Usychajúca dula



host - 182.44 (?) 
27.6.2018 14:23, zobrazeno: 2194x

Neviem, či to patrí práve sem, no lepšiu sekciu som na fóre nenašiel. Mám asi 3-ročný stromček dule, ktorý mi tento rok po odkvitnutí postupne začal schnúť. Aká môže byť príčina? Suchom to asi nie je, strom je pod kvapkovou závlahou pravidelne zalievaný. Ďakujem.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 27.6.2018 18:13

S jistotou vám to nikdo neřekne. Já si však myslím, že se kořeny postupně dostaly z výsadbové jámy do zcela nevhodné zeminy. Kdouloň (dula) nesnáší příliš vlhkou, silně alkalickou nebo přímo vápenatou půdu. Začalo to chlorózou (ta je vidět) a pak odumíráním větví. Pokud jsem se strefil a nechcete ji přesazovat, trochu pomůže velký přídavek hnoje, kompostu, rašeliny, síranu amonného, dusičnanu amonného (bez vápence) apod. Abyste se neunáhlil, změřte si napřed orientačně pH zeminy v okolí stromku. A s tím zaléváním opatrně. U nás je půda jen mírně alkalická (pH=7,3) a kdouloně prosperují dobře i jako podnože pro hrušně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.44 (?), 29.6.2018 13:58

Vďaka za radu, bude to pravdepodobne tým vápnikom, keďže broskyne mi na nevhodnom podpníku robili niečo podobné. Nevedel som však, že to bude mať až takéto likvidačné následky. Skúsim teda niečo z toho, čo píšete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 29.6.2018 14:15

182.44: Len moja skúsenosť - presne, ale úplne presne takýto problém mala mladá dula u môjho kamaráta, pôda tam určite nie je vápenatá a usychali len konce vetiev. Mne to pripadalo ako monilióza, ale môžem sa mýliť. U kamaráta som poodstrihával postihnuté časti do zdravého dreva (nie príliš radikálne) a dula teraz normálne prosperuje. Aj na Vašej fotke vidno, že niektoré listy sú normálne sýtozelené, mne to ako problém s pôdou nepripadá. Ako však vravím, nedovolím si tvrdiť že to nemôže byť tak ako píše Mimmo. Podobne sa v našej oblasti tento rok vyskytla v nebývalej miere monilióza na jabloniach (listy a vetvičky), čo bolo v minulosti raritou. IH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.44 (?), 2.7.2018 14:44

Ja som už priebežne niektoré suché výhonky poodstrihával, budem to musieť zrejme zopakovať. Na druhej strane je pravda, že v niektorých miestach začínajú vyháňať nové vetvičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika