Výsadba jabloně



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
18.4.2010 21:03

Do jam po starých jabloní nic nesázejte. Pokud nové stromky nemůžete dát na místo, kam by nezasahovaly kořeny těch starých, je třeba si s přípravou nových jam trochu pohrát. Nové jámy od původních pařezů udělat ve vzdálenosti alespoň 1m a použít na zasypání pokud možno jinou zeminu, nebo alespoň část a z té stávající vybrat všechny kořeny a kořínky.

Já jsem takto kdysi postupoval, často jsem měl vsazen (na podzim) nový stromek vedle starého, který ještě nebyl sklizen. A teprve bezprostředně po sklizni jsem ho zlikvidoval. Dnes je těm nejstarším vřetenům 1O let a s jejich růstem i plodností jsem spokojen. Na dno výsadbové jámy, mimo oblast kořenů nového stromku doporučuji provést základní hnojení draselným a fosforečným hnojivem. Pokud máte kompost, přidejte ho též.

A nesázejte jádroviny po jádrovinách a peckoviny po peckovinách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 174.8 (?), 12.4.2010 14:26

Dobrý den, v pátek jsem dosázeli jabloně + ostatní cca 25 ks, pohledala jsem postupy na internetu a ten Váš jsme použili do posledního písmenka...

Jen mám dotaz trochu jiného charakteru, zdědily jsme zahradu, na podzim jsem staré a nemocné sromy vykácely, ty dobré omladili /soused sadař/, ale pod stromy je plevel a plevel, snažili jsme se na podzim několikrát ho zlikvidovat fyzicky, ale kopřivy atd. vyráží vesele dál. Čím se ten plevel dá zlikvidovat, podotýkám, že štětečkem hcodit nechci, to bych na tom strávila dovolenou, chci aby po stromy roslta tráva, sem tam pampeliška atd... ale teď to vypadá, že to bude zase 2 metrová džungle...

Můžeme po stromy použít nějaký postřik, neublíží to stromům, halvně ten nově vysázeným... četla jsem tu různé diskuze, ale nejsem z toho moudrá, někdo v nějakém příspěvku radil travin, ale může se to??

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.4.2010 14:42

Možností je víc, s kypřením, herbicidy, bez nich. 
Poradil bych: sekejte plevel často a nízko. Zůstane tráva, sem tam pampeliška, atd...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.8 (?), 12.4.2010 15:06

Dobrý den, já právě nejsem zastáncem postřiků, ani doma kolem domku nestříkáme a nic nepoužíváme, ale tady asi pro jednou nic jiného nezbyde, já bych sekala plevel ale je tam opravdu jen plevel, kopřivy,lebeda atd. trává žádná... zahradu několik let nikdo neudržoval..., překopat to a vyplít to nezvládnem, přece jen to je docela dost prostoru, takže asi ten postřik, jen pořád nevím, zda mi to nezničí ty stromky,... nevíte...

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 177.81 (?), 12.4.2010 15:01

len kosit, kosit a kosit... travy postupne vytlacia "buriny"...pripadne prihodte trochu travoveho semena... pri castom koseni 2 metrova dzungla nehrozi        Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.8 (?), 12.4.2010 15:09

tak asi začneme kosit, postupně budeme vybírat kameny, občas se ohnu a nějaký ten plevel vytrhnu atd. snad to za nějaký čas bude trávník, /letos asi budeme sklízet ještě v kopřivách... i když pokosených, ale aby zmizeli do podzimu, tomu nevěřím/

s tím semenm je to dobrý nápad poházím to...

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.4.2010 16:12

Kopřiva je mrcha, snese stín, vlhko, jíl, ale vyžaduje dost dusíku a nesnáší časté sečení. Projedete-li se po zahradě 2x týdně sekačkou, kopřivy to neustojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 49.39 (?), 12.4.2010 18:00

Ačkoli na zahrádce také téměř nestříkám, jeden postřik selektivním herbicidem bych ve Vašem případě udělal.

Kopřivy a další velký plevel tím zlikvidujete podstatně lépe, rychleji a důkladněji, než celoročním sekáním (a to ještě dvakrát týdně!). Doporučuji nechat porost pod stromky trochu povyrůst - tak na 5-10 cm a pak to postříkat. Pokud budete při postřiku alespoň trochu opatrní, nebude foukat vítr a nepostříkáte to, co nechcete, pak stromkům neublížíte a nic si nezničíte.

Selektivní herbicidy likvidují jen některé skupiny rostlin. V tomto případě chcete vyhubit kopřivy a ostatní plevel, tedy oproti trávě tzv. širokolisté (dvouděložné) plevele a trávu (úzkolisté, jednoděložné rostliny) chcete ponechat: loužijte herbicidy vhodné do trávníku: např. Bofix, Banvel, apod.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.4.2010 19:27

Pokud by se jednalo o travnatý koberec před novostavbou domku, postřik Bofixem bych chápal.
   Ale tazatel zdědil zahradu se starými stromy, které částečně omladil, něco vykácel.  Stříkat takovou zahradu nějakým herbicidem mi přijde trochu mimo. Samotná redukce a prosvětlení stromů, 1 - 2 seče ročně často radikálně změní podmínky pro růst trávníku. Já bych ty plevele tak nedémonizoval. Podívám -li se do starých sadů, o které se prakticky nikdo nestará,  většinou roste pod stromy tráva a luční kvítí. I bez Bofixu. Tak proč by tomu mělo být ve zděděné zahradě jinak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.221 (?), 18.4.2010 17:28

Čekala jsem, že se z diskuze dozvím něco nejen o sázení jak, ale také kam. Jde mi o to, že jsem kdysi v časopise Zahrádkář četla, že se nemají jabloně sázet po jabloních a peckoviny po peckovinách atd. z důvodů vyčerpání půdy. Jelikož chci zasadit vřetena jabloní a mám jámy po vykopaných starých jabloních, váhám, zda je dát na stejné místo. Poradí mi někdo. Moc děkuji. Líba

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 18.4.2010 21:03

Do jam po starých jabloní nic nesázejte. Pokud nové stromky nemůžete dát na místo, kam by nezasahovaly kořeny těch starých, je třeba si s přípravou nových jam trochu pohrát. Nové jámy od původních pařezů udělat ve vzdálenosti alespoň 1m a použít na zasypání pokud možno jinou zeminu, nebo alespoň část a z té stávající vybrat všechny kořeny a kořínky.

Já jsem takto kdysi postupoval, často jsem měl vsazen (na podzim) nový stromek vedle starého, který ještě nebyl sklizen. A teprve bezprostředně po sklizni jsem ho zlikvidoval. Dnes je těm nejstarším vřetenům 1O let a s jejich růstem i plodností jsem spokojen. Na dno výsadbové jámy, mimo oblast kořenů nového stromku doporučuji provést základní hnojení draselným a fosforečným hnojivem. Pokud máte kompost, přidejte ho též.

A nesázejte jádroviny po jádrovinách a peckoviny po peckovinách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika