Molice vlaštovičníková na brukvovitých



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
12.7.2021 23:26

Také jsem si toho všiml. Teď abych byl na pochybách, zda je držím na uzdě já či deštivé počasí. Přiznám upřímně, že je mi to tak trochu jedno: pohled na volně rostoucí nechráněné zelí, kapustu a kedlubny, které viditelně prosperují, molice nemolice, mi ten pocit "zásluh" víc než vynahradí.

Myslím, že to zanášení spodních listů drobnými částečkami půdy jim znemožňuje či ztěžuje kladení vajíček, která asi musí být přilepena na hladkých površích. Ale je to jen domněnka.

Nicméně jeden závěr můžu udělat už teď: netkanka funguje proti molicím velmi dobře až skvěle. A ze zkušenosti můžu doporučit tunely s velkou prostorovou rezervou (pokud je okolo místo). Na to jsem zapomněl - no, spíš nebyl ten prostor - a asi budu muset tunely zrušit. Uvažuju o tom, že rostliny jsou teď dost silné, takže bych mohl netkanku hodit přímo na ně, případně že jim už invaze molic moc neublíží, zvlášť pokud bude pokračovat deštivé počasí.

Co si o tom myslíte Vy?

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 60.186 (?), 24.6.2021 17:04

Asi jste chtěl říct, že jste mně doporučoval kde je koupit. Já mám plno starých záclona,  tunely kryté záclonovinou používám už několik let.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 24.6.2021 18:20

no ano, jestli jsem se vyjádřil špatně, tak se omlouvám. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 25.6.2021 22:56

Waltře, díky za tip. To by asi vyřešilo problém se zaléváním, protože i když netkanka stárne, stále mi po ní voda stéká do nejnižšího místa a teprve tam proteče. A určitě se to tak snadno netrhá jako netkanka.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.7.2021 23:22

Dnešní stav fronty: všechno pod netkankou čisté. Jen zelí se nějak snaží prodrat ven, asi jsem ho moc stísnil. Uvažuju o tom, že bych ho otevřel: sneslo neomezené množství molic loni, letos je jich mnohem méně. Ještě nevím. Mám strach, že bych nezvládl ošetření a molice by se nekontrolovatelně rozmohly.

Kontrolní skupina bez ochrany molice má. Co 3 dny beru Alpu, kleknu na kolena a čistím napadené listy s bílým povlakem vajíček. Je docela zajímavé, že si ty potvory většinou vyberou jen jeden či dva listy. Myslím, že díky tomu, že zabraňuji, aby se z vajíček vylíhly larvy a později i dospělci, je jejich počet stále omezený a na rostlinách (kedlubny, zelí, růžičková i hlávková kapusta) není vidět žádný negativní efekt. Jasně, mám jen asi třicet příslušníků kontrolní skupiny, takže to není problém zvládnout. Pro polní pěstování je ta metoda bezcenná.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.6 (?), 8.7.2021 8:48

V letošním roce jsem už třikrát aplikoval olejnaté přípravky  (na bázi oleje). Dostanou-li se na spodní stranu listů, "ulepí" ho tak, že tam molice zmizí. Je to pracné, naimpregnovat každý list a kedlubny po ošetření se lesknou jak na výstavě. Zabralo to, ale spása to není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.7.2021 19:56

Nemáte strach, že uzavřením průduchů v listech olejem dojde ke zhoršené výměně jak vody, tak CO2? V horkých dnech by to mohlo znamenat i vadnutí rostliny navzdory dostatečné zálivce.

Olejový film nejspíš zabraňuje molicím, tedy i larvám, sát z rostliny. Zabraňuje ale i kladení či líhnutí z vajíček? Jak to vlastně funguje?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.6 (?), 9.7.2021 8:51

Nemám dobré zkušenosti s použitím těchto přípravků ve skleníku, ale ve venkovním prostředí si myslím že i vlivem srážek jakákoli ochranná vrstva degraduje (plus degraduje i vlivem růstu rostliny). Nejedná se o "domácí prostředek", ale normálně prodávaný emulgovaný olej a používá se v cca 1-5% koncentraci. Takže to není naložení do oleje.

Před pár lety byly olejnaté přípravky jediné biologické pesticidy které si člověk mohl sehnat. Časem jsem je přestal používat, teď jsem se vrátil pouze kvůli molicím na brukvovitých. Kterých se prostě nedokážu zbavit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 9.7.2021 12:56

Ty venku se mi zatím daří držet na uzdě. To, že bych se jich úplně zbavil, považuju za nemožné. Ovšem mám za to, že boj s molicí skleníkovou je poněkud složitější, protože i ve skleníku přezimují.

Takže Vy už s tím máte zkušenosti a venku ten olejnatý přípravek rostlinám neuškodí. Je dobře vědět, že je něco s úspěchem vyzkoušené. Postřikům na molice nevěřím z jednoho prostého důvodu: působí jen na dospělce, takže výrobce doporučuje postřiky opakovat po 3 - 5 dnech po dobu nejméně 6 týdnů, tedy než se vyhubí všichni dospělci. To je na mašli.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.6 (?), 11.7.2021 8:29

Deštivé počasí mimochodem molicím značně znepříjemňuje život. Rozhodně jich mám méně v letošním i loňském roce, než v těch předchozích, kdy byly extrémně suché letní i jarní měsíce. Patrně to bude ale opět mechanický způsob omezování jejich životního prostoru, odrážející se kapky od země spolu s bahnem "zašpiní" spodní části listů a molici tak zlikvidují "domeček".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 12.7.2021 23:26

Také jsem si toho všiml. Teď abych byl na pochybách, zda je držím na uzdě já či deštivé počasí. Přiznám upřímně, že je mi to tak trochu jedno: pohled na volně rostoucí nechráněné zelí, kapustu a kedlubny, které viditelně prosperují, molice nemolice, mi ten pocit "zásluh" víc než vynahradí.

Myslím, že to zanášení spodních listů drobnými částečkami půdy jim znemožňuje či ztěžuje kladení vajíček, která asi musí být přilepena na hladkých površích. Ale je to jen domněnka.

Nicméně jeden závěr můžu udělat už teď: netkanka funguje proti molicím velmi dobře až skvěle. A ze zkušenosti můžu doporučit tunely s velkou prostorovou rezervou (pokud je okolo místo). Na to jsem zapomněl - no, spíš nebyl ten prostor - a asi budu muset tunely zrušit. Uvažuju o tom, že rostliny jsou teď dost silné, takže bych mohl netkanku hodit přímo na ně, případně že jim už invaze molic moc neublíží, zvlášť pokud bude pokračovat deštivé počasí.

Co si o tom myslíte Vy?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika