vnitřní hniloba jablek



host - 131.85 (?)
3.12.2008 22:44

Mám dojem, že se jedná o přezralá podzimní jablka s krátkou sladovací dobou, spojenou s teplým uskladněním.   Vladislav

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 181.249 (?), 4.11.2008 20:22, zobrazeno: 17410x

Krásná, sladká, velká a chutná jablka začnou po několika málo týdnech po uskladnění hnít zevnitř - nejprve zežloutne ohryzek a toto pokračuje až hniloba zachvátí celé jablko aniž se to do poslední chvíle projeví na jeho vzhledu. Toto se mi projevuje na úrodě z více stromů podobných odrůd (mně neznámých). Prosím poraďte - jedná se například o nedostatek bóru? Děkuji.  Zahrádkář Luděk z Karviné.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.11.2008 20:39

Je to zřejmě fusariová hniloba. Nedostatkem bóru to asi nebude. Někdy pomůže vydesinfikovat sklady, větrat v noci. Pomáhají taky pozdní postřiky fungicidy (Captan, Delan, Discus, Merpan, Zato), sám s nimi ale zkušenosti nemám.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.20 (?), 26.11.2008 8:12

Jen hádám, berte to s rezervou. Myslím, že jde i o vlastnost odrůdy, kterou asi nelze výrazněji ovlivnit - mívalo to třeba Boskopské (koženáč) a mám pocit, že jsem to ještě četl i u jiných. Velká, přerostlá jablka s přebytkem dusíku nebo přezrálá asi budou náchylnější, ale stále to vidím na vlastnost odrůdovou. Zkusím to ještě někde nastudovat, nepůjde o nic nového. Tak mne napadá, jak daleko by asi lidstvo bylo, kdyby nezapomínalo věci již objevené. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.183 (?), 26.11.2008 21:16

Naprostý souhlas s předchozí odpovědí. Je to mimo jiné odrudová vlastnost např. u odrudy Delicates. V dnešních atlasech se autoři velmi málo zmiňují o špatných vlastnostech odrud. To mnozí považují za nepodstatné. Když jsou sklizené plody k tomu náchylné, pomůže podle mne přeroubování na lépe skladovatelné sorty po poradě s ovocnáři v dané oblasti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 181.249 (?), 1.12.2008 19:02

Děkuji za Vaše rady a názory. Pro upřesnění - jablka nejsou kožovitá, ale pokožky hladké, po vyleštění blýskavé a barvy nestejnorodě červené, dužnina je bílá, sladká a vyjímečně po velkém přezrání moučná, ale jen nepatrně.  Lidově řečeno jsou úžasná. Plody z jednotlivých stromů (4) se liší intenzitou červené barvy (od žlutočervené po višňovou, nikoliv velikostí, jsou veliké jako pomeranče, tedy větší jak mandarinky a menší než citrusy. Nejvíce se jim barevností podobají odrůdy Gloster (Starkl, katalog podzim 2008). Zahrádkář Luděk z Karviné  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 87.85 (?), 1.12.2008 19:44

Dobrý večer, nevím jaké Glostery nabízí v katalogu Starkl. Mám několik stromů, soused rovněž. Plody jsou vybarveny od sytě červené až do ruda, tam kde nebyly osluněny, jsou zelené. Jejich velikost závisí na množství plodů ponechaných na stromě. Tedy veliké, ale při větším množství klidně malé. Tvar ale určitě citrusy nepřipomíná. Glostery mají typické rozšíření v dolní polovině plodu u stopky a směrem ke zbytku květu se dost zužují. Jinak souhlasím, že větší než mandarinky a menší než velké pomeranče obvykle bývají. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 131.85 (?), 3.12.2008 22:44

Mám dojem, že se jedná o přezralá podzimní jablka s krátkou sladovací dobou, spojenou s teplým uskladněním.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.12.2008 0:08

Byla tu řeč o Glosterech, i ten patří k odrůdám náchylnějším na vnitřní hnilobu což mě neodradilo abych vysázel další dva (jM). Nedám na něj dopustit, považuji jej z mých asi 15ti odrůd chuťově za jedno z nejlepších, v tom se mnou souhlasí celá rodina, vyjímečně i manželka.
Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 4.12.2008 10:05

Máte naprostou pravdu. Několikrát jsem sama zaznamenala na pár plodech vnitřní hnilobu. Ale za těch 12-15 roků to bylo skutečně vyjímečné a tak ani nevím, proč se tehdy vůbec objevila. Nicméně Glostery jsou i moji favorité a k tomu prvnímu jsem rovněž 3 další vysadila. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.12.2008 23:01

Mě se to neprojevuje každý rok, ale pokud, tak vždy po zenitu skladovatelnosti, ale většinou již jsou v té době snězená.. Jak jste na tom se strupovitostí? Je pokládáno na tuhle chorobu velmi náchylné, ale u mě se vyskytuje velmi vzácně (jM) na rozdíl od asi 10m vzdáleného Goldenu.
Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika