Vitánie snodárná



yaw - (9) - 176.57 (?) 
1.10.2009 7:40, zobrazeno: 20289x

Dosta jsem darem další rostlinu z kategorie adaptogenů, harmonizátorů,...atd. - Vitánii snodárnou (Whitania somnifera). Rostlina měla krásné červené plody (viz foto). Rád bych se pokusil o vypěstování dalších rostlin ze semínek. Obracím se proto na vás, kteří již máte zkušenosti s touto rostlinou s prosbou o rady jak postupovat. Mám plody rozebrat a semínka usušit nebo se provádí výsev celých plodů. Je semínka nutné pro výsev nějak připravit (naklíčit, stratifikovat, ošetřit proti plesnivění... atd) nebo se mohou dát rovnou do substrátu (rozsypat na povrch nebo do hloubky, jak hluboko), J e třeba substrát nějak ošetřit (proti plísním,...atd). Stačí klasický zahradnický substrát nebo je potřeba nějaký podíl písku... atd. Kdy je nejlepší termín výsevu, za jak dlouho po výsevu vzejdou první rostlinky. Jaké je % klíčivosti? Kdy vysadit na venkovní záhon?

Předem díky za odpovědi Yaw.

Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 106.20 (?), 1.10.2009 12:22

To jsem rád, že se otevřelo téma Vitanie. Mám doma také jednu rostlinu, ale přestože se na internetu píše, že se dá pěstovat i jako pokojová rostlina, začali mně na ní nyní žloutnout a opadávat listy.  Znamená to konec rostliny nebo je to jen příprava na zimní spánek a na jaře zase obrazí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.131 (?), 21.2.2010 23:08

Witánie snodárná – ASHWAGANDHA (Withania somnifera)

Jedná se o základní posilování tonikum v Ájurvédě použitelná pro cokoli od celková slabost, revmatismus, nespavost, neplodnost, impotence a "slabost mysli."
Účinky na organismus: výrazné imunostimulační působení, příznivě ovlivňuje plodnost, mozkový nutriet, zlepšuje prokrvení malé pánve tím zvyšuje plodnost, afrodiziakální účinky pro obě pohlaví, snižuje vysoký krevní tlak, slouží jako nervové tonikum, pozitivně působí na činnost mozku – mozkový nutriet (potrava pro mozek), zlepšuje paměť, je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem.
Podle tisíciletých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.Pěstování snadné jako letnička při zimování v mrazuprostých podmínkách - trvalka..
Withanie spavá se nazývá indický ženšen. Roste v suchých oblastech Indie a Afriky. Keř dosahuje vzrůstu až 1,5 metru, má malé listy a zelenožluté květy. Využívají se kořeny, které jsou malé, 3-10 mm dlouhé, a mají velmi hořkou chuť.
Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít místo ženšenu, který někdy působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Sladká a následně hořká a trpká chuť umožňuje proniknutí hluboko do tkání, které posílí a pročistí. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku a po nemoci.
V ájurvédské a přírodní medicíně se ašvaganda používá pro své účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodiziakum se přidává do různých směsí.Ve směsi s pupečníkem, velmi dobře podporuje mozkovou činnost.
Patří do čeledi lilkovitých, pochází z oblastí severní Afriky a Středomoří, kde roste na pastvinách, podél cest a podobně, takže na půdní podmínky není náročná. Je to vytrvalý až 120 cm vysoký bohatě větvený keř. Větve jsou šedě chlupaté, listy vejčité až podlouhlé, asymetrické. Květy jsou drobné, žlutavě zelené. Plody tvoří jasně červené bobule, které jsou asi 6 mm v průměru. Jsou uzavřeny v světle zeleném nafouklém kalichu, obdobně jako u mochyní..Semena se vysévají konce března, klíčí snadno při pokojové teplotě, po květnových mrazících se vysazuje na venkovní slunečné stanoviště. Postačí běžná zemina i zálivka, dorůstá až v 1m vysoký keř. V našich venkovních klimatických podmínkách nepřezimuje, proto je víceleté pěstování možné jen ve větších květináčích a bytových podmínkách. Užívá se 3-5g drogy denně, kořen i nať (celá nadzemní část rostliny),jako odvar 0,25-0,4l denně. Tonifikační účinky má 5g suché rozemleté drogy uvařené v mléce nebo vodě s medem, odvar se užívá 2xdenně.Tinktura se užívá 1kapka na 1kg těl.hmotnosti, tinktura se připravuje 100g suché drogy nebo 125g čerstvé na 500ml 60% alkoholu. Nechá se 7 dnů naložená v šeru a každý den se protřepe. Osmý den se scedí a může se užívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.176 (?), 2.6.2010 12:12

Děkuji za nádherný příspěvek...:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.105 (?), 8.8.2011 23:12

Mám sazenici vitárie, ale nějak mi zkomírá. Když ji zaliju, začne vadnoüt. Nechám zeminu vysychat tak se vzpamatuje, pak začne vědnout znovu a tak se to opakuje. Co stím?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 8.8.2011 23:27

zalévejte jak orchidej jen maličko, jen co se stačí odpařit a něco zůstane v zemině nebo ulpí na kořenech

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 59.172 (?), 1.8.2023 9:34

Dobrý den. Mám dotaz ohledně vitánie a jejího užívání. Je nějaký způsob jak ji zpracovat kdybych ji pěstoval doma? Nebo je lepší ji užívat už nějak zpracovanou a koupenou. Z mnoha bylinek si dělám domácí čaje, ale nevím jak je to přesně u vitánie a jestli je i tak účinná jak by měla být při domácím užití. Z toho co ale čtu o účincích bych z ní chtěl vytěžit maximum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.2 (?), 10.8.2023 11:13

U vitánie (ašvagandy) se používá její kořen, takže její zpracování je trochu složitější než je to u ostatních bylinek, ze kterých se dá snadno udělat například čaj. Já mám výbornou zkušenost s přípravkem Ašva. Je to vesměs jedno jaký člověk vybere, ale u těch přípravků je přímo vidět jaký má obsah withanolidů, což je ta účinná látka. Ašva má 7 % a proto jsem ji vybíral a funguje dobře. Zálěží co od toho chcete, mě pomáhá na stres a uvolnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika