Borovice kleč MOPS rezavé jehličí, jak pomoci?



host - 103.246 (?)
22.2.2019 15:34

Pardon, zde ještě další fotka...

Anna


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 103.246 (?), 22.2.2019 15:32, zobrazeno: 9678x

Dobrý den,

ráda bych požádala o radu někoho ze zkušenějších zahrádkařů.  Na jaře 2016 jsme zasadili do velkého truhlíku 4 malé borovice typu mugo mops. Krásně se jim dařilo, měly hezké přírůstky. Od podzimu 2018 ale začala zejména jedna z boroviček postupně hnědnout, nyní ke konci zimy už je rezavá celá. Jehličí ale drží a neopadává. Na další borovičce začíná rez také, další dvě jsou ale krásné a zelené. Na podzim jsem použila podzimní hnojivo pro jehličnany značky Kristalon a zdá se mi, že právě od této chvíle to začlo jít nejen s těmito borovicemi, ale i s jednou další, také v truhlíku, "z kopce". Bála jsem se proto ošetřovat něčím dalším, ačkoli stejné hnojivo jsem používala i v předchozím roce a vše bylo v pořádku. Léto bylo suché, ale borovice byly zalévané a vypadaly bezvadně celé léto. Dočetla jsem se o sypavce, případně o rzi borovic. Tuší někdo, čím by to mohlo být, a hlavně, jestli lze borovičkám nějak pomoci? Z předchozích rad jsem si přečetla doporučení na hořkou sůl.

Předem mnohokrát děkuji.

Anna


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 103.246 (?), 22.2.2019 15:34

Pardon, zde ještě další fotka...

Anna


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 24.2.2019 23:17

Velmi malé rozlišení nahraných fotografií. Pokud to jde rozeznat, tak jehlice vypadají čistě, takže sýpavka či rez borovicová to asi nebude. Spíše bych se přikláněl k suchu a horku (ty kamínky absorbují taky hodně tepla). Anebo taky přemokření - to modré kolem je fólie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 25.2.2019 7:47

Vytáhněte je ze země, asi bude problém dole. Pokud jsou kořeny neživé a není na nich nic sajícího, doporučil bych Previcur na zálivku celého truhlíku, pokud tam jsou nějací škůdci (nejspíše vlnatka, popř. jiná mšice), poslouží Mospilan, Careo. Hodně má na svědomí vliv ročníku (horko), výsadba do nepropustné vany, substrát silně poutající vodu. Hořká sůl řeší problémy výživy neochrání před houbami ani škůdci, chybami v péči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 103.246 (?), 25.2.2019 16:15
Dekuji za tip. Doporucujete tedy po osetreni a vytazeni dat zpet do truhliku, nebo je mame radeji zkusit dat do zeme?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 184.133 (?), 26.2.2019 7:27

Klidně je vraťte, ale až po výměně substrátu. No a na zimu příště do volné půdy, tak přezimují lépe. Zkuste upravit truhlík na variantu samozavlažovacího truhlíku. Zdá se, že bujujete s tím, aby se substrát nedostal na dřevo truhlíku a nenamočil ho. Máte dole odtok nebo nějakou drenáž?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.246 (?), 25.2.2019 16:11
Ano, to modre je folie. Zkusime je tedy asi presadit do zeme... Leto bylo samozrejme extremni, snazila jsem se je zalevat primerene a hlavne se to zacalo projevovat az v zime, tak nevim.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.37 (?), 25.2.2019 19:46

A máte je pod střechou nebo pod širým nebem? Ony totiž stálezelené rostliny (tedy i jehličnany) potřebují vláhu i zimě. A i volně na zahradě potřebují před zámrzem pořádně prolít.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 26.2.2019 8:27

Ty borovice jsou ulité. No vidíte a p.Lída Vám radí znovu na zimu řádně prolít. Už jsem to psal mnohokrát. Od začátku podzimu do jara bývá vláhy spíše přebytek a každé zalití je potřeba zvážit. Stále se však bohužel opakuje stejná chybná rada zalévat v zimě.

Samozavlažovací truhlíky pro jehličnany vhodné nejsou, taktéž každoročně je zarývat před zimou do volné půdy není potřeba.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.37 (?), 26.2.2019 9:26

Mohou být ulité i uschlé. Jestli jsou pod stříškou (truhlík je na nějaké podlaze) a byly zalévané jen během léta, je spíš možnost, že měly vláhy málo.

Pokud jsou pod širým nebem a truhlík nemá odtok ani pořádnou drenáž, mohou být ulité (v zimě bylo dost srážek).                      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika