Borovice Jeffreyova



host - 164.146 (?)
27.12.2009 23:46

PinusJeffreyi naopak doporučuji tvarovat zkracování růstových vrcholů, protože jinak vám narost vysoké řídké "koště".

Sám jsem to u své pin.Jeff. také tak udělal a nelituji toho.

Řez po odstranění vrcholu měl průměr cca 4 cm a krásně to zarostlo (nezůstalo obnažené dřevo, které by bylo ohroženo hnilobou)

+ Její snahy o vytvoření náhradního vrcholu z bočních větví jsem potlačil kovovými táhly. 

Obecně borovice jsou mnohem krásnější když mají korunu tvarovanou do šířky

Můžete se někdy přijet podívat  (Písek, jižní Čechy) + pár desítek metrů od nás roste několik netvarovaných Jeff. a na místě posoudíte ten rozdíl 

asas(zavináč)centrum.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 224.8 (?), 21.5.2009 0:06, zobrazeno: 11751x

Máme na zahradě 14 let starou krásnou borovici Jeffreyovu /3 lehlice, voní po pomerančích/  je vysoká asi 7 m. Zjistila jsem, že může dorůst až 45 m. Ještě bychom na ni dosahli ze žebříku a šla by zkrátit na vrcholu aby tolik nerostla. Je to asi drastické ale roste poměrně rychle. Má někdo jinou radu?  Děkuji, Jana od ČB

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 49.39 (?), 21.5.2009 13:37

Zkrátit by jistě šla.

Ale budete muset zkracovat každoročně anebo alespoň jednou za dva roky: vždy se bude snažit vytvářet terminály a požene je do výšky.

Asi byste museli zakracovat prakticky celý plášť koruny.

Podívejte se na to z druhé strany: čemu vadí, že poroste do výšky???

Myslím, že uvedená 45m výška je dosažitelná v dobrých podmínkách a za mnoho a mnoho desetiletí či nekolik století. zatím jsem se s takto vysokou džefrejkou nesetkal (ale neviděl jsem ještě ani mnoho jiných věcí).

Borovice obecně jsou velmi pevné stromy; pokud jim při nějakých výkopech kolem nepoškodíte kořeny, tak se vyvrátí jen v naprosto výjimečných případech...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.8 (?), 21.5.2009 23:10

Děkuji pana Josefe, asi máte pravdu v tom, že uvedé výšky borovice dosáhne bůchvíkdy. Zatím je ozdobou zahrady, žádné výkopy kolem ní se neplánují. Hlavně aby mi ji nezaevidovali nějací úředníci jako památný strom! Ale s tím si já starosti zatím dělat nemusím. Uklidnil jste mně. Zdravím Vás.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 181.123 (?), 2.12.2009 15:40

Jen si dávejte pozor až vám začnou dozrávat šišky, potom pod strom jenom s helmou. Jsou totiž značně velké a těžké.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 164.146 (?), 27.12.2009 23:46

PinusJeffreyi naopak doporučuji tvarovat zkracování růstových vrcholů, protože jinak vám narost vysoké řídké "koště".

Sám jsem to u své pin.Jeff. také tak udělal a nelituji toho.

Řez po odstranění vrcholu měl průměr cca 4 cm a krásně to zarostlo (nezůstalo obnažené dřevo, které by bylo ohroženo hnilobou)

+ Její snahy o vytvoření náhradního vrcholu z bočních větví jsem potlačil kovovými táhly. 

Obecně borovice jsou mnohem krásnější když mají korunu tvarovanou do šířky

Můžete se někdy přijet podívat  (Písek, jižní Čechy) + pár desítek metrů od nás roste několik netvarovaných Jeff. a na místě posoudíte ten rozdíl 

asas(zavináč)centrum.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.71 (?), 28.2.2010 14:41

Nevíte, jaké podmínky jsou vhodné k zasetí semen této borovice? Do jakého typu země, jak hluboko, v jakém měsíci, jak často zalívat atd. Děkuji, Stanislav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.225 (?), 28.2.2010 16:32

P.jeffreyi se seje v dubnu po 24 hodinovém namočení na záhon s prídavkem rašeliny asi do hloubky 1 cm.přesazuje se po 2 letech.Ale řekl bych, že P.ponderosa je hezčí a pěstuje se stejně.Ta první časem udělá vypelichaný strom.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika