Jste také fandové do bylinek?



Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?)
8.4.2008 20:12

Šťastlivci, kteří můžou vyrývat libeček i s kořeny. Jsem ráda, že se košatí a košatí  (už mi taky vylezl ze země) a jenom opatrně sklízím a suším listy. A když jsme u toho jmenování bylinek, ani šalvěj není k zahození, jako koření do tučnějších jídel nebo jako léčivka - hořká žaludeční nebo silicová dezinfekční při nachlazení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 6.3.2008 21:43

Satorku znám dobře. Moja babka saturejku pěstovala a dávala do fazolačky. Ale vážně: silice satorky má výrazně karminativní a spazmolytické účinky, tedy lidově větrové a protikřečové. Tedy do nadýmavých jídel jako luštěniny je ideální, chutí, vůní i fyziologickými účinky.

Dříve se pěstovala jednoletá Satureja hortensis, semeno je k dostání v semenářství nebo sazenice na trhu nebo snad i v některých zahradnictvích, předpěstování sadby je velmi výhodné (obdobně jako u majoránky). Babičce rostla na zahradě trochu jako plevel, nějakou tu rostlinku nechala vykvést a dozrát a na další rok měla vyseto, ona totiž poznala svoje kultury od plevele už podle děložních lístků.

Dá se sehnat i vytrvalá satorka Satureja montana, pocházející myslím ze Středomoří. Její aroma je ale podstatně ostřejší a blíží se tymiánovému, ostatně i vzhledem se mu hodně podobá.

Jestli tedy chcete obohatit svoji kuchyni o starobyle chutnající pokrmy, tedy jedině s jednoletou satorkou. Takový králík pečený na satorce a uzeném špeku, to je bašta...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 6.3.2008 21:59

No, to je prima Věrko - děkuji za radu. Vyzkouším i toho králíka, aspoň bude zase na jiný způsob.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 5.4.2008 12:23

Já taky něco přidám: libeček!

Už můžu dávat čerstvě vyrašenou nať do omáček a polévek. Taky do vody při vaření brambor. Dá se sušit na zimu.

A pozor- dostatečně stará rostlina (tak metr a půl na výšku) dává kořen. Ten se rycími vidlemi vykvedlá ze země, dobře opláchne, omyje, očistí od zeminy... Je to spíš změť silnějších a slabších kořenů. Ty schopné po proschnutí krájím na kousky (2, 3 cenťáky) a usuším. Vznikne směs různě zkroucených scvrklých pahýlků, které velmi kořenitě voní. Zůstanou malinko pružné. To nevadí. Uložím do sklenice, zavřu. Přidávám do vývarů, hlavně drůbežích.

V kořeni jsou silice, které podporují trávení a pomáhají obnově sliznic.

Ať žije zelená síla, H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.1 (?), 7.4.2008 21:25

Neříkejte, že už Vám vylezl libeček! Ale ta myšlenka s kořeny mne zaujala, určitě zkusím. Mně vykoukl pouze šnitlík, překvapivě výborně přežil zimu rozmarýn i tymián, oboje už v kuchyni nyní využívám čerstvé. Těším se, až si zasadím bazalku a majoránku. A do koutku ke zdi špenát. Jeho čerstvé lístky do italských nudlí jsou výborné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 8.4.2008 7:57

Přimlouvám se za brutnák - zkuste ho!!!

Je to nádherná bylinka s drobnými modrými kvítky. Působí protizánětlivě a má posilující i uklidňující účinek.

Najemno nařezané mladé lístky chutnají lehce po okurkách a přidávají se do zeleninových salátů. Kvítky je možno přidat do bylinkového octa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 8.4.2008 13:45

Tak tak, libec je venku, taky šnitlauch a kadeřavá petržel. Ta se pohybuje po záhonu podle větru, každý rok nějaké to koště vykvete a semínka popadají okolo.

A co takhle meduňka a vedro? Vemu: varnou konev, dám vařit vodu, mezitím odskotačím na záhon, tam uštípnu něco meduńky, máty a trochu dobromysli, opláchnu, nacpu vcelku nejlépe do skleněného džbánu a zaliju horkou vodou. I to dobře vypadá. Dá se to osladit a okyselit citrónem. Pak holt čekám, až to vychladne.

Osvěživé!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 8.4.2008 20:12

Šťastlivci, kteří můžou vyrývat libeček i s kořeny. Jsem ráda, že se košatí a košatí  (už mi taky vylezl ze země) a jenom opatrně sklízím a suším listy. A když jsme u toho jmenování bylinek, ani šalvěj není k zahození, jako koření do tučnějších jídel nebo jako léčivka - hořká žaludeční nebo silicová dezinfekční při nachlazení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 8.4.2008 21:02

Paní Věro, můžete libeček i zmrazit. Jo a málem jsem zabudla na KOPR-bez něj nejde udělat dobrý segedin (do segedinu též trochu česneku a divoké koření a papriku).

Ještě bych ráda našla něco na horké hlavy těch, kdo se šavlují kvůli tůjím hned vedle... "Blázni byli, kordy měli, jitrničkama se bili"...

Sotto voce-ani mě se sterilní tůje nelíbí. Ale je to napínavější než seriál.

Hráběnka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jana J. - (12) - 159.63 (?), 30.4.2008 10:46

Dobrý den, zdravím Vás všechny. Jenom náhodou jsem nakoukla na tohle téma, začetla se a jdu do toho :-)). Jsme natolik natěšená, že ještě dnes si jdu nakoupit bylinky, opěkním si tím okenní parapety (zahrádku ani balkon bohužel nemáme, ale stejně to zkusím) a "zavedu" do naší kuchyně. Děkuji. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 30.4.2008 11:11

 Já znám jedno skvělé použití heřmánku:

Uděláme odvar a tím si potřeme obličej, ten do rána oteče a my strávíme 1/2 roku na neschopence.

Tak jsem opravdu dopadla, ánšto mám na heřmánek alergii 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika