Molice vlaštovičníková na brukvovitých



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
4.8.2021 18:19

Právě: nechceme či nemusíme molice totálně zlikvidovat (to se stejně nemůže podařit). Stačí, když je redukujeme tak, aby neuškodily. Čili hlavně v raném stádiu vývoje rostlin. Příští rok to zopakuju: zelí i kapusty vypadají velmi slušně, s loňskem se to nedá srovnávat. Kedlubny taky. Jen musím místo tunelů udělat hangáry.laugh A vlaštovičníky zlikvidovat už na podzim, ne až na jaře.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 21.7.2021 9:21

Molic utěšeně ubývá, i nechráněné rostliny docela pěkně prosperují. Ty chráněné netkankou se zbláznily, nejspíš proto, že netkanka také zvyšuje teplotu uvnitř tunelu. Mám trochu obavy, že kapusta a zelí pod ní nemusí vytvořit pevné hlavy.

Při poslední kontrole nechráněných jsem podle očekávání na dvou místech objevil vajíčka běláska. Alpa na ně nefungovala, takže jsem je odstranil mechanicky. Některé rostliny byly úplně čisté a na dalších byl "okupován" třeba jen 1 list. Ty nejspodnější zabahněné listy už ani není třeba kontrolovat. Kontrola a ošetření cca 30 rostlin zabere tak půl hodiny. Jednou za 3 až 4 dny. Nic světoborného. Samozřejmě nějaká vajíčka asi přehlédnu, takže se molic úplně nezbavím, ale snižuju i počet dospělců, protože jen část z nich se stihne včas zvednout a odletět.

S odstraněním netkanky stále váhám. Ani ne tak kvůli molicím, ale spíš kvůli běláskům. Loni jsem měl zelí docela prožrané.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 2.8.2021 10:29

Před týdnem jsem byl nucen odstranit netkanku ze všech košťálovin, protože už neměly dost prostoru. Oproti těm, které nebyly chráněné, jsou mnohem víc vyvinuty, protože pod netkankou je vyšší teplota. Mám za to, že v tomhle stadiu už jim molice nemohou významně ublížit. Uhlídat se to totiž už nedá. Pro příští rok jsem si z toho vyvodil závěr, že ty tunely musí mít značnou prostorovou rezervu. Podle toho budu volit i umístění záhonů. Uvažoval jsem sice o tom, že netkanku jen tak přehodím přes rostliny, ale hrozba popálení listů mi přijde horší než hrozby od hmyzu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 82.104 (?), 8.7.2021 9:26
před 2 týdny jsem dal pod tu záclony sadbu Murdocu teď jsem s překvapením zjistil, že molice je i tam. Takže ani záclona proti molici asi nepomůže. Pomůže ale proti větší havěti, třeba proti běláskovi. Walter
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.7.2021 19:25

Tak to je nedobrá zpráva, Waltře. Je pravděpodobné, že pronikly těmi oky, protože kdyby dokázaly podlézt krytí, měl bych je taky. Ale i tak si myslím, že jich bude dramaticky míň, než kdybyste to nechal bez ochrany. No a bělásek už mi tam taky brousí, takže počítám, že při pravidelném ošetření těch nechráněných budu muset koukat i po jeho vajíčkách a mechanicky je setřít. Nejsem si jist, že je ten alkohol zabije. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 74.119 (?), 4.8.2021 15:00

tak skoro po měsíci musím konstatovat, že jsem se mýlil. Pod sítí sice několik molic je, ale opravdu jen několik, žádná invaze. Navíc se pod síť nedostane žádný další škůdce a je velmi dobře vodopropustná. Takže za mě yes. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.8.2021 18:19

Právě: nechceme či nemusíme molice totálně zlikvidovat (to se stejně nemůže podařit). Stačí, když je redukujeme tak, aby neuškodily. Čili hlavně v raném stádiu vývoje rostlin. Příští rok to zopakuju: zelí i kapusty vypadají velmi slušně, s loňskem se to nedá srovnávat. Kedlubny taky. Jen musím místo tunelů udělat hangáry.laugh A vlaštovičníky zlikvidovat už na podzim, ne až na jaře.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 31.5.2022 20:40

Má loňská mechanická snaha zbavit se molic pomocí Alpy a netkanky má pro mne docela překvapivé výsledky: zatím se neobjevily žádné ani na kontrolním neošetřovaném vzorku brokolic, ani na sazenicích, které pěstuju ze semínka v záhonu bez jakékoliv ochrany. A to jsem, navzdory svému slibu, vlaštovičníku nevyhlásil žádnou válku, jen ho likviduji jako běžný plevel. Možná pro ně nebyla příhodná zima (ale ta byla tady docela mírná) či zapůsobil jiný vliv, ale já to přičítám hodně tomu, že jsem přerušil jejich šílený rozmnožovací cyklus. A tam nahoře nikdo kolem nás nic moc nepěstuje. Je konec května, mé jarní zelí a brokolice pod 17gramovou netkankou už jsou ve stádiu, kdy jim molice nedokážou podstatně ublížit.

No, den ještě zdaleka neskončil, nedobře jej chválit, další brukvovité půjdou do záhonů, takže ještě uvidím. Nicméně kdyby se molice objevila ve větším počtu, vím, co s tím. I bez chemie. Dám vědět, jak se to vyvíjí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.6.2022 22:46

Molice se pochopitelně objevily. Tentokrát ale, nemajíce dosti vlaštovičníku, přezimovaly a stále žijí hlavně na jahodách. Kupodivu se zdá, že jahodám to moc neublíží, ale z nich pak nastává stěhování na košťáloviny.

Jarní zelí i brokolice jsou pod netkankou už od samého vysazení (předpěstovány doma jsou už dnes ve stádiu, kdy by jim molice nemohly podstatně ublížit). Problém ale je u sazenic vypěstovaných přímo na zahradě bez ochrany (moje chyba). Řeším to tak, že po přesazení počkám, až sazenice dobře zakoření. Pak očistím Alpou ručně - děsný opruz, ale nutný, pokud nechci chemii - a ihned přikryju obvykle 17gramovou netkankou. Zatím se zdá, že to funguje. Molice nejsou dobří letci a ani jinak moc mazané. Ne, nepočítám s tím, že se jich dokážu zbavit, ale přerušením jejich rozmnožování se snažím je redukovat na více-méně neškodnou míru. Loni to celkem fungovalo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 15.6.2022 8:51

Molice mají oproti loňsku letos pré: teplé počasí jim urychluje množení.

Pracně jsem očistil sazenice Alpou a dal přes ně 17g netkanou textilii. A vypadalo to dobře. Jenže pak jsem se dopustil fatální chyby: sazenice v horkém dni vypadaly zvadle, tak jsem jim tu netkanku asi na 4 hodiny otevřel. Tedy celou přední stěnu. No a včera jsem musel znovu zakleknout (v 6 hodin ráno) a čistit. Brzo ráno proto, že v chladu jsou molice v podstatě nehybné a lze je hubit mnohem úspěšněji. Nejčilejší jsou za odpoledních veder. Také jsem ještě přidal několik nových lepivých desek. Z kontrolního nekrytého vzorku se totiž stala moličí porodnice.sad Tak jsem ho také vyčistil, i když ne úplně důsledně.

Dva záhony přikryté důsledně a už před časem jsou čisté. Netkanka i urychluje růst. Uvidím, jak to bude s tím třetím a největším (cca 40 sazenic košťálovin). Ale jarní zelí a brokolici zatím odkrývat nebudu.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 25.6.2022 17:59

Přikládám snímek kontrolního nechráněného vzorku kedlubnů. Občas je očistím Alpou a vyměním lepové desky. Pomalu se dostávají do stádia, kdy jim molice už dramaticky neuškodí.

Ten velký záhon, kde jsem udělal tu chybu, si vede slušně, určitý počet molic uvnitř přežil, ale je to jen zlomek výskytu venku. Venku už mi sedají téměř na všechno, oblíbily si celer a dokonce obsazují i plevelné rostliny. Tak jen doufám, že se na tom celeru nedokážou množit. To bych už nezvládl.

Milan HP

Kedlubny pod náporem molic 24.6.
Kedlubny pod náporem molic 24.6.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika