Zákrsek



host - 180.2 (?)
18.12.2011 8:05

Dobrý den paní Lído. Čvrtkmen je do 120cm. Ale za sebe napíšu, že se mi zdá, že je to úplně jedno to o těch cm, pokud je to jen na nějakou zahrádku a do volného tvaru.  Nějakých 20 cm se ani nedá rozlišit když strom zmohutní. Osobně už nic takového nesázím, má to větve příliš nízko a úroda je ještě skloní. Nedá se potom pod to dostat ani sekačkou a při postřiku kmenových pásů větve taky hodně překáží. Něco mně říká, že i ta Vaše jaboň naroste pořádně, pokud ji tedy necháte. A2 je skutečně perfektně kotvící, ale i perfektně růst podporující podnož. Ale sám mám v sadu taky jabloně na této podnoži. Dokonce i na Jaderničce moravské. Přeji pěknou neděli. Stanislaw

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 67.254 (?), 14.12.2011 12:16, zobrazeno: 13209x

Chtěl bych se zeptat jaké množství plodů je možno průměrně sklidit z tohoto tvaru jabloně . Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 14.12.2011 14:11
tipuji tak 241 ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 14.12.2011 14:42

Záleží na typu podnože a odrůdě. Kdysi jsem přerouboval bastarda na podnoži M 1, nebo M 111, už nevím, Rubínem.  A sklízel jsem z něho 6 bedýnek výstavních plodů a ještě byl pytel plodů s menšími vadami do mošťáku. Ale zjara jsem takovýto zákrsek stříhal celé dopoledne.

Když jsem asi po 12 letech postupně začal se štíhlými vřeteny (mimo jiné kvůli kyčelním kloubům), musel samozřejmě pryč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 31.233 (?), 17.12.2011 16:47

Dobrý den. Všeobecně se uvádí, že 15 normalních listů má uživit 1 plod. Sklizeň je odvozená podle toho jaký tvar pěstujete, na jaké podnoži je zákrsek a jaké je odrůdy. Štíhlé vřeteno na M9 má většinou sklizeň kolem 20kg u velkoplodých odrůd i více. Štíhlé vřeteno na M 106 muže mít kolem 30 kg.  Klasický zákrsek s pyramidální korunou na podnoži M9 má kolem 35kg a na podnoži M106 i 50kg.  Jestliže jste koupil zákrsek na A2 jak to někteří školkaři dělají tak budete mít kmen 60 - 90 cm dlouhý a koruna bude 5m vysoká a tak budete mít klidně 100kg jablek.

          sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.54 (?), 17.12.2011 21:07

Proč by měl mít zákrsek na A2 kmen 90 - 100cm ? To už pak snad není zákrsek. A celková výška koruny snad záleží kromě jiného i na vzrůstnosti odrůdy, způsobu pěstování i řezu. Máme zákrsek dokonce na semenáči (už přes 50let)  - kmen má v.50cm a korunu do výšky tak 3,5m...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 17.12.2011 23:11

Dobrý den. Paní Lído, sadař Vlada to napsal zcela správně. Zákrsek je název pouze pro výšku kmene a nikoli koruny. A na A2 to bude skutečně takové, jak to napsal. Školkaři většinou nenaštěpují na A2 zakrsle rostoucí odrůdu, to by nemělo moc smysl. Takže středně bujně rostoucí či dokonce bujně rostoucí odrůdy udělají pořádné koruny. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.54 (?), 18.12.2011 0:11

Zdravím, p.Stanislawe! Vím, že zákrsek je název pro výšku kmene. Ale i na A2 lze sehnat slaběji rostoucí odrůdu. Letos jsem koupila právě na A2 čtvrtmen Wagenerovo (to moc velké koruny nedělá) s výškou kmínku jen cca 70cm - je u nás písčitější zem, tak ta A2 nevadí.

Jinak jsem reagovala na to, že p.Vláďa uváděl u zákrsku výšku kmene 90-100 cm, což je podle mne už čtvrtkmen.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.2 (?), 18.12.2011 8:05

Dobrý den paní Lído. Čvrtkmen je do 120cm. Ale za sebe napíšu, že se mi zdá, že je to úplně jedno to o těch cm, pokud je to jen na nějakou zahrádku a do volného tvaru.  Nějakých 20 cm se ani nedá rozlišit když strom zmohutní. Osobně už nic takového nesázím, má to větve příliš nízko a úroda je ještě skloní. Nedá se potom pod to dostat ani sekačkou a při postřiku kmenových pásů větve taky hodně překáží. Něco mně říká, že i ta Vaše jaboň naroste pořádně, pokud ji tedy necháte. A2 je skutečně perfektně kotvící, ale i perfektně růst podporující podnož. Ale sám mám v sadu taky jabloně na této podnoži. Dokonce i na Jaderničce moravské. Přeji pěknou neděli. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 220.54 (?), 18.12.2011 20:24

To by mi vůbec nevadilo, kdyby narostla. Jen musím dosáhnout na vršek ze čtvrtého špryclíku štaflí... Ale u nás i u sousedů (když tam ty stromky ještě byly), tak právě Wagenerovo dělalo vždy menší koruny. Už aby plodilo - nevím, proč ho ve školkách téměř nenabízejí. Zdraví Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 69.49 (?), 22.12.2011 10:08

zdravím p. Lídu! děkuji, že jste mi připoměla " vyjímka potvrzuje pravidlo" odruda Wagenerovo a odrudy spurtipového růstu normálních odrůd (Starkrimson, Goldspur, MacIntosh) vyrostou i na semenáči do 3.5m. Odrůda Wagenerovo je jepice mezi odrůdami. Na slabších podnožích se velice rychle vysiluje a zestárne. Jedině bujné podnože jí dokáží prodloužit život a na kterých je schopna vyrust tak jak uvádíte. Wagenerovo se dá sehnat ve školkách, které se specializují na staré odrůdy. Normalních školkách se pěstují odrudy zapsané v LPO. Já sm jsem si objednal Wagenerovo v obchodě Prodej stromků  a nebo v ovocné školce Bojkovice. Stromky přišly vpořádku a byly pěkné. Odruda Wagenerovo byla na A2 jako polokmen.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika