Tak nevím, jestli mi fakt prodali Idared



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?)
4.11.2008 16:40

Je třeba si uvědomit, že dnešní Idared má poněkud jinou chuť, než před třiceti lety. Jsou klony, které mají lepší zbarvení, dokonce i mírně narůžovělou dužninu v dolní části u jádřince. Řekl bych, že mají i sladší chuť a více stop po Jonathanu. Osobně jsem se s touto odrůdou rozloučil asi před deseti lety. V předloňském roce jsem náhodou u jedné společnosti tuto staronovou odrůdu ochutnal a byl jsem velice překvapen a tato odrůda se vrátí do mé sbírky. Tyto plody byly celočervené i vkoruně stromu.Rovněž na Litoměřicku v novějších sadech tento klon je, ovšem ne celočervený, nýbrž s již zmiňovanou narůžovělou dužninou v oblasti jadřince. Ale chuťově rovněž lepší než původní odrůda. Domnívám se, že je otázkou času, kdy dojde někým k přihlášení těchto klonů jako nové odrůdy a Idared ještě dlouho setrvá v seznamu tržních odrůd.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 8.10.2008 17:42

Takto vypadá letos Idared u mne. Strupatý, škaredý a ještě poznačen kroupama. Posílám foto, pokud se to zdaří.

Idared na porovnání
Idared na porovnání
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 64.231 (?), 20.10.2008 14:27

Paní Danielo, zdá se, že si na determinaci nikdo z čtenářů netroufá. Můžeme si tedy vzájemně pár našich "Idaredů" vyměnit a pak shrnout alespoň své laické názory. (Kontakt  mimmo@volny.cz). Moje stromy zrají dříve, protože jsou skutečně ve velmi teplé oblasti. Navíc všechna jablka nejsou stejně vybarvená. Zvlášť když jsou na různých podnožích. Ale chuť snad bude stejná. Já chuť popsat slovy neumím. Poznám však, že je něco sladší, kyselejší, voňavější, šťavnatější než něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 4.11.2008 8:19

Paní Danielo, asi bych s takovou jistotou netvrdil, že to není Idared. Sám jsem měl na koupeném stromku Idared celočervený, s matnou, nelesklou a nemastnou slupkou, i dužnina byla trochu do žluta, chuť snad trochu více jonatanovitá. Jen o kousek dále Idared roubovaný na M9 byl zcela jiný. A trochu jiniý byl i koupený z velkosadů. I když toto je běžné u většiny odrůd, že s ohledem na podnož i stanoviště vypadají trochu jinak, zdá se mi, že u Idaredu je to silnější. Pokud je rozdíl větší a množením se nemění, jde pak o mutaci - viz Rubín x Bohemia. Srovnávejte i listy, letorosty, způsob růstu, barvu kůry a samozřejmě plody.  No a i když by to nebyl Idared a šlo o kvalitní zimní jablko, žádné neštěstí. Můžete zkoušet odborné komise na výstavách, nebo si jablko pro sebe pojmenovat sama. ¨'Třeba ajdahoured, to zní pěkně, ne? A při troše fantazie nějaká ta historka o roubech ukradených ve Státech a dovezeniých tajně v kytaře či kontrabasu a ještě budete slavná. Nebo se prostě jen smíříte s tím, že některé věci se člověk už nikdy nedozví. Nehorší je to v případě tragedie, ale o to tady vůbec nejde. Hlavně ať Vám jablka chutnají a moc je těm odborníkům nerozdávejte, nebo se k nim začnu hlásit taky. Zdraví přeje i zdraví Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 4.11.2008 11:34

Idared má zvláštní a nezaměnitelnou chuť. Neříkám, že je nejlepší ale se pozná. Zavřít oči a když budete cítit něco mezi slabým acetonem a pitralonem, tak je to ono. Žádné jiné jablko takovou příchuťnemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 4.11.2008 12:01

No, u mě by to nefugovalo. Aceton mě dráždí k dávivému kašli a vůni Pitralonu mám moc ráda-vzpomínky a nostalgie. Ale ani jedno ve mně nevzbuzuje Idared, ať ho jím, či k němu čichám. A to si troufám říci, že chuťové pohárky a čich mi jako jedna z mála věcí fungují dokonale. Rozhodně je Idared dost šťavnatý a při rozkrojení poměrně brzo hnědne dužina M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.11.2008 13:28

Idared zdědil zvláštní příchuť po Jonathanu. Ale ten ji má lahodnou a konzistenci navíc jemně křupavou. Jemu se Idared nemůže chutí rovnat, byť jej připomíná. Jenže pěstitelské vlastnosti - plodnost, růst, menší nároky na podnebí a zejména bezkonkurenční skladovatelnost způsobily, že Jonathan je historií a Idared stále nejpěstovanějším jablkem naší velkoprodukce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 4.11.2008 16:40

Je třeba si uvědomit, že dnešní Idared má poněkud jinou chuť, než před třiceti lety. Jsou klony, které mají lepší zbarvení, dokonce i mírně narůžovělou dužninu v dolní části u jádřince. Řekl bych, že mají i sladší chuť a více stop po Jonathanu. Osobně jsem se s touto odrůdou rozloučil asi před deseti lety. V předloňském roce jsem náhodou u jedné společnosti tuto staronovou odrůdu ochutnal a byl jsem velice překvapen a tato odrůda se vrátí do mé sbírky. Tyto plody byly celočervené i vkoruně stromu.Rovněž na Litoměřicku v novějších sadech tento klon je, ovšem ne celočervený, nýbrž s již zmiňovanou narůžovělou dužninou v oblasti jadřince. Ale chuťově rovněž lepší než původní odrůda. Domnívám se, že je otázkou času, kdy dojde někým k přihlášení těchto klonů jako nové odrůdy a Idared ještě dlouho setrvá v seznamu tržních odrůd.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.11.2008 18:03

Hmm, já bych ze všeho nejvíc přivítal klon odolný vůči strupovitosti, citlivost k padlí mi nevadí. Jednu vlastnost na Idaredu trochu nechápu. Plody drží perfektně na stromě, ani ve větrném počasí nepadají. Obvykle ty poslední češu až po opadu listí. Ještě nyní jsou některé na stromě. Přitom utrhnout jdou zcela snadno. To mi hlava nebere.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 4.11.2008 19:47

Pane Vysloužile, s trháním mám úplně opačný problém. Včera jsem dočesávala poslední zbytky ze dvou Idaredů a stopka mi vůbec nešla oddělit. V některých případech nevydržela část nebo i celá větvička, protože byla křehčí. Jsem "orvaná jak fábor" a zároveň trošku posmutnělá z toho, jak se mi zcela zbytečně v dosti případech podařilo "odstranit" novou násadu plodů. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 5.11.2008 7:43

Paní M.R. nebuďte posmutnělá, úsměv Vám totiž neobyčejně sluší.  Nic se určitě nestalo, jen jste provedla malou redukci plodonosného obrostu. Navíc řidší strom je první opatření k omezení strupovitosti, lépe větrá a osychá. Menší úroda je také prevence proti alternativní plodnosti, takže vlastně samé plus. Hezký den. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika