Žluté jablko



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
17.8.2018 17:04

Omlouvám se, nevšiml jsem si, že hovoříme o již neexistujícím stromě.
Ještě k Jantaru. Takto vypadají mné Jantary nyní. Většina z nich líčko v tuto dobu ještě nemá, jen na druhém obrázku je lehce naznačeno. Jablka se tak dají charakterizovat jako nyní zelená, později žlutá. Nikdy jsem neměl na jablkách líčko tak výrazné jako na obrázcích. Plody jsou kupodivu již v tuto dobu jedlé.

Jantar
Jantar
Jantar
Jantar
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.7.2018 7:59

Chcete-li, pane Boudyš, pěstovat žlutá trvanlivá jablka bez postřiků, zvolte místo Goldenu některý ze žlutoplodých rezistentů - Sirius, Orion, Luna, Opál, aj. Golden to sice není, ale jejich chuť je natolik na výši, že stojí za pěstování. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.103 (?), 11.8.2018 15:05
GOLD BOHEMIA - jedno z najatraktívnejších a aj najkvalitnejších žltých jabĺk. V pomológii je zaradená medzi jablone "raně zimní", a oberať by sa mala (podľa pomológie) "koncem září" - foto 1. A teraz realita - ďalšie fotky : Gold Bohemiu som obral dnes. Je pravdou, že ju mám na M9 a vo forme zákrpku, ale aj tak, 6-týždňový rozdiel medzi pomológiou a realitou je dosť veľký. Potvrdzuje to fakt, že v tomto roku žiadne pomologické poučky či tabuľkové údaje o dozrievaní neplatia. A z "raně zimní" odrody je razom odroda "pozdně letní". IH









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.250 (?), 13.8.2018 12:26

Zdravím všetkých znalcov žltých jabĺk. Na jeseň roku 1986 som kúpil jabloň ktorá začala plodiť žlté plody. Strom po 3 rokoch uschol, /možno ho napadli hryzce/, neviem prečo uschol. V roku 1989 mal prvú a zároveň poslednú úrodu veľmi chutných žltých jabĺk. Jabĺk bolo len pár kusov, plody začali asi po 20. 9. samovolne padať zo stromu, letá vtedy neboli také teplé ako sú teraz, takže aj zber býval neskôr. Jablká na strome boli žltej farby a dali sa hneď jesť, nebolo treba čakať až dozrejú uložené v pivnici. Chuť plodov bola sladká, podobná ako keď si teraz kúpim v obchode Golden Delicius. Jabloň netrpela žiadnymi hubovými chorobami. Chrastavitosť-strupovitost na plodoch nebola. Mohla sa v roku 1986 predávať v Československu Gold Bohemia alebo Golden Delicius? Alebo ešte vtedy neboli dostupné? Denár to asi nebol, ten prišiel na trh pravdepodobne neskôr. Jabloň som kúpil v Prievidzi, mali tam vtedy nejakú ovocnú škôlku kde pestovali ovocné stromky na predaj pre záhradkárov. Názov tej ovocnej škôlky už neviem. Rád by som vedel čo som mal vtedy za odrodu ktorej názov si napamätám. Plody jabĺk boli podobné tým ktoré sú tu zobrazené na fotkách od pána Hlavatého ako Gold Bohemia. Ďakujem Vám za všetky typy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.246 (?), 13.8.2018 21:20
234.250: V r.1989 toho odišlo do histórie viac, nielen Vaša jabloň. Nezostal ani "kůl v plotě". Ale vážne: spätne určiť čo Ste to mali za odrodu je prakticky nemožné. Určite môžete vylúčiť Gold Bohemiu - tá bola registrovaná až v r.2001. Golden Del. tu samozrejme bol už dávno za totáča, ale typický Golden má kužeľovitý (nie guľovitý) tvar a niekedy je aj trochu rebernatý. Navyše bez postrekov je neobvyklé, aby netrpel chrastavitosťou. Takže asi tiež nie. Možno dr.Vysložil si bude pamätať, aké žltoplodé odrody s dozrievaním v septembri boli v tom čase na československom "trhu". IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.72 (?), 14.8.2018 10:25

V 80. letech byla populární odrůda Jantar, pravda, víc v západních Čechách než kolem Prievidze. Osluněné zralé Jantary mají oranžové líčko, i ty bez něj jsou ale sladké a připomínají skořejší Golden. 
  Jinak je to ale hádání z koule.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.129 (?), 15.8.2018 12:01

Ďakujem pánom Hlavatému a Vysloužilovi za odpovede, pozrel som si obrázky odrody Jantar. Jantar má červené líčko, ale tá moja neznáma odroda ktorú som mal bola celá žltá bez červeného líčka. Jabloň mala slnka dosť, nebola zasadená v tieni. Chcem sa opýtať či sa mohla odroda Denár predávať v Československu už v roku 1986 aj keď zaregistrovaná bola až v roku 1989.        Ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.8.2018 12:22

Hloupý dotaz: Nebylo by lepší -  místo opakovaného děkování - to jablko vyfotit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.129 (?), 15.8.2018 16:41

Hloupý dotaz: Nebylo by lepší -  místo opakovaného děkování - to jablko vyfotit?

Keby ste lepšie čítali moju otázku tak viete že ten strom už nemám, pretože uschol v roku 1989 a teda nemôžem to jablko odfotiť. V čase do minulosti cestovať neviem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.8.2018 17:04

Omlouvám se, nevšiml jsem si, že hovoříme o již neexistujícím stromě.
Ještě k Jantaru. Takto vypadají mné Jantary nyní. Většina z nich líčko v tuto dobu ještě nemá, jen na druhém obrázku je lehce naznačeno. Jablka se tak dají charakterizovat jako nyní zelená, později žlutá. Nikdy jsem neměl na jablkách líčko tak výrazné jako na obrázcích. Plody jsou kupodivu již v tuto dobu jedlé.

Jantar
Jantar
Jantar
Jantar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika