malé bulvy celeru



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?)
23.11.2023 18:04

Mám v podstatě stejné výsledky. Nevím jak vy, ale já kupuju sadbu u zahradníka, je z těch malých sadbovačů a dole je hustá spleť kořínků. Jen to bez úpravy nasázím do jamek. Možná to má vliv na zakořenění a růst.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 22.31 (?), 24.7.2008 10:03

Jen malý dovětek. Zpřetrhání kořínků se dělá právě v tomto období. Vyzkoušejte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vili - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 57.182 (?), 23.8.2008 9:32

Celer je nutno sít nejpozději 1. ledna. Nutno 2x okrátit, předpěstovná sadba se sází nejpozději ze všech rostlin, koncem května až začátkem června. Jde o přímořskou rostlinu, proto potřebuje dostatek chlóru, draselnou sůl, NPK, nebo je možné posolit okolí rostliny kuchyňskou solí. Cererit není vhodný, draslo je v síranové formě.

Jak vypadá předpěstovaná sadba, po prvním pikýrování

plato 50 x 50 cm, počet rostlin 16 x 16 asi kolem 250 kusů
plato 50 x 50 cm, počet rostlin 16 x 16 asi kolem 250 kusů
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
elfka - (47) - 221.2 (?), 10.9.2008 18:30

Ja sejem zeler až okolo 10. februára (února) do substrátu určeného na výsevy. Odkedy ten používam, nemám problém s padaním priesad a rastliny sa dobre a rýchlo vyvíjajú.. Prepikírujem ich 1 x do záhradného substrátu na vzdialenosť cca 5-6 cm a už len pestujem za oknom s občasným prihnojením. Osvedčílo sa mi aj pikírovanie do JIFFY tabliet, ale tie zbytočne sadbu predražia. Pred výsadbou von zelerové sadenice nechám minimálne 1 týždeň v polotieni cez deň otužovať.  Doteraz sa mi tak podarili vypestovať vždy len silné sadenice, ktoré po zakrátení korienkov úspešne pokračovali v raste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vili - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (81) - 57.182 (?), 15.2.2009 14:57
Zde máte letošní celer, před nutným okrácením a po okrácení, rozpíkýrovaný na husto. Pokud toto není provedeno, vypěstujete mrkev a nikoliv bulvu. Ještě bude provedeno jedno okrácení, a nabalíčkování do balíčků 5x5x5 cm. Výsadba se provádí ze všech rostlin nejpozději, to je koncem května. Tedy nikdy nespěchat s výsadbou ven. Doporučují některé celery vysadit do těsného sousedství kořenů rajčat. Odebírají chlor, který nemají rádi rajčata.
Před okrácením.
Před okrácením.
Po řádném okrácení , jak kořenů tak listů.
Po řádném okrácení , jak kořenů tak listů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
barra - (24) - 19.246 (?), 18.4.2009 9:30

A kolikrát se mají před výsadbou kořeny zakrátit - a o kolik lístků? Díky za radu, B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 19.4.2009 23:40

Není podstata problému někde jinde když píšete, že celkový vzrůst i nať byly v pořádku? Jakou jste sel odrůdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.26 (?), 22.4.2009 12:20

Sazenice kupuji v trhu. Listy neodstraňuji, bulvy neodhrabuji, celer je velký tak akorát. Bohatě zalévám, hnojím před výsadbou, pak už ne. Okolo sazenic dávám ohrádky ze starých plastových kanystrů (zamáčknu do půdy), z kterých odřežu dno a vrch. Při zalévání teče voda pouze k rostlinám. Jo, ještě k nim, do těch ohrádek, dávám kokosové vlákno, míň to vysychá (totéž dělám u paprik a rajčat). O tom odstraňování listů jsem četla, že dnešní odrůdy to již nevyžadují. Nebude problém opravdu v kvalitě půdy? Možná nachladl, těch důvodů může být víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.49 (?), 23.11.2023 14:35

Dobrý den. Také si pěstuji celer sama, ale poslední 2 roky se nedaří. Jestli jsem to dobře pochopila, tak zakracujete jak kořeny, tak kodebíráte i lístky. Já zakracuji jen kořínky.Můj problém je ale ten, že dost bulv celeru má na sobě plno malých celerových výrůstků. Prostě, jako by z hlavní bulvy vyrůstaly další rostliny. Dříve jsem s s tím nesetkala.A v neposlední řadě má každý celer bohaté olistění. Také spodní listy otrhávám, nale kořeny okolo bulvy jsem ještě nikdy neořezávala. Některé kořeny jsou dost silné a měla bych obavy, že začne celer hnít.Prázdný záhon na podzim oseju zeleným hnojením (hrách, hořčice, jeřmen) a při zarývání pak přidávám do každé řady králičí hnůj a během sezony pak každých 14 dní zalévám jícho z kopřiv. Jiné hnojivo nepoužívám. Poradí někdo v čem je chyba? Protože i bulvy celeru nic moc - spíš jsou samý kořen a po sklizni nemám bulvy, ale bulvičky. Děkuji. Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 23.11.2023 18:04

Mám v podstatě stejné výsledky. Nevím jak vy, ale já kupuju sadbu u zahradníka, je z těch malých sadbovačů a dole je hustá spleť kořínků. Jen to bez úpravy nasázím do jamek. Možná to má vliv na zakořenění a růst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 23.11.2023 21:42

Možná to vezmete jako hraběcí radu, možná ne. Možná jsem měl jen štěstí, nevím. Tento rok byl mým druhým, kdy jsem pěstoval celer. Odrůda Albín po oba roky. Výsledky naprosto nesrovnatelné.

Začnu od začátku. Výsev 24.2. Východní okno. Později občasné pohnojení NPK v zálivce. Sazenice vyšly krásně zakořeněné. Bez jakýchkoliv manipulací.  Výsadba ven (570 mnm) kolem 3.6. Předtím do záhonu zaryto tak 2 - 3 kg hnoje na 1 m2. Na rozdíl od 2022 jsem si dal pozor na hloubku zasazení. Někde jsem si přečetl, že příliš hluboké zasazení vede k malým bulvám, ale spoustě kořenů (přesně jako v 2022). Shodou okolností jsem přikryl košťáloviny i celer netkankou 17g/m2 (tunel). To kvůli molicím na košťálovinách. To přikrývání trvalo minimálně 6 týdnů, ale možná i déle. Hnojil jsem pravidelně fermentovaným slepičincem v zálivce (tak jednou za 10 dní) až do září. Výsledek překvapil i mne samého. Je možné, že stejný postup povede příští rok k jiným výsledkům.

Pro srovnání přikládám snímek z roku 22 a z letoška. V současnosti jsou ty celery v porovnání se zářím ještě nejméně o 20% větší. Snímky ale nemám. Dosahují velikosti těch dovezených, kupovaných v supermarketech. Jsou ale čistě bio. Nebyly použity žádné postřiky a ani umělá hnojiva.

Celery 23.9.22
Celery 23.9.22
Celer 14.9.23
Celer 14.9.23
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika