Zničené listy u mladých rezistentních jabloní



host - 212.37 (?)
7.8.2019 19:12

Jiří II:

Přikládám fotky dvou listů z jedné a druhé strany, snad to příčinu ukáže.

Dva nemocné listy jabloně
Dva nemocné listy jabloně
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 212.23 (?), 1.8.2019 10:29, zobrazeno: 9404x

U asi pětiletých jabloní začaly poměrně rychle žloutnost až hnědnout listy, zelené zůstaly pouze některé na koncích větviček. Listy jsou zkroucené a suché jako tabák. Ostatní stromky v řadě (švestky, meruňky, hrušně) mají listy v podstatě v pořádku, všechny stromky zalévám do mís pravidelně 2-3 konve cca 1x za 10 dní. Víc nelze kvůli nedostatku vody a deště je málo.

Tyto jabloně jsou rezistentní: Rajka, Rubinola a Topaz, všechny jsou na podnoži A2. Takže strupovitost by to neměla být. Mají již plody, takže mně napadá pouze to, že jde o sluneční úpal. Plody u Topazu byly scvrklé a většinou opadaly, u ostatních ne. 

Asi jsem měl při současném horkém a suchém počasí plody otrhat, aby je stromky nemusely vyživovat.

Prosím o názor na příčinu usychání listů a doporučení co dále dělat. Děkuji.

Zničené listy jabloní
Zničené listy jabloní
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 1.8.2019 14:28

Mladé listy na koncích letorostů vypadají zdravě, takže se mi sluneční úžeh jaksi nepozdává. Spíše to vypadá na nějakou houbovou chorobu listů, poruchu ve výživě, nebo na aplikaci nějakého nevhodného postřiku před tím, než začaly růst letorosty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.86 (?), 1.8.2019 21:54
Stromy Vám usychajú. Ak neprší, tak 20-30 litrov vody raz za 10 dní je v takomto počasí málo, to je tak pre tú trávu, ktorú máte pod stromami (že by tam boli nejaké 'mísy', tak to na tej fotke akosi nevidno). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 24.24 (?), 1.8.2019 22:09

Taky si myslim, že to vzniklo v důsledku nedostatku vody. Mám Rubinolu, 6 let starou, má stejné podmínky jako u vás, málo prší a slunko na ni praží, na stromě je asi 25 jablek, listy nežoutnou, ale zalévám stromy když je sucho denně.
Mísy pod stromy nemám, zjistil jsem, že když praží slunce a okolo stromku je vyšší tráva (ne plevel), půda tak rychle nevysychá. Stromky mi dobře rostou i plodí bez mís. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.158 (?), 2.8.2019 7:34

Myslím, že skutečně jde o nedostatek vody, jen mně mate, že takto dopadají pouze jabloně, jak jsem v úvodu psal, ostatní stromy jsou celkem v pořádku. Ale to bude asi tím, že jsou ještě mladší a jejich spotřeba vody je menší.

U každého stromku je kolem kmene mísa o průměru cca 80 cm do které zalévám. Stromky mám na chalupě, takže se tam dostanu jen jednou týdně. Trávu bohužel vytlačil plevel "jestřábník", který vodu z deště sám spotřebuje. Pokud denně zaléváte, jak konkrétně to děláte bez "mís"?

Ještě připojuji detail koruny odrůdy TOPAZ.

J.P.

Topaz / A2
Topaz / A2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 2.8.2019 8:08

Nechci se přit, protože neznám vaše půdní a klimatické podmínky, ale podle délky letošních výhohů je zřejmé, že stromky počátkem léta nijak suchem netrpěly. Domnívám se, že pětileté stromky na bujně rostoucích podnožích, mají již dostatečně rozrostlý kořenový systém na to, aby neuschly suchem během dvou týdnů s vysokými teplotami. Vzpřímené a rovné, zeleně olistěné letošní výhony, nedostatku vody nenasvědčují. Kdyby šlo opravdu o nedostatek vody, potom by se usychání projevovalo od konců větviček směrem ke kmeni a ne naopak od kmene směrem ke koncům větviček, jako je to na vašich fotkách. Určení příčiny usychání by mohl pomoci detailní snímek žloutnoucího listu, nejlépe z obou stran.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2019 9:42

Je fakt, že usychání pětiletých stromků je divné. Nicméně loni mi čerstvě vysazené stromky v období sucha usychaly podobně a letos rostou vcelku normálně. Řekl bych, že při nedostatku vláhy, aby snížily odpar,  stromky shazují přebytečné listy. Jabloně jako poslední šetří ty mladé. Aspoň u mě tomu tak bylo. Dodatečná zálivka to už nezastavila. Naopak u slivoní jsem pozoroval¨, že listy opadaly na špičkách nejmladších výhonů. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.19 (?), 4.8.2019 17:34

Včera jsem stromky kontroloval, bohužel poškozené listy zhnědly a opadaly. Zůstaly pouze zelené listy na koncových částech větví. Takže se mi fotky listů nepodařilo udělat. Bude-li to možné, zkusím to ještě ve středu. Raději jsem odstranil téměř všechny plody, aby se stromky dále nevysilovaly, když ztratily většinu listů.

Silně ale po dlouhé době pršelo, ještě jsem ke každému stromku přidal několik konví vody, tak doufám, že stromky zachráním. Postřik jsem žádný nedělal.

J.P.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.37 (?), 7.8.2019 19:12

Jiří II:

Přikládám fotky dvou listů z jedné a druhé strany, snad to příčinu ukáže.

Dva nemocné listy jabloně
Dva nemocné listy jabloně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.37 (?), 7.8.2019 19:16

Jiří II.

Tytéž listy z druhé (spodní) strany.

Dva nemocné listy jabloně
Dva nemocné listy jabloně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika