Proskurník, sléz, topolovka atd.



Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 222.238 (?) 
5.7.2010 21:28, zobrazeno: 17873x

Prosím o radu: může mi někdo vysvětlit, jak je od sebe bezpečně rozeznám? Hledání na netu mi dalo latinská jména, ale fotky se opakují. Taky nevím, zda mohu do čaje na vykašlávání použít čerstvé květy; mám na zahradě jednu ze jmenovaných bylin. Sušené květy spolehlivě dávají léčivý sliz, ale z čerstvě utržených vznikl jen tmavý odvar. A syn chrchlá, až se prohýbá. Možná by někdo věděl i jiný recept... Moc děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 5.7.2010 23:08

tak to v nasi generaci na kasel varil odvar z korene... lidove se treba rika ajbis- je to spise proskurnik lekarsky a kvete bile... no po povodnich mi zbyly jen dve sazenice a ty jsou zubozene a zbytek uhnilo... a letos mam zasety slez amursky tak ten je na kvety a tak jsem zvedava... topolovku si vzdy vybavim cerne kvety...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 6.7.2010 8:54

Slézy jsou všechny stejně léčivé nejvíce se užívá proskurník lékařský kvete bíle a je to trvalka z dalších pěstovaných je sléz maurský kvete fialově a je dvouletka a velmi vysoké přes 2 metry v různých barvách jsou topolovky, které jsou krátkověké trvalky, také se hojně používá sléz přehlížený, který je nízký a většinou roste jako plevel na zahrádkách a odkvetlé květenství chutná dětem a lidově se jim říká tvarůžky. Čaj z těchto léčivek kvetoucí nať se užívá ve formě macerátu t.j výluh za studena, který se mírně přihřeje po 8 hod vyluhování ve studené vodě.  Je to z důvodu že potřebujeme slizovité látky, které ochrání průdušky při počátečním nachlazení. bylinář Vláďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 183.242 (?), 6.7.2010 9:15

Majoránkový, tymiánový, yzopový čaj je taky na odkašlávání dobrý. Zkušenost - prostřídejte, jinak se mu zprotiví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.9.2017 16:36

Pěstujete někdo tuto plodovou zeleninu s léčivými účinky (Ibiškovec/proskurník jedlý a "hořká okurka")?

Proskurník jedlý a Hořká okurka
Proskurník jedlý a Hořká okurka
Hořká okurka
Hořká okurka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 6.7.2010 11:50

Já osobně jsem taky nějak,,na průdušky" a chutný čaj je majoránkový, normálně z pytlíku majoránky jako koření - pokud nemáte zasetou. Je chutný, já totiž nemám ráda ty s tou mentolovou či lékořicovou příchutí. Taky dobrý je prvosenkový. Ano, jako děcka jsme  - u nás se tomu ale neříkalo tvarůžky, ale penízky  ty plody slézu přehlíženého taky jedly, mě tu neroste, ale když přijdu k babči, občas si ho ještě utrhnu 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 1.8.2010 22:17

dobry vecer- mam dotaz-slezove kvety se susi jak-.-- tak cele jak jsem je sebrala nebo jen ty fialove kvety -myslim jen ty platky---  susite to el.susicce nebo jen tak venku na slunci... Slez mam letos poprve a take jedine, co vylezlo po povodnich s lecivek... ale opravdu moc pekna rostlina a hodne kvete-- vynahrazuje mi to za vsechny uhynule kvetiny..

otrhane kvety slezu
otrhane kvety slezu
tak to vypada cela rostlina
tak to vypada cela rostlina
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 2.8.2010 7:00

Usušte tak, jak je máte. Kde budete sušit je jedno. Ne moc silnou vrstvu, aby nezhnědly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.87 (?), 3.8.2010 22:09

K předešlému příspěvku, květy u některých rostlin hnědnou kvůli světlu (popř. proto že na ně svítí slunce), mohl by to být jeden z důvodů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.87 (?), 3.8.2010 22:05

Jednoznačně jsem pro Yzop lékařský, ale ne ty směsi v sáčcích, ty mají slabý účinek (když si tento prohlédnete je tam pouze sušená nať),sušené listy jsou mnohem účinější. Množství na čaj je u každého člověka zcela jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika