Jaký jehličnan je na fotografii?



host - 103.37 (?)
2.11.2008 13:32

Dobry den, jen par poznamek determinaci zminenych druhu.

Jalovec se dá jednoduše odlišit podle šiškám nepodobných plodů, jsou to "bobule", takové malé modré kuličky většinou do modré barvy. Dale se u něj vytvářejí i "normální" jehlice (u ostatních druhů jen šupinovité), které vyrůstají 3 z jednoho místa na větvičce (viz. fotky výše). U některých druhů jalovců převažuje tento typ jehlic u jiných jehlice šupinovité. Ale skoro vždy lze nalézt alepsoň větvičku s normálními jehlicemi, nejčastěji uvnitř koruny.

Odlišit cypříšek od thuje je obtížnější. Na první pohled se liší podle vrcholku koruny, Chamaecyparis má vrcholovou větvičku převislou (ohnutou dolů) zatímco Thuja ji má vždy vzpřímenou. Je to nápadné při pohledu z dálky. Thuja vytváří malé vzpřímené šištičky, cypřišek má také šištičky ale kulovité a jednotlivé šupiny jsou jakoby do hrotu protažené, často modravě ojíněné. Rozpoznávání podle větviček chce trochu cviku, ale jak to jendou dostanete do oka, tak pak "nemůžete pochopit, že ostatní to nevidí", protože existuje velký rozdíl ve tvaru šupinových jehlic a v tom jak srůstají. Ale na to je již třeba vyhledat odbornou literaturu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 97.194 (?), 1.11.2008 21:39

Zdravím paní Romilo. Já jsem zkusil zadat název Tsuga na vyhledavači a ukázaly se krásné obrázky včetně šišek, takže doporučuji vyzkoušet. No a pokud jste z Jeseníku, nebo někde kolem, tak bych Vám ji klidně ukázal sám, protože se chci v příštím týdnu vydat do Žulové. Pohodu přeje Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.65 (?), 1.11.2008 20:50

Dobrý večer. Pane Stanislawe děkuji. Moje neznalost dostala korunu po přečtení Taxonomického dělení jehličnanů pro ČR. Takže jsem si to snažila pro sebe uspořádat . Dokonce jsem si uvědomila, že ty šišky někde postrádám, ale to jsem si vysvětlila tak, že semena ponese něco šiškám podobné a já to neznám. Rozhodně se pokusím o zvládnutí základních pojmů a pak si dovolím se znovu ozvat. Vámi doporučený rádce, který by mi ukázal, jak se v jednotl. čeledích pohybovat, by mi jistě pomohl, ale neumím si představit, že by někdo tuto proceduru se mnou ve zdraví přečkal. (Mám za sebou necelé dvě hod. nácviku manipulace s počítačem - hlavně s obrázky a bratr málem skončil ve svěrací kazajce.)  Dporučenou knihu zakoupím. Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 1.11.2008 21:46

Zdravím paní Libuše. Já teda nejsem schopný na dálku posoudit, jak je to zamotané Vám ukázat, jak se rozlišují znaky při určování dřevin, ale klidně bych to absolvoval. Pomohl jsem při výchově pěti dětí, takže mám už ledacos za sebou:-) Vlastně mě potom napadlo, k čemu Vám to bude užitečné? Čímž nechci rozhodně odrazovat. Ale pokud nakupujete dřeviny, tak bývají označeny a když si vybíráte podle obrázku, tak je tam popis zřejmě taky. Zkuste to napsat, třeba se najde snažší cesta, i když to rozpoznávání opravdu není složité. Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.65 (?), 1.11.2008 22:12

Pane Stanislave, jste velice laskav, ale já to vlastně nepotřebuji. Jen mě stále více štve,  že se při pohledu na některé rostliny vůbec neumím zorientovat a názvy musím hledat pomocí fotogalerií. A nejvíc mi to vadí právě u těch konifer. A teď mám čas, protože se mi nehojí zlomená ruka. Je mi jasné, že bych měla začít u Biologie pro základní školu (to myslím vážně), ale novou knihu o okrasných dřevinách jsem si přála. Rozhodně to nebudu přehánět (studium).  A ještě na okraj, také mě pálí klasifikace Plaménků a to mám jen šest chudáčků. Doslova.  Přeju dobrou noc. Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.37 (?), 2.11.2008 13:32

Dobry den, jen par poznamek determinaci zminenych druhu.

Jalovec se dá jednoduše odlišit podle šiškám nepodobných plodů, jsou to "bobule", takové malé modré kuličky většinou do modré barvy. Dale se u něj vytvářejí i "normální" jehlice (u ostatních druhů jen šupinovité), které vyrůstají 3 z jednoho místa na větvičce (viz. fotky výše). U některých druhů jalovců převažuje tento typ jehlic u jiných jehlice šupinovité. Ale skoro vždy lze nalézt alepsoň větvičku s normálními jehlicemi, nejčastěji uvnitř koruny.

Odlišit cypříšek od thuje je obtížnější. Na první pohled se liší podle vrcholku koruny, Chamaecyparis má vrcholovou větvičku převislou (ohnutou dolů) zatímco Thuja ji má vždy vzpřímenou. Je to nápadné při pohledu z dálky. Thuja vytváří malé vzpřímené šištičky, cypřišek má také šištičky ale kulovité a jednotlivé šupiny jsou jakoby do hrotu protažené, často modravě ojíněné. Rozpoznávání podle větviček chce trochu cviku, ale jak to jendou dostanete do oka, tak pak "nemůžete pochopit, že ostatní to nevidí", protože existuje velký rozdíl ve tvaru šupinových jehlic a v tom jak srůstají. Ale na to je již třeba vyhledat odbornou literaturu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 2.11.2008 14:21

Ano, nejspolehlivější jsou šišky, podle nich se trefíte do rodu.

Problematické jsou ale juvenilní formy, které se řešily na začátku. Šišky to nemá, jehlice bývají špičaté a rozdíl mezi rody Thuja, Chamaecyparis, Juniperus a Cryptomeria se stírají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.65 (?), 2.11.2008 20:16

Dobrý večer. Vážení rádci, mnohokrát děkuji.  Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 86.85 (?), 9.11.2008 11:01

Dobrý den, pane Stanislawe. Našla jsem si na Vaše doporučení obrázek Tsugy, ale ta to není. Po delším hledání jsem našla jednu jedinou fotku toho stromu, pro mě neidentifikovatelného. Nevím, zda se povede vložit a jak bude kvalitní. Za další případnou radu děkuji Vám i dalším, kteří by mi pomohli s určením. M.R.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 86.85 (?), 9.11.2008 11:37

Když koukám na ten zvětšený obrázek, tak už si tak úplně na 100% jistá nejsem Tak nevím.M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 9.11.2008 13:51

Dobrý den paní Romilo. Je to Tsuga canadensis jak vyšitá. Obrázek by klidně mohl být v nějaké učebnici dendrologie, je vážně pěkný. Pohodu Vám přeje Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika