Zvonkové



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
PetrK - (24) - 80.10 (?) 
31.3.2023 22:08

Moc děkuji. Nejraději bych něco o velikosti M106. Podívám se, zatím jsem viděl na M9. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 193.149 (?), 18.10.2014 22:30

Jablko zvonkové pěstuji v nadmořské výšce 635 m na Vysočině. Strom je zákrsek, kmen je tedy nízký, ale nese mohutnou korunu. Jeho plodnost je obdivuhodná, každý rok je zcela obalené jablky, tvarově jsou velmi hezká a spíše větší až velká. Pravidelně sklízím z jednoho stromu cca 70 - 100 kg jablek. Konzumní zralosti dosahuje nejdříve v únoru, ale máme je vždy až do začátku července. Jejich chuť je sice kyselejší, ale vynikající, osvěžující. Dužina i v řezu zůstává krásně bílá. Přestože chemicky ošetřuji minimálně, strupovitostí téměř netrpí, padlí jsme zatím nezaznamenali, ani nebývá nijak moc červivé.

Ivana Šycová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 19.10.2014 10:46

yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 19.10.2014 12:15

Patřím k té skupině jež i po letech nedá na odrudu Zvonkové dopustit. Jistě člověk si na něj musí zvyknout, já si na něj zvykal od roku 1961. Na odrudě Zvonkové je názorně vidět jak se chut ovoce časem mění! Rozhodně tato odruda není vánoční odrudou, ale spíše vítězného unora a příchodu jara.  Z moderních odrud se mu trochu v chuti podobá Melodie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 19.10.2014 15:30

Oba příspěvky potěšily. Jak ten s vítězným únorem smiley, tak zvláště příspěvek paní Ivany. Zdravím na Vysočinu a přeji co nejlepší kvalitu Zvonkového Vám a všem, kdo ho mají rádi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.42 (?), 15.2.2017 15:11
Možná už s odstupem času od původní diskuse nikdo můj příspěvek číst nebude, ale i tak nemohu odolat napsat svůj názor. Zvonkové vysadil můj tatínek více jak před 30 lety na zahradě v SČ (o kterou jsme bohužel přišli). Nikdy před ani po tom jsem tak úžasně chutné jablko neobjevila. Těžko si proto vybírám v ovocnářských prodejnách jablka k uskladnění na zimu, protože se nemohu ubránit srovnání s ním. Pro mne je nenahraditelné - bylo vždy bezkonkurenčně chutné - jeho nakyslá chuť měla švih - teď mi všechna ostatní připadají úplně bez chuti - jako tráva, mdlá, případně nasládlá, ani nevoní a nic co by mi přišlo k chuti (neumím si představit, že bych měla chuť po nich v misce sáhnout, kupuji je tedy jen abych něco koupila a konzumovala - žádná radost). Ještě tak typu rubín - ten má voňavou chuť, ale ta nakyslá zvonkového má ještě něco navíc, jako prémii nabízelo vůni, šťavnatost, krásnou bílou křupavou dužinu a dlouhou trvanlivost - nejdelší ze všech a až do konce bylo moc dobré a chutné, netrpělo chorobami. Moc mne mrzí, že se nedá pěstovat ve stěně - v novém domově totiž na jiný typ jabloně nemáme místo. Stejně si ho zkusím sehnat na co nejnižším kmínku, vysadit podél zdi a udržet ho v nízkém vzrůstu (abych nenarušila sousedské vztahy) a budu ho považovat za poklad na naší zahradě a dar, pokud se mi podaří nějaká jablíčka sklidit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 15.2.2017 16:54

Zvonkové se sice netvaruje tak dobře jajko Oldenburg či James Grieve, ale ve stěně se pěstovat dá.
   Z dalších odrůd ho může nahradit - jak je výše psáno - Melodie, z novějších pak možná Karneval

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PetrK - (24) - 80.10 (?), 27.3.2024 1:03

Dobrý den, psal jste o nesnadném tvarování Zvonkového. Mohu se zeptat, v jednom zdroji, který jsem našel se uvádí, že Zvonkové v prvních letech neřezat a jen mírně vyvazovat, v jiném zdroji, že má problémy s obrostem a tendence k vyholování a je nutný hluboký řez. Takže dva protichůdné názory. Jak to s ním je. Zasadil jsem stromek na M9, teď mu je jeden rok. A rád bych zasadil i další, na M9 ten stromek asi ani v dospělosti příliš jablek nedá, nevím, mohu se mýlit. Ale chtěl bych se zeptat, je M9 pro Zvonkové vhodné? Třeba u Matčina jsem někde četl, že jelikož plodnost není velká, tak prý MÍ pro Matčino enní vhodné. Jak je to v tomto směru se Zvonkovým? Předem děkuji za rady.

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 27.3.2024 8:11
Pokud se starším a nebo starým odrůdám chcete věnovat, navštivte nějaké antikvariáty a vyberte si tam nějaký pěkný pomologický atlas. Doporučuju vám to. A když jich budete mít víc, od autorů kteří jen neopisují co bylo napsáno jinde, můžete porovnat vývoj názorů na určité odrůdy. Pamatuju si dobu, kdy bylo možno najít zajímavé informace i na internetu, doba ale pokročila a internetové závity jsou hodně zaplevelené hlavně komerčními pojednáními a jiné věci jsou hůře dohledatelné a nebo možná i nedohledatelné. Biegler
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 254.91 (?), 15.2.2017 19:35

25 let nazpět jsem zasadila mimo jiní i odrúdu zvonkové.První úrody jsem byla velmi neštastná, co je to za chut, nesmírně kyselá. Moje maminka (1933),naopak jiné jablko vůbec nechtěla.Dnes po těch letech strom rodí každoročně.má nádherné plody a já přišla na jeho chut.Dám mu přednost i před melrosse, které je také můj favorit. Také křížaly ze zvonkového jsou jedinečné.Se vším souhlasím u p.výše popsané. MÍLA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika