Zababčení mladého stromku



host - 160.18 (?)
8.2.2013 11:34

zdravím všechny

před 2,5 lety na podzim jsem zasadil dvě třešně (kordia a burlat) společně s dalšími 12 stromy všehodruhu. Sadil jsme na podzim, první řez jsem bohužel provedl až na jaře (začínal jsme). Jedna třešen uschla a druhá přirostala tak možná 5 cm a to jen jedna nebo dvě vetývky. Uschlou třešen jsem na podzim nahradil novou a hned ostříhal. Další rok (loňský) starší třešni bez dalšího řezu narostlo kolem 8 větviček dlouhých 1m. Nově vysazená třešen udělala to samá co ta starší první rok, zakvetla a nepřirostla nebo minimálně.

Sám jsem zvědavý jestli se situace letos bude opakovat. Třešně jsou na ptáčnici.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 21.245 (?), 3.2.2013 15:55

Neztrácel bych naději - zkuste trochu přihnojit dusíkem, opakujte likvidaci květných pupenů při začátku kvetení, časem si stromek dá říci a zvětší přírůstky. Pak budete moci nechat pár (2-5) plodů na ukázku.

Možná je podnož nevhodná pro Topaz a budete muset každý rok redukovat násadu. Strom by se pak měl odměnit výběrovým ovocem. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 5.2.2013 19:30

Nevím jak kdo, ale mám tu zkušenost, že když vysadím něco na semenáči (Jadernička?), stromek první rok sedí, teprve další rok začíná narůstat solidně. Taky se to stává, když má stromek jen pár silných kořenů bez vlášení, nebo vlášení sice má, ale stromek někde ležel nějaký čas na suchu a vlášení je mrtvé. Školkaři si to nedovolí a stromky při prodeji vytáhli hned zpátky přihrnou, ale někteří prodejci na o moc nedbají. A když kořínky "trochu" přischnou tak je namočí a prodává se dál, i když už ty nejjemnější kořeny v podstatě nežijí. Stromek je v zemi vytváří znovu z částí, které přežily a trvá mu to dlouho. Déle než kdyby se zakrátily ty kořínky až do živého. Jestli stromek pevně sedí v zemi, taky bych se připojil k J. Neřezal bych tvrdě, přihnojil bych dusíkem už teď. Jestli děláte mísy, nastelte mu nějaký hnůj nebo komerční substrát a pod něj trochu ledku. Pokud ho máte v trávníku, pak udělejte trubkou nebo nějakou tyčkou několik děr asi 30-40 cm po obvodu korunky a rozdělejte Kristalon Start do konve a obcházejte ty díry do té doby, než se vše vsákne. Ale to bude letos těžké, když furt prší a zem je napitá (alespoň u nás).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 3.2.2013 16:54

Osobně bych preferoval radikální, hluboký zpětný řez a přihnojení. Buďto vyrazí letorosty alespoň 30cm dlouhé, nebo je někde v kořenovém systému vážný defekt a stromek musí ven. Jde totiž opravdu o čas, rok po roce něco zkoušet nemá smysl. Ale přiznávám, že jsem obecně příznivcem radikálních řešení a zejména nové výsadby, která (podle mne) přináší nejvíc radosti i těšení a očekávání. R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.18 (?), 8.2.2013 11:34

zdravím všechny

před 2,5 lety na podzim jsem zasadil dvě třešně (kordia a burlat) společně s dalšími 12 stromy všehodruhu. Sadil jsme na podzim, první řez jsem bohužel provedl až na jaře (začínal jsme). Jedna třešen uschla a druhá přirostala tak možná 5 cm a to jen jedna nebo dvě vetývky. Uschlou třešen jsem na podzim nahradil novou a hned ostříhal. Další rok (loňský) starší třešni bez dalšího řezu narostlo kolem 8 větviček dlouhých 1m. Nově vysazená třešen udělala to samá co ta starší první rok, zakvetla a nepřirostla nebo minimálně.

Sám jsem zvědavý jestli se situace letos bude opakovat. Třešně jsou na ptáčnici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.2.2013 12:32

Sadil jsme na podzim, první řez jsem bohužel provedl až na jaře (začínal jsme).

To jste udělal správně. Při řezu na podzim byste nedopadl o nic lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika