Vytvořme společnou nazorovou degustaci starých odrud



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?)
8.2.2012 9:01

Ďakujem za Vaše skúsenosti s rezistentmi vo vyšších polohách na semenáčoch. Ani sa nečudujem, že o Vandu majú záujem šľachtiteľské ústavy. Je to jedna z najvydarenejších českých odrôd, matka skvelého Topazu aj pruhovanej novinky Karneval. Selenu som tiež pestoval, Vanda mi chutila viac. Produkta chuťovo sklamala. Rosanu a Karmínu som videl aj v marketoch. Myslím, že by sa im darilo aj u Vás. Skúšal ste aj Goldstar, Topaz, Rajku? Prajem príjemný slnečný deň!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 182.227 (?), 14.2.2012 12:43

Chemie je mocná čarodějka.Třeba některé pomeranče neshnijí ať děláte co děláte.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 14.2.2012 15:34

V USA se plody běžně ošetřují 1-MCP. Blokuje to tvorbu ethylenu v plodech. Mělo by to být neškodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.253 (?), 7.2.2012 19:19

Protože už také sadařím asi 40 let a navazuji na sadaření svého tchána, který vysadil sad kolem roku 1937,tak mně přešlo rukama mnoho odrůd, jak historických, tak klasických i moderních.Je na každém z nás jakou odrůdu si vysadí, která mu chutná, nebo ji vysadí z nostalgie.Kdysi dávno jsem v některé ze starých knih o ovocnaření našel tento citát, kterým se v rámci možností řídím.

Pěstováním stromků ovocných dobýváme z půdy užitek nejen jistý, ale i hojný, takřka největší a proto dobře by bylo, by se školky zakládaly, aby vlast naše krášlena byla tím živým lemem užitečného stromoví ovocného, měnila by se rok od roku v příjemný útulek, přetvořovala by se v krásnou a příjemnou zahradu, ve které by se dobře nám, ale i potomkům bylo dlíti.           Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?), 7.2.2012 20:04

Vďaka Tondovi za krásný citát! Diskúsia o starých odrodách naberá solídnu úroveň. Vlastenectvo a vzťah k prírode je krásna kombinácia. Rád by som sa opýtal, či niekto pestuje Blenheimskú renetu? Foto jabĺčiek je napr. zde. Blenheimská má takisto skvelú korenistú chuť plodov, dožíva sa vysokého veku a v porovnaní s Grávštýnským by mala byť odolnejšia.

Takisto by ma zaujímalo, či niekto pestuje moderné rezistentné odrody na semenáčoch- extenzívnym spôsobom a ako mu rodia? Rezistenty typu Angold, Vanda, Nabella, Florina... sa začali predávať už v 80.rokoch minulého storočia. (Dnes som videl v Kauflande prepravky s jabĺčkami Florina). Za ten čas už by niektorí pestovatelia, ktorí si je naštepili na semenáče, mohli mať vysoké stromy moderných odrôd staré štvrť storočia. Bolo by zaujímavé porovnať ich zdravotný stav a ceľkovú rodivosť so starými jabloňami vysádzanými napr. v 50.rokoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.10 (?), 7.2.2012 20:38

Blenheimskou považuju za Top odrůdu. Výborná renetovitá chuť, slušná odolnost k strupovitosti. Píše se že je méně úrodná, ale pro extensivní pěstování to nemusí být na škodu, zas nám i bez protrhávky přinese krásné velké plody. V letošní mroce jsem na blenheimkách viděl plody jejichž váha byla půl kika i víc a že by tedy byla úroda malá o tom nemůže být ani řeč. Nemám osobní zkušenost, ale řekl bych že vzhledem k velikosti, kořenité chuti a renetovité dužnině se bude jednat o jednu z nejlepších odrůd na sušení. Když jsme u zpracovíní ovoce, tak právě tady vidím obrovský potenciál starých odrůd- mošt ze Strýmky, Lebelova a mnoha jiných kyselejších starých odrůd je o něčem jiném než z moderních odrůd, ze kterých je až příliš sladký a jakoby bez jiskry. Jsou jistě výjimky ale... Uvědomme si, že ovoce by nemělo být jen o dokonalém vzhledu, ale i o vhodnosti na konzervaci. A v tomhle jsou staré odrůdy nezastupitelné, všechny ty různé Šídlenky, Muškatelky, Kozačky... ovoce drobné, nevydrží, ale na sušení geniální.

           Ondra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.9 (?), 8.2.2012 1:11

Pěstuji rezistenty na semenáčích - protože se u nás v horách ničemu jinému nedaří. A tím myslím nejen podnože (semenáče), ale i odrůdy (rezistenty). Půda je tak mizerná, že přežije jen semenáček, a tlak strupovitosti takový, že odrůdy bez vysoké odolnosti jsme prostě museli vyřadit. Letos dokonce půjde pod pilu i jadernička (už jsou lepší odrůdy) a Auralia (problémy se skladovatelností), i přes výbornou chuť budu přeroubovávat Beforest (strupovitost).

První rezistenty jsem začal roubovat asi před dvaceti lety, bohužel většina tehdejších stromů padla při nedávných stavebních úpravách. Až na Vandu. Tato odrůda nemá u nás - co se týče úrodnosti - konkurenci. Za těch dvacet let vynechala jen dvakrát, což většina ostaních odrůd (včetně starších) u nás stihne za pět let. Bohužel vydrží jen do Vánoc. Dobré zkušenosti byly s Melodií (strom musel pryč, ale samozřejmě byl hned vysazen nový) a s Rubinolou (strom taky musel pryč, ale byly vysazeny hned čtyři nové). Nesmím zapomenout ani na pramáti rezistentů - Primu. Jediný problém, který s ní mám, že se pod tíhou plodů ve svahu vysazený stromek každoročně víc a víc naklání ;o). Za těmito odrůdami si stojím, na vysokmenech rostou zdravě a bohatě plodí. K dalším Vámi zmiňovaným odrůdám: Angold - z nějakého zvláštního důvodu se mi dlouho nedařilo sehnat rouby a pak stromek okousaly srny a musel jsem znova. Prostě ještě jsem ho ani neochutnal. Nabella - chutné jablíčko, bohužel po jedné zimě zcela zmrzlo. Sehnal jsem si znova rouby a po několika letech se to opakovalo. (Projevilo se Matčino v jeho genech.) Florina - u nás nedozraje.

Asi tak. Rouboval jsem i "staré" odrůdy, ale byly postupně vytlačeny ze sortimentu a nebylo to vždy jen kvůli chuti. Jablka nepoužíváme na kvas, ale jíme, moštujeme a sušíme. Každému typu zpracování vyhovují jiné odrůdy. A na chuť má velký vliv i průběh počasí během zrání. Mimochodem - z loňské úrody byla u nás favoritem č.1 Selena.

Pěkný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 5.149 (?), 8.2.2012 6:29

1.Spartan

                 Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 180.66 (?), 8.2.2012 9:01

Ďakujem za Vaše skúsenosti s rezistentmi vo vyšších polohách na semenáčoch. Ani sa nečudujem, že o Vandu majú záujem šľachtiteľské ústavy. Je to jedna z najvydarenejších českých odrôd, matka skvelého Topazu aj pruhovanej novinky Karneval. Selenu som tiež pestoval, Vanda mi chutila viac. Produkta chuťovo sklamala. Rosanu a Karmínu som videl aj v marketoch. Myslím, že by sa im darilo aj u Vás. Skúšal ste aj Goldstar, Topaz, Rajku? Prajem príjemný slnečný deň!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.9 (?), 8.2.2012 9:55

Rosanu i Karmínu jsem dostal od pana Loudy společně s Vandou, nemohu říci, že se jim nedařilo, ale Vanda je naprosto zastínila a dál jsem je nerozšiřoval. Rosana měla občas problém dozrát. Goldstar, Topaz i Rajka jsou ve fázi zkoušení (po dvou-třech úrodách), Rajka si asi najde své místo v našem sortimentu, Goldstar je v dobrých letech bezkonkurenčně výborný, ale loni měl problém s fyziologickou skvrnitostí (pehovatosť) a Topaz u nás potřebuje na dozrání opravdu dobrý rok. Produktu bych ještě nezatracoval, od odrůdy s takovým názvem nemohu očekávat bůhvíjakou chuť. Není výborná, ale neuráží, skladovatelnost vypadá taky dobře - možná ji ještě rozšířím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 8.2.2012 11:04

Jestliže si do zahrady nasadím jednu třešeň,jednu broskvoň, švestku, meruňku, letní a zimní hrušeň,chuťově dobrou letní jabloň,jednu raně zimní a jednu na uskladnění, mám na zahradě devět stromů a zahradu plnou. A to nemám nasazený třeba ořešák, ryngli,višeň,nektarinku, atd.Chci aby stromky byly chuťově výborné a daly samozřejmě co nejméně práce.Takto to má podle mě nejméně 90% zahrádkářů.A teď mi řekněte, proč mi u mých tří!! jabloní radíte staré odrůdy.Mohou být chuťově dobré, nebo jsou dobré na sušení, tedy mají jen jednu!! dobrou vlastnost a ostatní nemusí stát za nic.Ale nové odrůdy tu dobrou vlastnost mohou mít taky a navíc jiné dobré vlastnost.Hledám tedy chuťově dobrou jabloň s jednoduchou údržbou, dobrou skladovatelností, anebo se u mých tří jabloní snažit o biodiverzitu, nebo o záchranu starých odrůd?Já si myslím, že spousta lidí novější odrůdy ani neochutnala a pořád si myslí jak jsou ty jejich staré skvělé.Jedno přísloví.Člověk, který spal vždy jen na dřevěné lavici neví, jak je lavice na spaní tvrdá.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika