Proč rezaví thuje?



Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 33.230 (?)
20.6.2011 16:00

Váš druh tůjí - zerav východní - Thuja orientalis je choulostivější, než druhý hlavní pěstovaný druh tůjí - zerav západní - Thuja occidentalis. Prosychání Vašich tůjí může být způsobeno namrznutím, houbovou chorobou apod. Pro zlepšení vzhledu Vašich tůjí se můžete je od zaschlých větviček prostříhat, ale bude to hrozná piplačka a s nejistým výsledkem. Následně můžete zkusit postřik např. Topsinem nebo Dethane. Výsledk není jistý.

Já osobně se, pokud je to možné, zeravu východnímu pro jeho choulostivost vyhýbám. (Ale znám jeden několikametrový vcelke zdravý strom cca v 500 m.n.m. na Klatovsku.)

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 41.2 (?), 6.9.2010 13:19

Dobrý den,

prosím o radu. Mám krásně vzrostlý živý plot z Thují Smaragd-výška cca 4 metry, stáří 12 let. Těsně k těmto tujím jsem z jedné strany vloni uskladnil dřevo, po celé délce a výšce cca 180 cm, a thuje z této strany začaly usychat. Chci se zeptat, jestli je šance, zda thuje v zeschlých místech ještě obrazí, a zda je nutné ihned dřevo odstranit, nebo to stačí udělat až příští rok(takto to plánuji, dřeva je hodně a nemám jiné vhodné místo na uskladnění).
Děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem Hruban

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.M. - (5) - 149.89 (?), 19.9.2012 17:25

angryZdravím, ačkoliv Váš příspěvek je starší a já se teprve dnes zaregistrovala, přesto s Vámi nesouhlasím, že izolace thujománií je šílená. Zasílám foto své thujománie od souseda sběratele a uložitele věcí a všeho k mému plotu z jeho strany. Od dlaždic, dřeva, cihel, starých tašek, železa atd... jsem nucena se chránit a izolovat!!! Myslím, že to není tak strašné, mám i jiné keře tavolu, ptačí zob atd..., ale smaragdy jsou neopadavé, jsou tzv.kompaktní- nerozrůstající se. Nezlobím se na Vás, asi máte sousedy báječné.jitka

thujománie
thujománie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.219 (?), 2.7.2012 12:27

Zkusil bych se zeptat souseda jestli nema problem s vasema tujema (protoze to oprvdu vypada na Roundup)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.179 (?), 15.9.2010 11:42

Máme úplně stejný problém. Nicméně máme neblahé tušení, že v tom mají prsty naši sousedi. Koupili jsme dům, kde v rohu zahrady jsou 2 cca 7 metrové tuje asi 30 let staré. Po nastěhování na nás vyrukovali sousedi, ať to koukáme pokácet. Navrhli jsem je zakrátit, ale oni prý nebudou koukat na košťata, takže buď pokácet, nebo nic. Dokonce nás oznámili na městský úřad a bylo přestupkové řízení, kdy úřad shledal, že je to takto v pořádku. V polovině června jsme zjistili, že začíná usychat jedna tuje (hořká sůl taky nepomohla) a teď po 2 měsích druhá. Příznaky vypadají stejně jako na vašich fotkách. Navíc mezi nimi byla meruzalka, která přestože je to v podstatě plevel, taky vzala za své... Bohužel nemáme přímé důkazy a nevypadá to jako postříkané pesticidem. Takže pokud je třeba polévali horkou vodou nic jim nedokážeme. Největší obavu máme z toho, že bude následovat nová výsadba :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 0.20 (?), 16.9.2010 20:46

Já zase letos zasadila na zahradě 96 ks (asi 3 leté sazenice) thůje smaragd a po 14-ti dnech některé thůjky začaly od spodu reznout. Nevím, jestli je to přímo suché, ale mají vlhka dost- navíc bylo deštivé počasí. Psala jsem na mail internetovému prodejci a ten mi odepsal, že je to snad reakce na nepřízeň- cestu, přesazení. Myslíte, že to může být tím? Vím, že jsou moc mladé a proto je ještě nemůžeme solit, jsou v podstatě vysazené necelý měsíc.

Díky za odpověď, Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
borax - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 158.9 (?), 16.9.2010 23:18

Z vlastní zkušenosti vím, že jakmile Vám k tujím chodí psi a stačí jednou denně, strom odejde.Takže tomu zamezit.Samozřejmě když už má tuje 1,5 metru a je rozrostlá tak ten pes až na kmínek nedostříkne .Takže zezloutnou jen její okraje, ale roste dál.Hořkou solí nic nepokazíte, ale dávat ji tam jednou týdně mi přijde příliš chemické a možná i zbytečné.Okolo tují používám mulč. kůru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 31.192 (?), 18.9.2010 20:20

Moje zkušenost z tůjemi je tato: mám jich asi patnáct (ne abych se odclonila od sousedů, ale od jejich slepic). Jsou to ty obyčejné asi smaragd, ale i jinak zelené z marketu s balem. Před nimi už za těch osm let vzrostla řada stromů břízy, stříbr smrk, jedle, javor atd, ale přesto mě štvalo, že tůje reznou uvnitř (zalévání a hnojení první roky, hořká sůl nepomáhaly). Jsou letos tak něco málo přes dva metry vysoké a najaře jsem mého muže donutila (no donutila, spíš ho navedla na myšlenku tak, aby ho jakoby napadla sama), aby tůje prosvětlil, prostříhal uvnitř. Dnes jsem na ně koukala a jsou opravdu jako znovuzrozené, obrostlé a zdravé. Tato rada možná bude fungovat jen pro ty, komu reznou tůje uvnitř, ne zničené od psa, sousedů atd 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.96 (?), 19.6.2011 16:34

Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe prosvětlit thůje zevnitř?Přijde mi to jako hodně drastické.Letos mi thuje začaly reznout a usychat větvičky.Jsou zasazené asi 6 let a doposud rostly krásně.Zkoušel jsem hnojit Cereritem i zalevat hořkou solí, ale nepomáhá to.Přikládám foto a prosím o nějakou radu co s tím.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 33.230 (?), 20.6.2011 16:00

Váš druh tůjí - zerav východní - Thuja orientalis je choulostivější, než druhý hlavní pěstovaný druh tůjí - zerav západní - Thuja occidentalis. Prosychání Vašich tůjí může být způsobeno namrznutím, houbovou chorobou apod. Pro zlepšení vzhledu Vašich tůjí se můžete je od zaschlých větviček prostříhat, ale bude to hrozná piplačka a s nejistým výsledkem. Následně můžete zkusit postřik např. Topsinem nebo Dethane. Výsledk není jistý.

Já osobně se, pokud je to možné, zeravu východnímu pro jeho choulostivost vyhýbám. (Ale znám jeden několikametrový vcelke zdravý strom cca v 500 m.n.m. na Klatovsku.)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.96 (?), 20.6.2011 18:39

Děkuji za odpověď, moc jste mne nepotěšil :-(  Mám je od malých asi 10cm sazeniček.Teď mají 150cm.No zkusím je zbavit těch uschlích větviček a uvím co se stane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika