Co to je?



Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.234 (?)
2.3.2020 17:37

Možná bych zašel ještě dál... nezačala borovice usychat díky houbovému napadení sypavkou borovicovou, což je poslední dobou dost obvyklé? Ty larvy se tam zřejmě dostaly, až byla borovice hodně oslabená sypavkou. A ten datel si šel pro larvy úplně nakonec, až bylo dílo dokonáno a lýko prožrané larvami.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

A.Popelková - (38) - 74.214 (?), 2.3.2020 17:24, zobrazeno: 2602x

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Již několit let mi schnou a odcházejí jak mladší, tak i staré borovice. Pořád jsem nevěděla čím to je. Až včera jeden známý, který mi jednu pokácel, řekl, že na to kápl. Prý je to datel, který zničil mé stromy. Myslíte, že je to možné? 

uřízlý kmínek
uřízlý kmínek
uřízlý kmínek 2
uřízlý kmínek 2
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.114 (?), 2.3.2020 17:33

Tak nevím, jestli si z nás děláte legraci, nebo to myslíte vážně. Na fotce č.1 jsou vidět pod kůrou chodbičky nějakého škůdce. To opravdu datel neudělal. Ten se chtěl jen naobědvat a snažil se larvy vyklovat. IvaP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 162.234 (?), 2.3.2020 17:37

Možná bych zašel ještě dál... nezačala borovice usychat díky houbovému napadení sypavkou borovicovou, což je poslední dobou dost obvyklé? Ty larvy se tam zřejmě dostaly, až byla borovice hodně oslabená sypavkou. A ten datel si šel pro larvy úplně nakonec, až bylo dílo dokonáno a lýko prožrané larvami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
A.Popelková - (38) - 74.214 (?), 2.3.2020 18:21

Dobrý den, přiložila jsem druhou fotku a na ní je jasně vidět, že strom proklofal ten datel. Máte snad jiný názor?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.103 (?), 2.3.2020 18:38

Já vidím na fotkách jasné napadení dřevokazným škůdcem, podle mého larvami Lýkohuba menšího (k dohledání v Atlasu poškození dřevin). Datel se oproti tomu živí hmyzem a jeho zobák je uzpůsobený k vyklování hmyzu zavrtaného v lýku. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
A.Popelková - (38) - 74.214 (?), 2.3.2020 17:53

Dobrý den, omlouvám se za to, že jsem nevložila včas fotku č. 2. Na té je jasně vidět, že to musel být onen datel. Možná máte pravdu a chtěl obědvat, ale proč ničí stromy? Nebo kdo to dělá? Podle Vás? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 2.3.2020 18:34

Ale já jsem tu druhou fotku viděla wink . Pokud by tam ti škůdci nebyli, tak si datel těch stromů nevšimne. To neznáte, říkalo se, že datel je lékař stromů...

IvaP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
RUBIK - (21) - 91.196 (?), 3.3.2020 14:20

Datel může mít podíl na nepohodě stromů-zobák a pařátky, peří poslouží jako dopravní prostředek pro výtrusy dřevokazných hub, otevřená rána je pro tyto prostřený stůl. Ale přichází-přilétá až v závěsu za nepříznivými podmínkami, jinými činiteli, které zmínili vážení předchozí přispěvatelé. Tím, že pták zbaví dřevinu hmyzího užírače vyvažuje své nehygienické chováníwink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.69 (?), 3.3.2020 22:41

Jak už tu padlo, jdete na to obráceně, od konce, pletete následek a příčinu.

Vaše borovice jsou z nějakých důvodů (sucho, nevhodné pomínky stanoviště, nemoce,...) oslabené a nemocné, což z nich dělá lákavý a snadný cíl pro hmyzí škůdce (sice jim říkáme škůdci, ale to jen příroda odstraňuje a odklízí to slabé a nemocné), jimiž se pak živí šplhaví ptáci (strakapoud, datel,...).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika