Znáte někdo tuto odrůdu jablek?



host - 136.34 (?)
18.11.2008 22:01

Podobné jablko pamatuji, sázel je můj otec.Byl to malináč, ale nevím jestli se jmenoval hornokrajský nebo holovouský.Myslím, že ve sklepě vydržel i přes vánoce.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
hlousek2 - (17) - 200.112 (?), 18.11.2008 18:49, zobrazeno: 30909x

Na zahradě máme dva stromy, které tak před 50ti lety sázel a rouboval děda. S tím, že to jsou jablka Matčina. A tak jsme je až doposud brali - ale nyní nám několik lidí řeklo, že tyto vůbec nejsou Matčina a přinesli svá na porovnání. Jsa přebyt důkazy jsem toto musel uznat. A tak to zkusím zde - nevíte, prosím, jaká že to jablka vlastně na zahradě máme?

Jablka mají stejný tvar jako Matčina, klasická velikost 10-15cm. Ovšem barva je jiná. Je velmi tmavá, až temně fialová. Při rozkrojení jsou někdy patrné i červené linky. Jablka zrají v září až listopadu a nedají se moc dlouho skladovat - asi tak jen 14dní. Děda si dříve dělal vše sám a tak na zahradě máme letní jablka u kterých i několik odborníků nám nemohli pomoci s určením. A tak zkouším alespoň tyto jablka - třeba mi dokážete někdo poradit. Předem za vše děkuji.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 18.11.2008 18:57

Já bych si bez záruky tipnul na Malinové hornokrajské. Ale už jsem je dlouho neviděl. Před 50 lety prý bylo dost populární.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 109.156 (?), 18.11.2008 19:48

Skutečně to vypadá na Malináč, ale nesedí mi tam ta skladovatelnost-pouze 14 dnů. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 136.34 (?), 18.11.2008 22:01

Podobné jablko pamatuji, sázel je můj otec.Byl to malináč, ale nevím jestli se jmenoval hornokrajský nebo holovouský.Myslím, že ve sklepě vydržel i přes vánoce.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 18.11.2008 23:25

Holovouský malináč nebyl tak souvisle červený, v stopečné jamce míval svalek, jádra chrastila a vydržel déle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 19.11.2008 0:13

Řekla bych Hornokrajský malináč, měli jsme ho roky na zahrádce.Odpovídá i bílá dužina a růžové žilky. Dobrý, ale brzy po sklizni moučnatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
hlousek2 - (17) - 200.112 (?), 19.11.2008 18:19

Děkuji všem za příspěvky, Protože všechny jste uvedli Malináč - beru tento jako fakt  Možná v lepším sklepě by vydrželo déle, ale takto jak píše poslední přispívatel - dosti rychle moučnatí. Ihned po utržení je ovšem výborné.

Ještě jednou všem moc děkuji a v létě sem zkusím hodit další dědovi výtvory

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.146 (?), 19.11.2008 21:16

Mám trochu pochyby, hornokrajský malináč znám ze sadu starého strýčka. Barva souhlasí, skladovatelnost může být ovlivněna přezrátím na stromě či jinými okolnostmi, ovšem velikost 10 až 15 cm (předpokládám, že jde o průměr či výšku, nikoliv obvod), to je trochu neuvěřitelné. H.M. byl velikostí a možná i tvarem srovnatelný s Průsvitným letním. Typický byl průnik růžovo-červené barvy do dužniny. Jablko lehké, jakoby suchejší a chuť pro mne nic moc, holovouský byl výrazně lepší.

Tím Vám nechci zkazit radost, pokud Vám chutná, na jméně až tak nezáleží. Z .E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 19.11.2008 23:42

Jen dodatek - na čtvrtkmenech Průsvitného i H.malináče jsme plody průměru 10cm mívali, záleží na výživě a stříhání, příp. probírce :p))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.138 (?), 21.11.2008 1:26

První dojem, když jsem viděl vaše obrázky, byl Astrachán červený. Menší rudé jablko s jemnou bílou dužninou. Další obrázek mně ale přesvědčil, že se jedná o Malinové hornokrajské. Ve vašem popisu není zda jsou jablka v době sklizně ojíněna. Hornokrajský malináč byl silně rozšířen v Podkrkonoší, jako jablko otuilé proti mrazu, chorobám i škůdcům. Podtrženo předčasně vadne. Tím bych si vysvětloval tu zkrácenou trvanlivost. Jinak je ke konzumu od listopadu a někdy až do března. V teplejších polohách to bude obojí asi dříve. Tak máte dva typy. Pokud máte přístup k nějaké pomologické literatuře přesvědčíte se tam sám. S pozdravem! Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika