Meduňka



host - 36.249 (?)
18.9.2008 11:04

Lze doporučit pití meduňky lékařské všem?

Užívání meduňky může vydatně přispět ke snížení činnosti štítné žlázy, což má pak za následek i zvýšení LDL cholesterolu a lipoproteinů a snížení "dobrého cholesterolu" HDL, což vede ke kornatění cév. Zásadně meduňku neužívat dlouhodobě.Má totiž i antigonadotropní účinek, potlačuje aktivitu pohlavních žlaz.Snížení činnosti štítné žlázy a tvorby pohlavních hormonů totiž může následně vést ve vyšším věku k osteoporoze. S pozdravem Anna

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 9.6.2008 20:00

Dobrý den, tak teď jsem si naschvál stoupla k našemu libečku, měřím 170 cm a jsme na tom stejně.Mateřídouška, ta se tak rozrostla, že ji budu muset vykopat a rozsázet (zatím nevím kam, ale je mi ji líto vyhodit, vypěstovala jsem ji ze semínek) Chce to opravdu vodu a hnojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.172 (?), 15.6.2008 21:00

Dobrý večer.

Může mi někdo poradit co ze rzi u meduňky a maty.Pěstují bylinky už 35let.Poslední léta se nemůžu zbavit této choroby.Na podzim jsem seřezala a postřikala kuprikolem na radu zahradníka.Teď je znovu problém.Máme bylinky moc rádi dělám z toho sirupy.Děkují za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
anetta - (10) - 156.8 (?), 4.11.2008 20:29

Teď, ale jde o ten libeček: mám zkušenost, že je lepší jej pěstovat spíš v polostínu než na slunci. Pokud to víte a i přesto se nedaří, tak promiňte, že jsem se vmísila.  Anetta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 198.102 (?), 24.8.2011 15:43

Prosim Vas pekne, neprehanajte a nedemonizujte. Napiste mi, kde je medovka taky postrach a ja mile rad pridem, zozbieram ju a nasusim si ju. Sestra na zahradke pestuje medovku, matu, salviu a bazalku a ziadne problemy s tym nema... popri tom pestuje normalmne plodovu a korenovu zeleninu.

 Jozef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Nikool.ka - (13) - 227.186 (?), 22.8.2008 21:17

Díky za nápad s tím vínem, už jsem byla zoufalá, co s takovým množstvím budu dělat. Doma budou tiše zááávidět. Tak to jsem zvědavá. Mějte se...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 29.8.2008 12:53

Moje maminka si loni tohle víno moc pochvalovala. Dávala si na noc skleničku a údajně spinkala jak Méďa Béďa v zimě. Možná spíš šlo ale o placebo.

V každém případě to zkuste - víno má opravdu naprosto specifickou chuť.

Hodně zdaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.249 (?), 18.9.2008 11:04

Lze doporučit pití meduňky lékařské všem?

Užívání meduňky může vydatně přispět ke snížení činnosti štítné žlázy, což má pak za následek i zvýšení LDL cholesterolu a lipoproteinů a snížení "dobrého cholesterolu" HDL, což vede ke kornatění cév. Zásadně meduňku neužívat dlouhodobě.Má totiž i antigonadotropní účinek, potlačuje aktivitu pohlavních žlaz.Snížení činnosti štítné žlázy a tvorby pohlavních hormonů totiž může následně vést ve vyšším věku k osteoporoze. S pozdravem Anna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 18.9.2008 14:59

...může následně vést ve vyšším věku k osteoporoze. Osteoporóza môže spôsobiť porotické kompresívne fraktúry stavcov, tie zase môžu vyvolať imobilizačný syndróm, tam sa môže vytvoriť inkontinenčný syndróm. Lekár predpíše plienky, v plienkach môže byť omylom drôt, ten určite poraní perineum, čo môže byť vstupnou bránom pre infekt, ktorý sa cez mäkké tkanivá dostane na peritoneum a vyvolá zápal pobrušnice. V dôsledku už skôr získanej meduňkovej sklerózy peritonitídu nerozoznáte.  A vy nakoniec hyniete strašnou smrťou pos..ný s drôtom v plienkach a peritonitidou v bruchu  -  ako dôsledok nezřízeného pití meduňky.

Tá patogenéza je predsa tak  jasná a logická a tí blbci lekári to nevedia. Čo ich to učia na škole?!

Ale dosť srandy. Ja mám o meduňke nasledovné informácie (a existujú k tomu aj nejaké odborné citácie):

1. Meduňka sa nedoporučuje u Basedowa, pretože je klinicky potvdené zhoršenie hypertyreoidizmu (vysoká hladina sa ešte viac zvýši),  mechanizmus je dosť zložitý a súvisí s receptormi a znížením aktivity imunoglobulínov - ale iba  u pacientov s Basedowovou chorobou  - u nich  teda sekundárne zvýši hladinu (dostupnosť) hormónov štítnej žľazy. A to je nežiadúce.

2. Laboratórne In vitro je u lyofilizovaného extraktu meduňky preukázané zníženie účinku TSH (thyroid stimulating hormone)  na štítnu žlazu - cez zablokovanie receptorov TSH na membránach šž a zablokovaním enzýmu jodotyronin de-jodinázy. Klinické štúdie tieto in vitro pokusy NEpotvrdili. Takže toto sa deje "len v skúmavke". 

Ak to preložím, tak pri Basedowovi meduňka určite nie. Zníženie funkcie šž sa klinicky nepotrdilo a teda zostava v kategórii "verí sa, že...".

Je potvrdený účinok meduňky proti herpes simplex (lokálne masť). Potvrdené sú účinky ako mierného antidepresíva u stavov spojených s úzkosťou a tenziou, potom u migrén spojených s úzkosťou a stresom. Pomáha u chrípkových ochorení. Ešte tam je nadýmanie a mierny tonizačný účinok na srdce, pričom mierne znižuje krvný tlak.

Pre odbúravanie stresu a napätia je dobré meduňku kombinovať s lipou a levandulou.

(Toto hovoria zase moje šamanské knihy fytoterapie. Liečivosť rastlin je tak trochu moje hobby a som ťažko alergický na slovné spojenie "pročištění organizmu" a to nielen ráno o piatej v Sama doma na ČT.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 19.9.2008 8:20

Stále platí staré dobré: Všeho s Mírou...

Míííro, kde jsi?

brutnák, medunka a máta
brutnák, medunka a máta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Žanpet - (22) - 236.76 (?), 21.10.2008 16:32
medunku jsem si vypestovala na jare sama ze seminka... rostla venku jak diva... kdyz jsem si odkopla trochu trsu a zasadila do kvetinace a mela ji doma tak usychala,...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika