Tvar koruny - štíhlé vřeteno



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?)
7.11.2013 21:46

Pane Stando, chápu Vás já s tím bojuju při každé probírce.A pak se biju do hlavy, že toho tam nechávám moc a jsem nucen provést dodatečnou probírku.S Vašim problémem jsem se ještě nesetkal a opravdu váhám jak to zkusit řešit.I když, zrovna mě něco napadlo.S Vaším svolením napíšu ještě o jedné záludnosti v které jsem také uvízl a před ní varoval, ale je možná ve Vašem případě použitelná.Pokud chcete někde docílit rozvětvení v určitém místě je doporučováno udělat na letorostu nad pupenem v březnu zářez (musí být až¨do dřeva ve tvaru měsíčku)aby míza šla do vyhlednutého pupenu.Používá se to hlavně při zapěstovávání zákrsku nebo štíhlých vřeten.Udělal jsem tu chybu, že jsem na letorostu terminálu přerušil tok mízy u tří pupenů nad sebou.Důsledek, zarazil jsem růst terminálu.Následovaly krátké přírustky a problém najít růstový pupen.Se tří vřeten jsem jedno vykopal ale nebylo to kvůli tomu.Po čtyřech letech na Matčině konečně vyrostl letos 30 cm pokračování terminálu.U terminálu Mollies Delicious stále baz úspěchu.U zákrsku Rubín jsem udělal zářez jenom jeden a do roku od zásahu mě nádherně dorostla čtvrtá kosterní větev.Čili je to použitelné ale nesmí se to přehnat.V té souvislosti mě napádá možné použití pro Váš problém.Pro začátek bych zkusil zářezy nad 2÷3 zakrnělými čípky.Pozor ale ne nad sebou ve spirále.Mohla by to být cesta k rekonstrukci stromu.Nezlobte se na délku přízpěvku ale považoval jsem za nutné uvést i další souvislosti.Hodně zdaru - Mičurin II

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.11.2013 17:25

Rád bych poprosil zkušenější jak na jaře bych měl ořezat tyto hrušně na kdouloni - podle řezu na vřetena, děkuji. (vloni na podzim vysazené)



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.2 (?), 3.11.2013 17:55

Nijak, pouze svislé větve zjara zohýbat do vodorvné polohy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.11.2013 18:19

prave, ze hlavne nevim co s temi, kterou rostou z tech spodnich hlavnich vetvi kolmo, ohnout to poradne nepujde, konec ma kvetni pupen, tak nechat to samo bez řezu, že se to pak samo ohne...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.141 (?), 4.11.2013 14:35

Pane mičurinec, vřetenko je pěkně založené.Moc bych nestříhal.Letorosty zakrátil o 1/3.Kolmé přírustky ve spodní části, pouze ty dlouhé zakrátil na 3÷4 pupeny.Kratší nestříhat.Pozor na vyvazování letorostů během vegetace do vodorovné polohy lépe ještě pod ní.V horní části jste to neprovedl.Terminál, proveden dlouhý řez.Spodní část je vyholená.Podle růstu terminálu bych u hrušně stříhal maximálně na 8÷10 pupenů.Nespěchat! Ve Vašem případě nyní na 6 pupenů.Celý terminál není bohužel vidět.Zahuštění terminálního obrostu se dá upravit.Vyholení těžko.Hodně zdaru, zatím dobrý - Mičurin II.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 14:39

mám opačný problém "jak zmladit ŠV".

nebo je lepší pořídit stromek nový, pokud jsou ty stávající 12 let staré?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 7.11.2013 13:16

Proč chcete vřeteno zmladit? V čem je problém? Foto by nebylo?

V

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 7.11.2013 14:33

problém je v tom, že jsem u několika stromků preferoval plodnost před růstem natolik, že nemám v podstatě z čeho obnovit růst. Tedy stromek vypadá jako kůl s plodonosným obrostem a dlouživé letorosty letos narostly do délky cca 7 cm, což se mi zdá příliš málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 7.11.2013 19:11

Nemáte kořeny ohlodané hryzci? Máte bezplevelný pás? Na jaké podnoži jsou stromy? Zaléval jste? Netrpí stromky korovými nekrózami?

Letos byl extrémní rok. Po extrémě deštivém jaru přišlo extrémě suché léto i podzim. je to už třetí rozhozený rok...

Plantáže ŠV se po cca 15 letech obměnují. Důvodem ale není slabý růst, ale příliš silný růst. Jak strom doroste konečné výšky a šáhne se mu na terminál, vrazí růstovou energii do větví v horních partiích, které se špatně zvládají. S rozvojem moderních sklizňových strojů se můžou vřetena pustit výš a plantáž vydrží podstatně déle. Vřetena s mizernou růstovou akrtivitou je možné zmladit. Neodstraňujte spodní větve. Nové tam nenarostou. Plody proberte.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 7.11.2013 21:46

Pane Stando, chápu Vás já s tím bojuju při každé probírce.A pak se biju do hlavy, že toho tam nechávám moc a jsem nucen provést dodatečnou probírku.S Vašim problémem jsem se ještě nesetkal a opravdu váhám jak to zkusit řešit.I když, zrovna mě něco napadlo.S Vaším svolením napíšu ještě o jedné záludnosti v které jsem také uvízl a před ní varoval, ale je možná ve Vašem případě použitelná.Pokud chcete někde docílit rozvětvení v určitém místě je doporučováno udělat na letorostu nad pupenem v březnu zářez (musí být až¨do dřeva ve tvaru měsíčku)aby míza šla do vyhlednutého pupenu.Používá se to hlavně při zapěstovávání zákrsku nebo štíhlých vřeten.Udělal jsem tu chybu, že jsem na letorostu terminálu přerušil tok mízy u tří pupenů nad sebou.Důsledek, zarazil jsem růst terminálu.Následovaly krátké přírustky a problém najít růstový pupen.Se tří vřeten jsem jedno vykopal ale nebylo to kvůli tomu.Po čtyřech letech na Matčině konečně vyrostl letos 30 cm pokračování terminálu.U terminálu Mollies Delicious stále baz úspěchu.U zákrsku Rubín jsem udělal zářez jenom jeden a do roku od zásahu mě nádherně dorostla čtvrtá kosterní větev.Čili je to použitelné ale nesmí se to přehnat.V té souvislosti mě napádá možné použití pro Váš problém.Pro začátek bych zkusil zářezy nad 2÷3 zakrnělými čípky.Pozor ale ne nad sebou ve spirále.Mohla by to být cesta k rekonstrukci stromu.Nezlobte se na délku přízpěvku ale považoval jsem za nutné uvést i další souvislosti.Hodně zdaru - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 7.11.2013 22:16

Děkuji

Host.14.170 nad Vámi krásně identifikoval příčinu = kombinaci nedostatečné vláhy a nedostatečného odplevelení u příslušných stromků.

Vám pane Vlastimile děkuji za naznačení cesty, jak stromky dostat znovu do rovnováhy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika