Borovice Jeffreyova



host - 32.71 (?)
28.2.2010 14:41

Nevíte, jaké podmínky jsou vhodné k zasetí semen této borovice? Do jakého typu země, jak hluboko, v jakém měsíci, jak často zalívat atd. Děkuji, Stanislav.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 224.8 (?), 21.5.2009 0:06, zobrazeno: 11757x

Máme na zahradě 14 let starou krásnou borovici Jeffreyovu /3 lehlice, voní po pomerančích/  je vysoká asi 7 m. Zjistila jsem, že může dorůst až 45 m. Ještě bychom na ni dosahli ze žebříku a šla by zkrátit na vrcholu aby tolik nerostla. Je to asi drastické ale roste poměrně rychle. Má někdo jinou radu?  Děkuji, Jana od ČB

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 21.5.2009 13:37

Zkrátit by jistě šla.

Ale budete muset zkracovat každoročně anebo alespoň jednou za dva roky: vždy se bude snažit vytvářet terminály a požene je do výšky.

Asi byste museli zakracovat prakticky celý plášť koruny.

Podívejte se na to z druhé strany: čemu vadí, že poroste do výšky???

Myslím, že uvedená 45m výška je dosažitelná v dobrých podmínkách a za mnoho a mnoho desetiletí či nekolik století. zatím jsem se s takto vysokou džefrejkou nesetkal (ale neviděl jsem ještě ani mnoho jiných věcí).

Borovice obecně jsou velmi pevné stromy; pokud jim při nějakých výkopech kolem nepoškodíte kořeny, tak se vyvrátí jen v naprosto výjimečných případech...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.8 (?), 21.5.2009 23:10

Děkuji pana Josefe, asi máte pravdu v tom, že uvedé výšky borovice dosáhne bůchvíkdy. Zatím je ozdobou zahrady, žádné výkopy kolem ní se neplánují. Hlavně aby mi ji nezaevidovali nějací úředníci jako památný strom! Ale s tím si já starosti zatím dělat nemusím. Uklidnil jste mně. Zdravím Vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 181.123 (?), 2.12.2009 15:40

Jen si dávejte pozor až vám začnou dozrávat šišky, potom pod strom jenom s helmou. Jsou totiž značně velké a těžké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.146 (?), 27.12.2009 23:46

PinusJeffreyi naopak doporučuji tvarovat zkracování růstových vrcholů, protože jinak vám narost vysoké řídké "koště".

Sám jsem to u své pin.Jeff. také tak udělal a nelituji toho.

Řez po odstranění vrcholu měl průměr cca 4 cm a krásně to zarostlo (nezůstalo obnažené dřevo, které by bylo ohroženo hnilobou)

+ Její snahy o vytvoření náhradního vrcholu z bočních větví jsem potlačil kovovými táhly. 

Obecně borovice jsou mnohem krásnější když mají korunu tvarovanou do šířky

Můžete se někdy přijet podívat  (Písek, jižní Čechy) + pár desítek metrů od nás roste několik netvarovaných Jeff. a na místě posoudíte ten rozdíl 

asas(zavináč)centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.71 (?), 28.2.2010 14:41

Nevíte, jaké podmínky jsou vhodné k zasetí semen této borovice? Do jakého typu země, jak hluboko, v jakém měsíci, jak často zalívat atd. Děkuji, Stanislav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.225 (?), 28.2.2010 16:32

P.jeffreyi se seje v dubnu po 24 hodinovém namočení na záhon s prídavkem rašeliny asi do hloubky 1 cm.přesazuje se po 2 letech.Ale řekl bych, že P.ponderosa je hezčí a pěstuje se stejně.Ta první časem udělá vypelichaný strom.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika