13

Děkuji za příspěvky... Samozřejmě nejsem zahradník a tak každá rada drahá. Uvidíme co na to příroda... Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 70.100 (?), 26.8.2010 13:30

Měl jste štěstí, břízy jsou na přesazování docela oříšek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.75 (?), 26.8.2010 14:38

Zajímavé,... Před dvěma roky jsem přesazoval 5 malých břízek, bylo to na podzim, asi začátkem října. Jako laik podotýkám, bez zbytečných cavyků, s vědomím, že bříza je náletová dřevina, která má tuhý kořínek. U některých se při transportu a přesazování kořenový bal téměř rozsypal. Všechny se ujaly bez jakýchkoli problémů. Také jsem měl štěstí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.2 (?), 26.8.2010 15:06

Dobrý den. Ano, měl jste velké štěstí, bříza vždy patřila k hůře přesaditelným dřevinám.  Ale platí to hlavně u vzrostlejších stromů. Je sice náletová, ale protože tvoří mělký kořenový systém, bývá přesazování spojeno s velkým procentem uhynutí. Nejlépe se přesazují na začátku rašení. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 192.100 (?), 26.8.2010 18:26

Metrové náletové břízky stačí ze země vytáhnout, nemusí se ani vykopávat. Najisto se ujme minimálně 9 z 10 takto přesazených břízek. Pochopitelně nejlepší je je přesazovat na podzim nebo na jaře, to je tak říjen, listopad, březen, duben. Přesazoval jsme takto desítky břízek, takže píšu o vlastní zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.8.2010 18:45

Hodně záleží, kam nalétnou ty náletové břízky. Nejlepší byly ty v zapomenutých kupkách písku a drobného štěrku podél nově postavených domků a cest. Vzdor praxi s ovocnými dřevinami mi nejlíp přišlo přesazení na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 26.8.2010 20:05

Dobrý den pane doktore. Souhlasím s Vámi. Kamarád dřív pracoval u bývalého zahradnického podniku v Olomouci a vyprávěl mi, jak jezdili vyzvedávat nálety bříz do štěrkoven vTovačově, kde se štěrk těží. Prý se to spolehlivě ujímalo. Ale to je samozřejmě vyjímka. Přesadit břízu, co má 3 metry, to už chce svoje. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika