Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jehličnany a konifery > Pěstování jehličnanů ze semen

Pěstování jehličnanů ze semen

host - xxx.xxx.204.1 (?)
19.12.2007 14:31

Na množení jehličnanů druhu borovice, jedle, smrk, modřín se množí většinou semenem některé kultiváry roubováním řískováním jen ve specializovanémé množárně nebo meristény to je v laboratoři v baňkách. U jedle se semena sklízí ještě na podzim jinak se šišky rozpadnou a semena vypadají borovice a smrk a i modřín se sklízí až po novém roce od ledna než se šišky začnou rozevýrat pak v teple a suchu se otevřou.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna

host - xxx.xxx.81.52 (?)
25.10.2007 9:17, počet návštěv: 64290
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Poraďte jak se dosta od semínka ze šišky ke stromečku. Nějak se mi to nedaří. Stratifikuji podle předpisu, ale nikdy mi nic nevyklíčí. Už jse z toho nešťastný. Vzhledem k tomu, že mám pařeniště zespoda vystlané pletivem, tak na myšáky a podobné bych to nesváděl. Jen co se trochu oteplí, tak sundávám okna aby se nzapařily. Musí to být školácká chyba, protože v tom obyčejném  lese to roste samo, ale nchci to tam vyrývat. Pavel

Připojit reakci   

sampac (29) - xxx.xxx.206.177 (?)
25.10.2007 10:17
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Jehličnany vysévám běžně a s celkem slušnými výsledky. Zpočátku se mi také nedařilo, ale (teď mě asi profíci zatratí) přišla jsem na způsob, jak na to. Asi nejdůležitější je semena před výsevem pořádně namočit. S žádnou stratifikací se nenamáhám. Aby se semínka dostatečně namočila zkusila jsem je před namáčením zbavit pryskyřičného obalu. Prolila jsem je technickým benzínem (jen prolít, nemáčet) a lehce vytřela v hadru. Potom jsem je na 48 hodin namočila do vody, kterou jsem asi 3x vyměnila. Tento postup je nutný zejména u cypřišků, u ostatních namáčím bez benzínu. Po namočení vycedit, nechat lehce oschnout (aby šla od sebe) a vysít. Vysévám do výsevního substrátu do nízkých bedniček (dřevěných) brzo zjara. Bedničky nechávám normálně venku. V pařeništi jsou semenáčky obvykle náchylnější k padání, což je asi větší problém, než vzcházení výsevu. Vysévám dost hustě, ale s padáním problémy nemám (hustě znamená např. u cypřišků cca 1000 semenáčků v bedničce 22x30 cm). Nechávám venku do příštího jara a pak přepichuji (jsou asi 10 cm vysoké, ale mají již zdřevnatělý "kmínek" a mohutné kořeny, takže se přepichují bez problémů a beze ztrát. Tímto způsobem vysévám cypřišky, borovice a dokonce i Sequoiadendron giganteum. Tento návod nikomu nevnucuji, ale osvědčil se.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.158.249 (?)
8.11.2007 15:37

Semena také nemusí klíčit, když neprojdou obdobím nízkých zimních teplot. Sbírat až v únoru, nebo je mít přes zimu v ledničce. D.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.215 (?)
17.12.2007 15:18

Vážení pěstitelé, má někdo zkušenosti s vegetativním množením jehličnanů. Jedle, smrk a .j S pozdravem Zdeněk Dukát  zdendukat@volny.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.204.1 (?)
19.12.2007 14:31

Na množení jehličnanů druhu borovice, jedle, smrk, modřín se množí většinou semenem některé kultiváry roubováním řískováním jen ve specializovanémé množárně nebo meristény to je v laboratoři v baňkách. U jedle se semena sklízí ještě na podzim jinak se šišky rozpadnou a semena vypadají borovice a smrk a i modřín se sklízí až po novém roce od ledna než se šišky začnou rozevýrat pak v teple a suchu se otevřou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.134.226 (?)
17.1.2011 23:19

Dobrý deň. Prosím Vás, ten postup o ktorom píšete, platí len pre semená nazbierané v prírode, alebo aj pre kupované? Totiž, kúpil som niekoľko malých balíčkov semien v záhradkárstve od firmy Šenkeřík a tie sú čisté, ale Vy ste spomínali, že ich zbavujete pryskyřičného obalu. Vďaka za radu.

Připojit reakci

mhi (186) - xxx.xxx.62.154 (?)
3.2.2014 2:21

Mohu se zeptat jak to prepichovani delate? Pred nedavnem jsem zasadil nejake borovice, par mi jich uz roste (maji snad 5 cm po tydnu co se zvedlo seminko!) a neni mi uplne jasne pokud vse preziji jak to budu delat (nektere jsou bohuzel hodne huste u sebe).

Dale by mne zajimalo jak seminka sazite, zda je nechavate na povrchu a potom jen lehce posypete, nebo jsou hloubeji? Ja je dal tak 5mm pod povrch a zda se mi, ze nektera maji problem si najit cestu za svetlem.

Pri rustu prvniho semenacku jsem se divil jak to vypada, na Internetu jsem narazil na pomerne hezke video (u mne to je podobne, akorat mam dlouhy "stonek" a az po 5 cm jsou jehlice)

Připojit reakci

mhi (186) - xxx.xxx.62.154 (?)
2.3.2014 13:48

Tak jsem metodu maceni vyzkousel, udelal jsem takovy experiment.

Borovice mam klicivost tak 20%, ale neco roste.

Modrin 0%. Udelal jsem stejne jako Vy, akorat bez toho benzinu. Poradi nekdo?

Martin

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.94 (?)
20.1.2009 12:52

Dobry den, ja jsem to vyzkousel takhle:  o vanocich jsem si udelal s dcerkou vylet do mistniho lesa. Nebyl snih, u nas na jizni Morave se ho dockame zridkakdy, a nasbirali jsme sisky smrku a douglasky tisoliste. Po prichodu domu jsem byl unaveny a udelal jsem si grog (dva) a hrali jsme Clovece nezlob se. Na sisky jsem zapomel a asi za tri dny jsem je vytahnul z batohu. Dal jsem je do dvou plastovych krabic (aby se mi nepomichaly seminka) a asi po tydnu jsem z nich vyklepal neskutecne mnozsvi semen. Ze smrkovych to padalo jedna basen, z sisek douglasky to bylo horsi, ale nekolik desitek jich taky vypadlo, zbytek jsem vystoural pinzetou (jako vzdycky). Nachystal jsem si maly "sklenicek" (20x40 cm a plastovy kryt s vetranim) ktery se prodava v zahradnictvi (nebo nekde v hyper-super-hobbymarketu) smichal jsem raselinu s piskem (50 na 50, pritel na telefonu mi to potvrdil) a seminka jsem melce vysel (na 1/3 douglasku a zbytek smrk). Asi po tydnu se "zem pohla". Nejprve zacal klicit smrk, ale douglaska na sebe nenechala dlouho cekat. Ted, asi po 20 dnech uz mam doma hotovy les. Uvidime co z toho bude... Na jare to dam na zahradu pod zavlahu... Jinak takhle uz jsem vypestoval nekolik desitek (nebo stovek?) jehlicnanu... A co s tim delam? Rozdavam to znamym jako vanocni stromky v kvetinaci...

Takze z toho plyne ponauceni: asi nejlepsi stratifikace je ta prirodni (ale musime sbirat sisky kdyz jeste maji nejaka seminka). Preci jenom v lese je jina vlhkost a ta spravna teplota...

Preji hodne uspechu s pestovanim - a kdyz to nevyjde letos, tak pristi rok urcite... a hlavne s humorem... Pavel K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.109.67 (?)
25.3.2009 15:24
Jsem zaátečník, potřebovala bych poradit - pokud jsou semínka ještě ve skleničkách, zalévat? Popř. jak často?
Připojit reakci

Zdenek K (1) - xxx.xxx.255.249 (?)
1.4.2009 14:51

Jak bych mel namichat substrat, do ktereho chci vysazet seminka smrku? nekdo rikal ze dobrou zem a drobet pisku.

Připojit reakci

preacher (20) - xxx.xxx.219.94 (?)
28.4.2009 10:40

Dobry den, ja pouzivam raselinu (prodava se dokonce i substrat pro pestovani jehlicnanu nebo tak nejak podobne to nazvali) smichanou s piskem v poměru 1:1.  Hodne stesti...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.219.94 (?)
28.4.2009 10:35

Zdravim, no ja nevim jak Vy, ale ja do sklenicek nic nedavam. No davam, spise nalivam (fernet, vodku, vinko... ale ne dohromady).  Ja jehlicnany predpestovavam v domacim skleniku. Takove plastove cosi a ma to nahore vetraci otvory... k tomu zalevani: to vite ze musite zalevat... i krtecek zaleval. Substrat musi byt lehce vlhky, jednou za dva dny muzete male rostlinky orosit rucnim postrikovacem (nejlepe destovou vodou). Pozor na plisne, ty se mnozi jedna basen...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.98.74 (?)
20.5.2009 12:03
Takže moje zkušenosti : Semena jsem sklízel minulý rok dosti zvláštně, asi jsem si neuvědomoval, že tam musí být ještě semena, ale na to jsem přišel až doma, některé byli již vypadané, ale pár desítek jsem jich vyštoural, pak jsem je dal do plastové krabičky a čekal na jaro, bohužel jsem na ně zapomněl a letos jsem si na ně vzpomněl, stratifikoval jsem je a samozřejmě nic. Bylo to v době kdy se již začali rozevírat nové šišky v lese(cca březen), vyrazil jsem do lesa a koukal jsem po zemi po nových šiškách, než jsem každou hodil do báglu, zkontroloval jsem jestli tam semena jsou a ejhle, bylo jich tam jako máku, tak jsem je vyloupal(cca 200semen) a asi před týdnem jsem je hodil do plastové krabicky promíchal s pískem a pořádně navlhčil.. rozumněj nesmí to plavat, ale musí to být vlhké! CHodil jsem kontrolovat jestli semena pukají, až zacali po par dnech pukat, nachystal jsem si truhlíky nasypal na ně směs písku a semena a rozprostřel. Zasyl vrstvickou písku a pořádně prolil a hlavně: Nezakrýval, ale dal jsem je do stinného místa, kde se podívá slunko tak na 2hodiny denně..rozumněj aby to nevysychalo... No a semena od pukání klíčí dál a začínají se topořit, už je jich tam tak 20-30. Chtěl jsem to jen jako důkaz že to skutečně jde. Příští rok budu sklízet ve velkém a hlavně víc druhů, dám vědět jak to dopadlo. Doporučuji tabulky a članky : http://dendro.mojzisek.cz/m_gener.php Není to věda, jen se stačí podívat do lesa, kde ty rostlinky rostou jak houby po dešti - po většinou v mechu, jestli si někdo z vás všiml, a proč v mechu? Páč je tam ideální vlhkost a semena zde bez problému i ve stínu lesa naklíčí. proto je dávám na stinné místo. Musíme holt co nejvěrněji napodobit přírodu, né se ji snažit porazit!! :-)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.98.74 (?)
20.5.2009 12:05
K té stratifikaci ještě: Tu krabičku jsem dával na sedmý schod sklepa :-) aby to bylo v chladnu! jak uznáte za vhodný podle citu: -¨)
Připojit reakci

týna1 (2) - xxx.xxx.221.149 (?)
8.4.2010 20:47

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit jak a kdy zasadit ze semen cypřiš leylandův .           děkuji

týna1

Připojit reakci

preacher (20) - xxx.xxx.163.222 (?)
23.3.2011 8:56

Dobry den,

semena je dobre vysevat priblozne v dubnu az kvetnu Osobne mam dobrou zkusenost s vysevem v 1 polovine dubna. Staci namichat dobry substrat coz je vetsinou raselina + pisek v pomeru 1:1 a udrzovat lehce vlhky. Po vzejiti muzete i rosit, ale tady pozor na plisne...

hodne stesti...

P.K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.56.20 (?)
31.3.2011 12:40

Dobrý den

semena z chladnějšího pásma (severní ameriky evropy skandinávie...)mi vcelku dobre klíči když je výsévám před zámrzem konec Záři Říjen cca, aby přemrzla.   Zabezpečit proti hlodavčům!!!,(používám jemné svařované pletivo je pevné a pozinkované).

J.M.

Připojit reakci

preacher (20) - xxx.xxx.163.222 (?)
1.4.2011 12:55

Dobry den,

ano, plne souhlasim s timto postupem. Muzeme tomu rikat treba prirozena stratifikace v domacich podminkach. Je daleko prirozenejsi nez uchovavani semen v lednicce. Hodne stesti.

P. K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.119.60 (?)
5.6.2011 13:46

Dobrý den,

koupil jsem si semena sekvojovce.Koncem ledna jsem semena vysel do zeminy určenou na bonsaje a nechal volně na balkóně.Začátkem dubna začaly sekvojovce hezky vylízat.Z třiceti semen se mi jich ujalo dvanáct, což je podle mne dobrý výsledek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.162 (?)
27.7.2011 15:14

dobry den,

vcera som na pracovnej ceste videl krasny sekvojovec mamuti. siel som sa kuknut nan z blizka a nasiel som dve sisky na zemi padnute a zobral som si ich na pamiatku. doma som si ich lepsie obzeral a vidim ze je v nich par semiacok (4ks). chcel by som sa pokusit ich zasadit, ale neviem ako.

1. semiacka mam dat na 24hod do vody aby zmakli?

2. treba ich este nejak pripravit na sadenie?

3. kedy ich mam zasadit? na jar? ci mozem aj teraz?

4. mozem ich zasadit do pody co najdem v lese pod smrekmi?

5. zasadene semiacka mam nechat von na balkone, alebo ich mat dnu v byte pri okne?

6. co by ste mi este poradili?

predom dakujem za odpoved. dm

Připojit reakci

3.8.2011 21:10

tak nakoniec som tych semiacok nasiel viac, a 10 som zasadil do zeme spod smrekov v hore.

Připojit reakci

4.9.2011 20:38

po mesiaci ani jedno semiacko nevyslo, mam cakat?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.148 (?)
9.3.2019 8:14
Moje zkusenost, borovice... ze sisky vybrat seminka(kazda siska ma vice jak 90 procent spatnych semen), dobre zjistim. tak, ze kdyz ho vice zmacknu, nepromackne se, dalsi znak je, ze pri jeho vhozeni do vody se mirne ponori a pak plave na hladine, pri vysevu namacim na 24_48 hod. ve slenicce vody, to seminko co klesne ke dnu sklnky s vodou je dobre a bude klicit, ostatni co plavou na hladine jsou jen plne vzduchu... pote dam do substratu a necham klicit, substrat mit spise jen vlhky... jinak sazenickam znijou stonky... :)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.138.18 (?)
26.12.2011 19:30

Kdy zasadit semena smrků, borovice a jedlí?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.116 (?)
14.10.2012 11:23

Zasadiť môžeš hocikedy, ale spravidla na jar ich vyklíči väčšie percento.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.96.103 (?)
13.12.2013 12:21

Nevíte, kde vykupují semena borovice lesní? Mám něco doma a je mi líto je nevyužít?

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Přesazení plazivého jalovce 723.8.2019298
Pinus pinea šiška122.8.201956
Buxus škůdci1316.8.201935190
Smrk schne a má černé skvrny 314.8.20191000
Thuje x smrk 213.8.2019163
Hloubka kořenu u Thují36.8.2019252
Do jaké výšky dorůstá thuja Smaragd?229.7.2019301
Výsadba smrku427.7.2019444
Borovicka - hnednuti 825.7.2019690