Bez černý



host - 110.182 (?)
20.8.2019 17:28

Zkuste do šťávy přidat trochu skořice a nebude už pít nic jiného.

Nebo z bezinek udělejte likér. Nic jiného už z bezinek nedělám

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 27.3.2008 13:41, zobrazeno: 17470x

Dobrý den!

Jak jsem již psala, miluju bylinky. Z tohoto důvodu chci na zahradě zachovat i bezinkový keř, který zde takových dobrých 10 let roste pod smrkem.

Má někdo zkušenosti s pěstováním bezinky? Nerozrůstá se i do okolí? Musí se stříhat, příhnojovat, atd.?

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 27.3.2008 17:26

Bez na zahradě spíš toleruji než pěstuji. Nemát-li šlechtěný bez z Rakouska, roste dobře i bez péče, ani s odnožováním nejsou problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 207.92 (?), 27.3.2008 17:31

Bez černý se do kolí nerozrůstá, zůstává jako keř, nebudete z něj mít houštinu.

Jina snese úplně všechno: řezat - neřezat - je na Vás, jakou velikost mu povolíte. Je možné ho zapěstovat i jako stromek (jkednoduše ponechat jeden kmínek a spodní větve odstranit. běžná velikost 3-4 m, ale může být i podstatně větší - pokud mu to dovolíte. Stříhal bych jen příliš zahušťující větve anebo ty, které jsou už moc převislé.

Hnojit není potřeba, ale dusíkatým hnojivem byste mu určitě udělala radost (často rostl u hnojišť, na rumištích, skládkách apod.) Rozřiřuje se semeny - někdy až moc (a roznášejí je i ptáci, pro něž jsou bezinky úplná pochoutka).

Existuje i červenolistá odrůda s narůžovělým květenstvím, dále žlutolistá odrůda anebo odrůda s jemně stříhanými listy. Jsou i odrůdy vyšlechtěné jako ovocné s o něco většími (a chutnějšími?) plody.

Zakončím lidovým mudroslovím: před bezem smekni, před heřmánkem klekni (anebo tak nějak to bylo).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.190 (?), 27.3.2008 18:29

Ano to příslový je přesně naopak. Před heřmánkem smekni před černým bezem klekni. MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.8 (?), 27.3.2008 20:10

No vidíte, moje babička říkala: před heřmánkem klekni (nebo budeš muset ohnout hřbet, až ho budeš trhat) a před bezem smekni (jinak ti větvemi shodí klobouk). Pak si má člověk vybrat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 28.3.2008 7:43

Děkuji všem.

Nechám ho tedy tam kde je a budu a budu ho řezat a řezat... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 208.53 (?), 5.4.2008 22:06

Máme bez na zahradě, několik různě velkých keřů, nerozrůstá se. Dlouhou dobu sloužil jenom jako okrasný, loni jsem - v návalu své začínající bylinkářské mánie: o)) začala dělat z květů šťávu. Vynikající - pili ji všichni, dokonce i můj 13cti letý syn (který by nejraději neustále srkal kolu a jiné přeslazené hnusy) od té doby na ni nedá dopustit: o)). Už se letos těším, až zase vykvete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 8.4.2008 8:02

Bezinkovou šťávu moje děti také milují. A to je jim už 20 a 15 let.

Loni jsem poprvé zkusila i bezinkový med a byl vynikajicí : 25 dkg květů, 1 litr vody, citron a 1 kg cukru. Pro lepší barvu můžeme přidat květy pampelišek.

Pečlivě opravý květ zalijeme litrem vlažné vody a necháme 24 hodin louhovat. Druhý den krátce povaříme s citonem (nakrájeným na kolečka) a opět necháme 24 hodin stát. Slijeme přes plátno a vymačkáme. Přidáme cukr a na mírném ohni vaříme do zhoustnutí.

Je výborný na kašel a na nachlazení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 110.182 (?), 20.8.2019 17:28

Zkuste do šťávy přidat trochu skořice a nebude už pít nic jiného.

Nebo z bezinek udělejte likér. Nic jiného už z bezinek nedělám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 221.138 (?), 8.4.2008 8:22

Dobrý den. Mně to moje máma vysvětlovala tak, že před bezinkou si má člověk pokleknout proto, protože by měl mít ve velké úctě všechny léčivé účinky, které tato rostlina má. Ale nechám to na každém, jak se rozhodne, sám si klidně kleknu. Horší už je to se vstáváním z toho pokleku. Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika