Jak naložit maso na uzení



iguka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (96) - 104.32 (?)
6.2.2012 18:50

Mám maso taky naloženo na balkoně. Udělal jsem takovou polystyrenovou boudku, kterou ještě přikryju dekou. I v těch mrazech je tam od 0 do -1, takže maso nezmrzne, navíc příští týden se má oteplovat. Mám toho 13 kg, do ledničky by se mi to nevlezlo. Maso mám zatím naloženo na sucho, po týdnu ho dám do láku. Nejméně 4 týdny nechám naloženo, pak uvidím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 226.182 (?), 5.11.2012 19:01

Dobrý den, já maso nakládám:20-22g soli na 1 kilo masa, pořádně vetřu do masa, oklepu a skládám do nádoby.Nechám ho naložené nasucho 2-3 dny.Po této době ho zaleji lákem z převařené vody ve které je 50-60g soli na 1 litr vody.Vodu pořádně vychladím a zaleji.Mezi maso dávám na plátky nakrájený česnek(20-30g na 1 kilo masa).Maso pořádně natlačím do nádoby aby tam nebyl vzduch, na maso položím prkénko a zatížím žulovou kostkou.Maso mám naložené 6-8 týdnů při teplotě 3-5C v lednici(je k tomu určená).Každých 14 dní maso přeložím spodní kusy nahoru a horní dolů.Jednou děhem této doby vymněním lák.rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 5.2.2012 10:41

Udělal bych nálev(lák),maso umístil tam, kde bude plusová teplota(5st.C),zalil jej a počkal až se proleží, nakládám tak na 6st týdnů, takže teď, když je zmrzlé proležet rozhodně nestihlo.Stejně už to nebude ono, protože díky mrazu došlo k potrhání struktury (bude susší),tedy méně šťavnaté.Maso by mělo hlavně rozmrzat pozvolně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezevec22 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (58) - 16.123 (?), 5.2.2012 10:45

Taky nakládám na 5 - 6 týdnů, ale do soli. V tomto případě, pokud bylo maso naloženo do "Pragandy" se doba zkracuje zhruba na 7 - 10 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.128 (?), 5.2.2012 10:54

moc děkuji..., tak nějak jsem to odhadoval, ale radši se zaptám.. :-))

děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.2.2012 9:04

I když místo soli použijete Pragandu, nespoléhejte, že za 7 - 10 dní budou všechny kusy probarvené až ke středu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
iguka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (96) - 104.32 (?), 6.2.2012 18:50

Mám maso taky naloženo na balkoně. Udělal jsem takovou polystyrenovou boudku, kterou ještě přikryju dekou. I v těch mrazech je tam od 0 do -1, takže maso nezmrzne, navíc příští týden se má oteplovat. Mám toho 13 kg, do ledničky by se mi to nevlezlo. Maso mám zatím naloženo na sucho, po týdnu ho dám do láku. Nejméně 4 týdny nechám naloženo, pak uvidím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.97 (?), 1.1.2014 21:10

Nakládat vepřové maso na 5,6,8 týdnů je zbytečnost. Maso je i po 14ti dnech, neřku-li po 3 týdnech proleželé a skřehlé a delší doba už vůbec ničemu nepomůže. Vyzkoušejte, uvodíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 21:20

Dlouhé nakládání je v dnešní době zbytečnost, ale v dobách absence mrazáků bylo čerstvé uzené 2 měsíce po zabijačce lepší než to uzené už 14 dní po zabijačce a za dalších 30 dní téměř zkažené nebo velmi vysušené. Dnes je lepší nechat i maso na uzení zmrazit a připravit si potřebné množství krátce před spotřebou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 1.1.2014 22:02

Stando, v dnešní době se toho už zničilo opravdu dost, co se potravin týče, pokud si budu nakládat na uzení, budu to nadále dělat tak jako doposud, protože jsem si jist, že to má smysl.Netuším, čím by dnešní doba přispěla k tomu, aby se maso proleželo rychleji, je to snad tím, že dnešní lidé spěchají?

Pro ostatní, dělejte věci poctivě, vyplatí se to, odměnou je kvalitní výrobek na kterém si pochutnáte.

Návodů na výrobu uzeného je dost, jak tady na Zahradě, tak v dostupné literatuře (Kuchařka naší vesnice, Chalupář udí a vaří apod.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 1.1.2014 22:08

Nasolím, načesnekuji, naskládám do nádoby a zatížím. Lák jen v případě že maso nepustí dostatek "šťávy", nechám 4 týdny naloženo, průběžně kontroluji. Žádnou rychlosůl, u bůčku by mohly stačit i tři týdny ale u libového masa je 4 týdny zn. ideál. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika