Vhodná jabloň



host - 180.133 (?)
11.3.2008 22:18

Já napsal jen co se doporučuje.

Také nemáčím kořeny v kašičce z hnoje. Tato metoda ale má své opodstatnění. Nejsem si ale jistý, jestli se nejedná o čerstvý kravinec. Prý by měl obsahovat stimulující látky. Myslím, že staří zahradníci používali kaši z kravince k zamazávání poškozených kmenů. Bohužel znalosti o těchto tradičních praktikách se vytrácejí. O použití oné kaše ke kořenům píše pan Chobotský v knize Příběhy slavných odrůd.

Já to ale ještě nezkoušel, jelikož jsem při sázení stromků nikdy neměl po ruce kravinec z březí krávy.

Podobně řezná rána kořenů směřující dolu se traduje v ovocnářských učebnicích od nepaměti. Jistě to bude mít i nějaký praktický význam.

Tím ale nechci tvrdit, že doporučení pana Vysloužila jsou špatná. Jen se pokouším svá tvrzení obhájit.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 180.133 (?), 11.3.2008 22:18

Já napsal jen co se doporučuje.

Také nemáčím kořeny v kašičce z hnoje. Tato metoda ale má své opodstatnění. Nejsem si ale jistý, jestli se nejedná o čerstvý kravinec. Prý by měl obsahovat stimulující látky. Myslím, že staří zahradníci používali kaši z kravince k zamazávání poškozených kmenů. Bohužel znalosti o těchto tradičních praktikách se vytrácejí. O použití oné kaše ke kořenům píše pan Chobotský v knize Příběhy slavných odrůd.

Já to ale ještě nezkoušel, jelikož jsem při sázení stromků nikdy neměl po ruce kravinec z březí krávy.

Podobně řezná rána kořenů směřující dolu se traduje v ovocnářských učebnicích od nepaměti. Jistě to bude mít i nějaký praktický význam.

Tím ale nechci tvrdit, že doporučení pana Vysloužila jsou špatná. Jen se pokouším svá tvrzení obhájit.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 12.3.2008 7:53

NIkdo z nás zasazené a ujmuté stromky nevytahuje, aby posoudil, které postupy při sázení jsou nejlepší. Všichni to máme přečtené.
   Nevím, jestli kravinec kořenům pomůže, ale všude se píše, že do jam nepatří čerstvý hnůj, že by mohl popálit kořeny - a co je podstatou hnoje? Chlévská mrva. A podstatou mrvy? Sláma, moč a kravinec. Dostatečně naředěný by asi kravinec neublížil, já v něm ale kořeny nemáčím, ostatně ani krávu nemám.
   Rovinu řezu na kořenech jsem si přečetl taky. Ty zdroje, které mám k dispozici píší, že řezná rána by měla být co nejmenší, tedy kolmo na kořen. Někteří autoři (Šrot, Dvořák) polemizují s dřívější praxí šikmých řezů směrem dolů. Podle mě je to ale jedno, stříhané kořeny jsou tenké a beztak záleží na jejich počtu a čerstvosti, nikoli směru zastřižení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.253 (?), 30.3.2008 21:11

Já osobně bych se spokojila se čtvrtkmenem je dost vysoký na to, abych pod nim mohla chodit mám to vyzkoušené i když osobně dám na radu pana Vyskočila, ale u vysokého stromu bude problém s jeho ošetřováním a sklizní vím ze zkušenosti, že se do vršku nikomu nechtělo a ovoce spadalo na zem a hnilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 163.46 (?), 11.3.2008 8:54

Mám stejné podmínky pro výsadbu - můžete někdo poradit, kde se dají Rubinola nebo Rubín  na A2 sehnat? Královéhradecký nebo Pardubický kraj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 158.51 (?), 11.3.2008 9:06

Dobry den,

mohli byste mi taktez doporucit nejvhodnejsi druh jablone do slunne male okrasne zahrady? Par tipu jsem si jiz z diskuze poznamenala, nicmene ma to hacek ;-) Na miste, kam chci jablon zasazet mam omezene misto pro korenovy rust. Z jedne strany je do hloubky (cca 40cm) vybetonovany chodnik a z druhe strany mam zeleninovy zahon, ktery ma obruru cca 20cm do zeme. Volne misto pro vysadbu predstavuje kruh o prumeru cca 1 m. Bude to stacit na dobry rust?

Dekuji Radka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 11.3.2008 19:39

Dobrý večer paní Radko. Ve Vašem případě bych volil jabloň typu balerina. Dají se v zahradnictvích koupit. Stromek nemá nároky na prostor  potřebný pro kořeny i nadzemní část koruny. Náročnější je však na vláhu a živiny. Potřebuje trvalou opěru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.50 (?), 14.3.2008 8:52

Dobrý den, tak musím po včerejšku poreferovat   Nokonec sem sehlala jabloně na A2 V zahradnictví v Židlochovicích u Brna, u paní Urbanové a bylo to tam moc fajn, odjíždělala jsem s výbornou náladou a dobrým pocitem, jak sem pěkně nakoupila a získala nové informace. Mají tam velký výběr odrůd na A2. Ostatních asi taky, ale po těch jsem se nedívala, mohu jedině doporučit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.71 (?), 15.3.2008 9:13

Můžu poprosit o informaci, jaké jabloně na A2 v Židlochovicích nabízejí? Co takhle Desert, Otava, Bohemia Gold, Melodie? A jakou tam mají otevírací dobu? 

Děkuji za informaci

Radim  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.50 (?), 17.3.2008 9:19

Které odrůdy nabízejí přesně nevím, paní mi jich do telefonu řekla strašně moc a já si je všechny nezapamatovala, já sem si koupila Rubinolu, Hanu a Biogolden-nebo tak něco, to mi poradila ta paní. Otevírací dobu mají myslím od 8:00 ale určitě až do 18:00

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 57.82 (?), 18.3.2008 11:30

Mohu poprosit alespoň o telefon do těch Židlochovic?

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika