Domácí šunka



host - 13.214 (?)
3.5.2016 20:32

Potvrzuji,2dkg soli je úplně dostačující.

Já dávám 1dkg kuchyňské soli a 1dkg pragandy, 1kávovou lžičku práškového cukru na 1kg kýty(vrhní šál).makrájím kýtu na větší kostky a asi1/5 nadrobno. Všě dám do mísy robota a nechám míchat jako těsto až se vytvoří takové šedé blátíčko.Do tlačenkového střeva dám na dno kousek kůže, hmotu tam natlačím a na vrch zase kousek kůže (asi 5X5cm).Vytlačím vzduch a pevně zaváži, vložím do šunkovaru a v lednici nechám 2-3dny. Pak,,vařím" při teplotě 70 max 75°Cpo dobu 2-2,5 hodiny, prudce ve studené vodě schladím a do druhého dne dám do lednice.Po dobu, co dám do šunkovaru je stále pod tlakem. Na vaření požívám zavařovací hrnec s teploměrem. Vodu nepřidávám, maso jí má v sobě dost.  Výsledek je vždy vynikající, nešedne, protože ji pokládáme odkrojením na talíř.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
      
host - 9.135 (?), 3.5.2016 19:09

2g soli na kilo? Opravdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 13.214 (?), 3.5.2016 20:32

Potvrzuji,2dkg soli je úplně dostačující.

Já dávám 1dkg kuchyňské soli a 1dkg pragandy, 1kávovou lžičku práškového cukru na 1kg kýty(vrhní šál).makrájím kýtu na větší kostky a asi1/5 nadrobno. Všě dám do mísy robota a nechám míchat jako těsto až se vytvoří takové šedé blátíčko.Do tlačenkového střeva dám na dno kousek kůže, hmotu tam natlačím a na vrch zase kousek kůže (asi 5X5cm).Vytlačím vzduch a pevně zaváži, vložím do šunkovaru a v lednici nechám 2-3dny. Pak,,vařím" při teplotě 70 max 75°Cpo dobu 2-2,5 hodiny, prudce ve studené vodě schladím a do druhého dne dám do lednice.Po dobu, co dám do šunkovaru je stále pod tlakem. Na vaření požívám zavařovací hrnec s teploměrem. Vodu nepřidávám, maso jí má v sobě dost.  Výsledek je vždy vynikající, nešedne, protože ji pokládáme odkrojením na talíř.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.5.2016 20:39

Jikstěže ne dva gramy nýbrž dvě deka na kilo masa.
Mě spíš zajímá, jestli pružiny v šunkovaru nevytlačí z šunky při prohřívání v lázni z masa šťávu, která po vychladnutí ztuhne na řídký rosol. Ten se vyhodí a šunka zůstane poměrně suchá. Mně se to tedy stávalo.
   Když jsem pružiny nepoužil, kostky m, asa nedržely u sebe a vylamovaly se z šunky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 4.5.2016 8:28

Já mám ten válcový šunkovar se středovou pružinou.Teď ho nepoužívám, protože to dám do tlačenkového papíru 150mm?Pragandy se nebojím, ale přes to dělám pokusy.Někdy 15g soli a 7 g pragandy, někdy zapomenu cukr, někdy dám trochu pepře, Tu rychlosůl k vůli barvě a v malém množství k vůli vnoučatům.Jenže co za svinstvo oni snědí v chipsech a dětské šunce, kam se hrabu.V lednici dva dny.Dělám to v troubě ve vodní lázni.termostat je nepřesný tak kolem 80+-.Ten obal ještě převážu 2x provázkem aby se vyšponoval.Šunka je spojená, trochu toho aspiku je kolem papíru(pol.lžíce)není suchá.Potřeboval bych ale zlepšit chuť.Četl jsem tu někde, že praganda zlepší barvu i chuť.Souhlasíte?Nebo máte jinou bylinu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.5.2016 21:25

Potřeboval bych ale zlepšit chuť.Četl jsem tu někde, že praganda zlepší barvu i chuť.Souhlasíte?Nebo máte jinou bylinu?

Pragandě tedy bylina neříkám, ale ani se jí nevyhýbám. Dřív, v minulém režimu, když nebyla, dělal jsem jen se solí a cukrem, chutnalo to stejně, šunka byla růžová, ale na vzduchu na řezu rychle šedla. Skutečně stačí dát Pragandy tak 1/3 množství a zbytek normální sůl, zabarví to dostatečně.
   Suchost šunky vytlačením šťávy jsem řešil tak, že šunku nedělám z míchaných kostek nýbrž z jednoho kusu kýty, který pak nemusím nijak stlačovat (nehrozí rozpdnutí kostek). Takový kilový kus se ale neprosolí za 48 hodin a to ani rychlosolí. Proto ho nastřikuji lákem. Ten jsem vylepšil tak, že používám silný vývar z kůží nasycený roztokem soli (podobně jako na uzení. Lák samozřejmě nemůže být úplně studený, protože by ztuhl. Vychladnout a ztuhnout ho nechám až nastříknutý v mase. Nasolený kus masa stačí nechat odležet přes noc, ale lepší je dodržet ty 2 dny, jinak je šunka díky nestejnoměrnému nastříknutí na řezu různobarevná. Což ale nijak nevadí, protože šunka lisovaná z různých kousků je taky flekatá. Nástřik vývarem kůží zlepší chuť i šťavnatost šunky - chutí připomíná lisované koleno, ale je libová.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 84.190 (?), 5.5.2016 8:22

Tak jistě že praganda není bylina.Jde mi o konečnou chuť.Ta je jen taková masová a domnívám se, že ve velkém to dochucují nějakým Ečkem.I v minulém režimu jsme používali pragandu.Jak do klobás tak na uzení.Pravda, nebyla z drogerie.Vychytávka je ten nástřik.Nemá to chybu.Akorát že nemám co nastřikovat.(Myšleno 15 kg do udírny)Je jiná doba, jiný věk.Mám to za sebou.Material na to kilo šunky pane doktore, nakrájím a desetinu rozemelu jako na spojku.Nevím jak bych jeden kus cpal do tlačenkového obalu a chtěl to mít kulaté.Možná bych zkusil k vůli té chuti troch toho vývaru z kůží + nějaké koření .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.5.2016 9:24

.Nevím jak bych jeden kus cpal do tlačenkového obalu a chtěl to mít kulaté.

Já ten jeden kus masa natlačím do kovového válcovitého šunkovaru a nepoužiju pružinu nebo jen s minimálním tlakem. Maso zaujme tvar nádoby a šťáva se z něj nevytlačí.
   Ano, v minulém režimu to mělo smysl. Kdy šunka stála 100 Kč za kilo (nebyla vždy k mání) a syrové maso 30. Taky jsem toho nechal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
barbakan - (5) - 40.210 (?), 4.5.2016 17:01

Děkuji všímavému čtenáři, že mne upozornil na velice závažnou chybu v textu, kde píši, že dávám 2 g rychlosoli, ale to je ŠPATNĚ!

Správná gramáž je 20 g (2 dkg)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.59 (?), 29.10.2017 18:39

Kupte nový teplomět, vařte maximálně na 75 stupňů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.198 (?), 24.1.2018 17:20

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli někdo poradíte se šunkovým lisovaným kolenem. Vykostím vepřové koleno, odstraním šlachu, stáhnu kůži, maso včetně mastného nařežu na kostky 1x1cm a menší, kůži nařežu na malinkaté kousíčky, přidám Pragandu 20g na 1kg, drcený česnek, mletý pepř a špetku muškátového oříšku, kávovou lžičku cukru krystalu. 20 minut poctivě mačkám, hnětu a míchám, dám do mikrotenového pytlíku a stlačím v šunkovaru, nechám odležet 3 dny v ledničce. Šunkovar mám klasický hliníkový, kulatý s pružinou na cca 1kg masa.  Dusím ve vodní lázni při 80st. C 3 hodiny. Šunkové koleno je růžové, šťavnaté, chutné, drží, ale je tuhé. Co dělám špatně? Děkuji Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika