Zelenina která se nemusí zalévat?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
host - 10.15 (?) 
16.2.2016 10:59

No hlavní rozdíl je ten, že naši předkové měli na rozdíl od nás jaro a v zimě jim padal sníh. :-)

Pak stačilo okopávání.

Když teď začne být od dubna teplo jako v létě a nezaprší až někdy do druhého týdne v září, nedá se to s minulostí porovnat.

Pro Prema84 - dýně to bez zalévání zvládnou také, cukety ale ne.

Ohledně brambor - u nás nemají šanci podzimní odrůdy, bez zalévání jim na začátku července uschne nať. Rané jsme loni sázeli na konci února, v půlce června jsme je vykopávali. Máme písčitou půdu a jsme ve srážkovém stínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 16.2.2016 11:17

Nebudu tady psát konkrétní odrůdu brambor, která snese stresové sucho. Ale i na Litoměřicku by se dala pěstovat bez závlahy, jen není jisté nakolik by byla efektivní oproti jiné zelenině pod závlahou. Brambory je lepší pěstovat v bramborářských oblastech. V oblasti Zahrady čech pak jen ty co se prodávají v době Egyptských nebo Španělských dovozů (kolem 24 Kč/kg).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 16.2.2016 18:11

Já bych Vás Stando poprosil o typ na odrůdy brambor, které jsou nenáročné na závlahu.Předloni jsem měl Adély, které mne velmi zklamaly, vloni jsem nasadil Belany.Hlízy jsou velmi vzhledné, uvnitř krásně žluté, ale je pravda, že jsou vesměs menší.Protože nemám možnost závlahy, sháním jiné vhodné odrůdy.Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 16.2.2016 19:08

Adély i Belany patří právě mezi ty náročné na zálivku.

Já Vám to hledat nebudu, je potřeba projít u každého producenta jejich popisy odrůd a hledat asi toto:

Pěstitelské doporučení:
Vyhovují jí humózní půdy, s vyrovnaným vodním
režimem, dobře snáší i přísušky
Doporučujeme řidší spon výsadby

Konkrétně toto je citováno od odrůdy Bella z Vesy Velhartice. Klíčové "dobře snáší přísušky" znamená, že když týden nezaprší a vy o víkendu záhon "rozbahníte", tak tu vláhu využije.

naopak :

Pěstitelské doporučení:
Doporučujeme sadbu předklíčit
Je vhodné použít závlahu a případně porost zakrýt po zasázení netkanou textilií

Znamená, že odrůda je k přirychlení časnou výsadbou a k brzké sklizni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 16.2.2016 19:50

Omlouvám se, že se pletu panu Standovi do odpovědi, ale mohu doporučit odrůdu Rosara. Pěstuji ji nejméně 15 let a co se výnosu a zdravotního stavu týká, nepřekonala ji dosud žádná jiná odrůda. Její dobrou vlastností je rychlé nasazování a růst hlíz, které stihnou narůst do slušné velikosti jen s využitím zimní a jarní vláhy, dokud zem v červenci a srpnu úplně nevyschne. Přestože je to ranná odrůda, konzumujeme ji s rodinou až do nové sklizně. Sadbu si vybírám hned během sklizně, viz obrázek.

Menší hlízy na sadbu, větší na konzum
Menší hlízy na sadbu, větší na konzum
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 16.2.2016 19:59

Ano, mohu potvrdit, že Rosara nějaký ten přísušek snáší a případné přísušky vliv na úrodu velký nemají. Nenašel jsem však její oficiální "podmínky pro pěstování". Obecně ale má výnos jen střední oproti odrůdám, které mají výnos vysoký (Dalí aj.).

A abychom se vrátili k původnímu tématu - podobný je rozdíl mezi mrkvemi a karotkami. Mrkve snášejí přísušky zatímco karotky milují harmonickou závlahu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 16.2.2016 21:28

Děkuji pane Jiří, že jste se vpletl panu Standovi do jeho "odpovědi".Rosaru jsem si letos koupil jako velmi rannou, zatímco Belanu jako rannou na uskladnění jako loni.Ještě jednou díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 16.2.2016 21:45

v roce 2015 jsem měl nasázeny odrůdy Dalí, Princess, Belana, Rosara, Laura a Satina. Hmotnostně nejlepší výnos hlíz daly Dalí a Laura. Výnos Satiny, Rosary a Princess ovlivnily myši, které sežrali největší z hlíz. Belana měla sice nejvíce nasazených hlíz pod sazenicemi, ale kvůli absenci závlahy byly hlízy střední a malé. Pro letošek budu vyřazovat Princess.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.46 (?), 16.2.2016 12:35

V letech neúrody z titulu mokra, nebo sucha, byl hladomor a tak se naši předci stěhovali do oblástí, které to nepostihlo, nebo za louži, Dnes to hravě zmáknou kamiony, pohybující se po perfektních českých dálnicích, levou zadní. Globalisti nás nenechají umřít, když na tom můžou velmi dobře vydělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 16.2.2016 10:36

Samozřejmě, že nemusíte zalévat nic, ale musíte počítat s tím, že když se nezadaří, tak místo cibule velké jak grep můžete mít maličké lahůdkové cibulky, mrkvičky jak myší ocásky atd...

Nedejte na rady těch bláznů, co celý den nedělají nic jiného než že běhají s konví po zahradě, když prší tak mají na sobě pláštěnku.

Ono zalévání i jednou za týden bude většinou úplně stačit aby ta zelenina jakžtakž narostla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika