Výchovný rez - pomoc začiatočníkom



host - 107.18 (?)
29.3.2019 8:12

zdravím,

minulý rok jsem vysadil dvě hrušně - wiliamsovu a konfereni, ač mám jisté zkušenosti tak musím říct, že nerostou podl mých představ.

první foto

hrusen1 - konference, S1

3-4 slušnějsí vetve se trochu težko hledají, v jednom směru chybí vetev, udelal jsem zářez, snad tam vyraší.

- mužu proto udělat něco víc?

- jinak se celkem hrusen vytahla, co s tím druhým patrem - celé pryc - zkrátit terminál?

- co s tím krátkým plodonosným obrostem tenčí vetvičky 15cm - nechat zaplodit nebo zkrátit aby ještě obrostli?

- pokud chci z nejaké krátké vetvičky zakončené květním pupenem uděla kosterní vetev tak mám počkat na květ a ten vylomit nebo rovnou vetev lehce zakrátit?

hrusen1
hrusen1
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
         
host - 220.2 (?), 21.3.2019 7:40

Díky za opravu lepotice.

Ten Topaz je sázen před dvěma lety. Ještě nekvetl. Úvazek je volný. Na arboristu si stěžuji, protože nejsem spokojený s jeho prací na mladých stromcích (na steré třešni odvedl dobrou práci). Topaz má dva terminály.

Daniel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 21.3.2019 7:56

Danieli, spokojenost a její opak se dá vyřešit konzultací s konajícím pracovníkem- i výší odměny-snad jste tak učinil, snad to opostrana pobrala... Jinak řečeno-napsáno: co Vám brání osobně zrealizovat své představy? Snad nějaký-např.fyzický handikap? Z těch kůlů-mrtvého dřeva-se do stromků může dostat skrz otlačenou, odřenou kůru cosi nedobrého. I dvouletý topaz může letos zakvést, ukázat první plod-plody-jestli má i pod sebou, okolo sebe útulno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 35.236 (?), 29.3.2019 9:21

Dobrý den, mohu se zeptat, proč jste na dotaz výše tak příkrý? Jsem také začátečník a pokud si pozvu arboristu, tak očekávám, že stromům rozumí. A pokud nechá dva terminály na jabloni, tak bych nad jeho zkušenostmi taky váhala. 

K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 121.116 (?), 18.10.2020 14:04
Dobrý deň, potrebujem poradiť ako postupovať pri povysadbovom reze (jabloň Vista Bella, podpník M9). Jabloň chcem tvarovať skôr do tvaru vretonovitého zakrpku, chýba jej však stredník. Ako by ste postupovali pri reze? Alebo bude lepšie ponechať jabloni korunu bez terminálu? (rez samozrejme nechám až na jar ale od typu koruny závisí miesto výsadby stromčeka).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.234 (?), 18.10.2020 17:29

Hlavně jste se měl koupit rozumnější výpěstek.

Ustřihnout pravé dva výhony, nechat jen levý, zastřihnout (udělat s něj terminál), a na jeře si zapěstovat vše dle vašich potřeb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 18.10.2020 20:15

Vista Bella (M9) - zkusím to i když fotka někdy klame.Ze snímku je jasné, že boční obrostové větve jsou již dvouleté a na hoře po řezu vidličkové rozvětvení letošních přírustků (letorostů).Jako měřítko můžeme použít prodejní štítek.

Vřetenový zákrsek - Nevím jak jsou boční dvouleté vetve pružné ale jejich délka je asi 15 cm.Vzhledem k jejich tloušťce, což je asi 60÷70% tloušťky kmínku by bylo ohýbání těchto větviček dost riskantní.Zlomení větve nebo i kmínku.Pokud by jste to chtěl zrealizovat, vyberte dvouletou větvičku s nejmenšín odklonem od kmínku.Kmínek zafixovat k opoře úvazky na straně ohýbané větvičky.Na protilehlou stranu zarazit pevnou oporu a větévku k ní ohnout (postupně) k vyrovnání s kmínkem.Ostatní větvičky odstranit a vyvázanou větévku zakrátit ve dvouletém dřevě na 5÷6 pupenů.

Kotlovitá korunka - Přikláním se k této variantě.Prostě obvodové větve zakraťte ve dvouletém dřevě asi v polovině na pupeny ven z korunky přibližně ve stejné výšce.Vzhledem k výsadbě a podnoži M9 potřebujeme redukovat velikost korunky vúči kořenům.Bude se to zdát drastické (zůstanou asi 8 cm čípky) ale nutné pro energii vysazeného stromku k vytvoření letorostů na ponechaných čípcích.Letošní přírustky v horní části korunky jsou dle mého názoru nevhodné zvláště při výsadbě.To jsem se ale rozkecal.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.18 (?), 29.3.2019 8:12

zdravím,

minulý rok jsem vysadil dvě hrušně - wiliamsovu a konfereni, ač mám jisté zkušenosti tak musím říct, že nerostou podl mých představ.

první foto

hrusen1 - konference, S1

3-4 slušnějsí vetve se trochu težko hledají, v jednom směru chybí vetev, udelal jsem zářez, snad tam vyraší.

- mužu proto udělat něco víc?

- jinak se celkem hrusen vytahla, co s tím druhým patrem - celé pryc - zkrátit terminál?

- co s tím krátkým plodonosným obrostem tenčí vetvičky 15cm - nechat zaplodit nebo zkrátit aby ještě obrostli?

- pokud chci z nejaké krátké vetvičky zakončené květním pupenem uděla kosterní vetev tak mám počkat na květ a ten vylomit nebo rovnou vetev lehce zakrátit?

hrusen1
hrusen1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.18 (?), 29.3.2019 8:17

hrušen2 wiliamsova, S1

ta spodní vetev je dost nízko, pujce celá pryč, nad ní jsou  

tři krátké vetvičky, mají dobrou polohu na vytvoření kosterních vetví - mam je zakrítit nebo vylomit květ, který čekám na konci?

a opět co s tím ustřeleným terminálem navíc v po zaštípnutí mi vytvořil takovou bachratou část, přidám do dalších přispěvku s další fotkou, mám se tozo zbavit, tj zkrátit terminál až pod tento bachratý úkaz? Trochu se bojím jak se to bude hojit.

hrusen2
hrusen2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.18 (?), 29.3.2019 8:19

detail terminál, hrusen2

díky za rady a názory, PavelJC

hrusen2 terminal
hrusen2 terminal
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 13.4.2019 18:52
Obsahom tohto vlákna sú väčšinou príspevky začiatočníkov, ktorí žiadajú o radu ako rezať ich stromky. Často sú to príspevky, nad ktorými skúsení záhradkári len pokrútia hlavou, prípadne sa pousmejú. Na odškodnenie dám teraz na fotkách článok, ktorý by mohol zaujať aj tých skúsenejších, najmä ak sú otvorení novým prístupom či experimentovaniu. Je to článok venovaný takzvanému "rezu na klik" jabloní. Mnohí sme už o tejto pomerne novej technike rezu počuli, ale málokto jej naozaj porozumel a ešte menej záhradkárov ju aj používa. Sám s touto technikou rezu skúsenosť nemám, a priznám sa že pri čítaní článku som párkrát zdvihol obočie. Ale pri novinkách to už tak býva, a rez na klik určite novinkou v technike rezu je - a poriadne veľkou. Posúďte sami, dúfam že to bude čitateľné. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  21,  22,  23,  24,  25  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika