Bez černý



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
               
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?) 
8.4.2008 9:19

Já to znám takto: Před heřmánkem smekni, před bezem klekni! Ale jestli je to tak, nebo naopak - nevím.

A když jsem tu zase přidám Vám ještě recept na úplně jednoduchý bezinkový ocet, který se používá k obkladům nebo k masírování namožených (či jinak bolestivých) končetin. Dají se jím též potírat dlaně a chodidla při horečce.

- do litru 8%octa (kvalitnějšího, např, jablečného či vinného)  naložíme cca 5 velkých květenství bezinky (nádoba by měla mít širší hrdlo) a necháme stát 14 dní na slunci. Poté přecedíme a slijeme do menších skleněných lahviček.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
host - 230.250 (?), 8.4.2008 13:22

Pridam se s chvalou na bez - a jeden recept. Bezinky nechte dozrat do tmavocervena az docerna. Dejte si pozor, at vas ptaci nepredbehnou se sklizni. Otrhejte. Naplnte zavarovaci sklenice  "nasucho" - vez jakekoliv vody, nasypte nahoru par lzicek krystaloveho cukru - dle chuti.  Ja mam vyzkousene mnozstvi tri male lzicky na sklenicku od detske vyzivy.  Zavickujte, 15 minut sterilujte (jako kompot).  Ulozte ve sklepe, otevrete na vanoce. Az ochutnate,  neprestanete dokud neco je. Je to neco uzasneho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 18.9.2008 19:13

Já mám na zahradě starý bezinkový keř a vypadá úchvatně, cca 5 m vysoký, rozpraskaná borka, u země kmen průměr 40 cm, jen málo plodí, v okolí 10 metrů není jediná myší díra ani krtina, tak je asi pravda, že odpuzuje hlodavce a krtky.S pozdravem Lád´a.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 75.182 (?), 25.5.2009 23:22

Bez v zahradě používám jako krycí dřevinu. Mám pod ním uskladněno dřevo a nějaké další krámy. Deštníková koruna vše pěkně zakryje. Nevíhodou je, že v době květu jsou květy plné mšic, někdy to až lepí, na podzim je vše pod bezem špinavé od bobulí či trusu ptáků, které je žerou. Jako krycí dřevina je však perfektní - snese i stín, rychle naroste, brzo se olisťuje.

Lidi pěstujte bez bez ohledu na řez!          Hoj!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 71.51 (?), 3.6.2009 21:58

Přesně jak píšete. Mohu potvrdit. Dělám rovněž, už několik roků a říkám tomu "Energizer". Při únavě, nebo jakémkoli pocitu nepohody mi sklenička takto upravených bezinek dodá okamžitě energii. K neuvěření, ale doporučuji všem, zkuste to . A přitom to roste samo a nemusí se vůbec pěstovat . No a marmeláda z bezinek s jablíčkama (nejlepší jsou letní štrůdláci) a skořicí,  ta už vůbec nemá chybu a je také jedním z mých "enerdžajzrů".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika