Udírna dehtuje



host - 16.62 (?)
4.1.2017 19:35
Cca pul hodiny. Maximalne hodinu. Proste az je na teplomeru pres padesat.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 16.57 (?), 4.1.2017 16:33, zobrazeno: 70299x
Dobrý den, vím, že už to tu je po několikáté a samozřejmě jsem vše okolo toho i četl, přesto zakládám nové vlákno. Radíte zkrátit - prodloužit kouřovody, udělat větší odtah atd atd.. Jenže já mám udírnu kamenou, zabudovanou v altánku jakoby zahradní kuchyň. (doufám, že se mi podaří nahrát foto) Prostě už s ní nejde nijak hejbat a je udělaná podle toho, jak to prostě vycházelo při stavbě. Topeniště klasický kamna, dvířka a pod nimi popelník, tím se i reguluje vzduch, to je jediná regulace. Kouřovod má dvě zatáčky, je mírně do kopce a dlouhý asi 3 metry. Udírna je z šamotek, vývod kouřovodu je ze zadu a odtah do komína v podstatě na stejné straně nahoře udírny. Průměr komínu je asi o něco malinko menší než přívod kouřovodu. Udil jsme v tom podruhé, poprvé suchou švestkou a podruhé suchým bukem, obě uzení stejný výsledek. Maso už od začátku černé jak bota, ale po obřezání chutově v pořádku. Udírnu jsem měl vyhřátou, udím na cca 70 C a asi 9-10 hodin. Poradí mi někdo nějakej fígl, jak v tomto správně topit? Nebo je udírna prostě špatně postavená a bude udit špatně?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.57 (?), 4.1.2017 16:36

Vpravo dole je vidět topeniště a vlevo nahoře udírna.

Udírna
Udírna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 114.253 (?), 4.1.2017 19:09
Jak dlouho předehříváte udírnu než dáte maso?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.62 (?), 4.1.2017 19:35
Cca pul hodiny. Maximalne hodinu. Proste az je na teplomeru pres padesat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 4.1.2017 20:17
Tuhle udírnu, s tím 3 metrovým náhonem, za tohoto počasí neohřejete ani za 4 hodiny, Jedině snad že by jste měl náhon zabalený v nějakém izolantu a to asi nemáte, To je tak vhodné udit studeným kouřem.Co by jste od toho jiného čekal?Já mám dřevěnou a ohřívám jí 50 min.Náhon 1m dřevěný není.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 114.253 (?), 4.1.2017 20:44

To je málo, já mám obdobné zařízení jako vy a topím na plného dvě hodiny a zdi v udírně stále orosené, až se odrosí a odpaří, pak dávám maso. Myslím, že je to tím, orosí se i maso a dým více ulpívá na mokrém, někdy utírám i maso, když ho pověsím a orosí se.Dále mě napadá, že je pomalý tah, více pustit do komína, otevřít klapku. Kdo máte zkušenosti, tak mě prosím opravte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.175 (?), 4.1.2017 21:42
No cekal bych od toho, ze bude udit normalne, jsem zacatecnik, proto se tady ptam... No jak uz jsem psal, do komina vice pustit nejde, jedina regulace je tim popelnikem pod topenistem. Je to cele v betonu a v kamenech, je mi jasne, ze prohrati bude trvat dlouho, ale na teplomeru uz je pomerne dost kdyz maso vkladam. Je to tedy tim, ze by byla udirna malo prohrata ikdyz vzduch je horky dost?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.2 (?), 5.1.2017 7:36
Ano, na teplotě záleží, ale pokud se stěny rosí, je to špatně, musí vyschnout. Takže pozorovat stěny, maso vkládat, až jsou suché. Teplota je v udírně třeba už vysoká, ale i vhkost je velká. Proto někteří dávají přednost dřevěným udírnám, jsou vyhřáté a suché hned. Ale v kamenné nebo šamotové se lépe drží stálá teplota, když přijdete na to jak funguje. Ke konci uzení stačí dávat jen klacíky na dým dvě hodiny před koncem a teplo si drží stále v mase zdí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 84.190 (?), 5.1.2017 7:54

Na jaře si udělejte dole pod dvířkama udírny díru, sežente st 10 cihel na topný kanálek, který se dá kdykoli rozebrat(délka 80cm) a budete mít maso jako dort.Vyudíte, cihly uklidíte ze sezení.Nevidím teploměr ve dvířkách.Ten je taky dobré mít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.131 (?), 5.1.2017 8:36
Teplomer je ve zdi vedle dvirek, ale dam ho dvirek, pripada mi, ze neukazuje dobre kdyz je skrz zed. No, taky mne napadlo udelat topeniste jinde, treba ze zadu, ale spis bych chtel vyuzivat to co tam je postaveny. Zkusim si priste pohrat s tim vyhratim udirny. Taky sem to maso vkladal studene, ale to u nas na vesnici tak dela skoro kazdej a nema problem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika