Výběr jabloně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?)
21.8.2009 12:04

Není ani tak důležitá odrůda, jako tvar a vzrůst stromku. Ten je dán především použitou podnoží, výškou kmene, kvalitou půdy a taky vzrůstností dané odrůdy. V současném sortimentu je přes 100 odrůd, navíc se množí i některé staré. Záleží taky na tom, jaké máte požadavky - na dobu zrání, skladovatelnost, plodové znaky, nutnost řezu, aj.
   Ve Vašem případě by mělo jít o polo nebo vysokokmen bujněji rostoucí odrůdy  na vzrůstnější podnoži,  Letní a raně podzimní odrůdy mají krátkou skladovatelnost, takže podstatnou část  úrody z větší koruny byste vyhodil.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 204.114 (?), 21.8.2009 11:54, zobrazeno: 6722x

Dobrý den, chci vysadit na zahradě jabloň, která bude po čase také poskytovat stín. Tedy potěbuji, aby byla vysoká např 7m (ne zákrsek) a tvořila korunu. Pokud budou plody navíc chutné budu zcela blažený. Zahrada je orientována na jih ve středních čechách.

Prosím doporučte mi odrůdu.

Předem moc děkuji

Petr

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 21.8.2009 12:04

Není ani tak důležitá odrůda, jako tvar a vzrůst stromku. Ten je dán především použitou podnoží, výškou kmene, kvalitou půdy a taky vzrůstností dané odrůdy. V současném sortimentu je přes 100 odrůd, navíc se množí i některé staré. Záleží taky na tom, jaké máte požadavky - na dobu zrání, skladovatelnost, plodové znaky, nutnost řezu, aj.
   Ve Vašem případě by mělo jít o polo nebo vysokokmen bujněji rostoucí odrůdy  na vzrůstnější podnoži,  Letní a raně podzimní odrůdy mají krátkou skladovatelnost, takže podstatnou část  úrody z větší koruny byste vyhodil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 21.8.2009 16:07

Velký ovocný strom - jabloň, hrušeň - to je nádherná ozdoba zahrady (zejména v květu, hrušeň s červenými listy na podzim taky stojí za to) a k selské zahradě to patří. 
Bohužel je to spojeno i s jistým diskomfortem - několik týdnů sbíráte po zemi ovoce (leckdy i dost brakovité) . V mém případě jedna stará krásná hruška představuje každoročně (letošek nevyjímaje) 4-5 koleček vcelku na nic nepoužitelných plodů.

Co se týče odrůd, v archivu se hojně diskutuje vliv podnože na velikost plodu, já mám dlouholeté zkušenosti s Moravskou jaderničkou (měl jsem původně 2, teď už jen jeden velký strom), typicky vřetenovité žluté jablko, konzumně zralá bude tak za 3-4 týdny  - už pomalu začíná padat - a ve sklepě mi vydrží tak do února.

Kdybych dneska prováděl obměnu některého ze svých vysokokmenů (k čemuž dojde), asi bych se poohlédl po starých odrůdách ve školce v Bojkovicích, které jsou vesměs na vzrůstných podnožích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika