Sviluška - neviditelná pohroma



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
21.10.2013 21:39

Pane J.R.
Zkušenosti s novým akaricidem Floramite nemám. Loni došlo v Chemtuře k personálním změnám, a tak už osobně neznám ani jejich zástupce pro naši oblast. Chemtura je v ČR nástupkyní bývalé firmy Uni Royal.
V jejich katalogu pro letošní rok uvádějí, že přípravek působí na nervový systém svilušek (přenos nervových vzruchů do svalů) a způsobuje po 3 hod. od zasažení jejich hyperaktivitu. Následkem toho přestávají přijímat potravu a úhyn nastane po 3-4 dnech. Mezi akaricidy to je tedy zcela nový způsob účinku.

Dále uvádějí, že Floramite působí na všechna vývojová stádia svilušek rodu Tetranychus a všechna pohyblivá stádia ostatních fytofágních roztočů.
Protože to je kontaktní přípravek, doporučují kvůli zajištění dobré pokryvnosti, zejména vegetačních vrcholů a poupat, přidat smáčedlo Silwet.

Je zbytečné dohadovat se, jakou registraci uvádějí na  Agromanuálu či jinde. Podle Zákona o rostlinolékařské péči jsou právně závazné už pouze údaje na etiketě příslušného přípravku.
Na druhou stranu, už vícerokrát jsme zde diskutovali problematiku registrace v malých zemích jako ČR nebo SR. Takže, jestliže na zahraničních webech lze najít registraci do dalších plodin v rámci EU, tak proč to nevyužít.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 96.86 (?), 21.10.2013 15:16

Super! Některé přípravky mají registraci jen v SR, ale to nevadí. Výborný je ten Stomp. V ČR je jen ve velkém balení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.10.2013 21:39

Pane J.R.
Zkušenosti s novým akaricidem Floramite nemám. Loni došlo v Chemtuře k personálním změnám, a tak už osobně neznám ani jejich zástupce pro naši oblast. Chemtura je v ČR nástupkyní bývalé firmy Uni Royal.
V jejich katalogu pro letošní rok uvádějí, že přípravek působí na nervový systém svilušek (přenos nervových vzruchů do svalů) a způsobuje po 3 hod. od zasažení jejich hyperaktivitu. Následkem toho přestávají přijímat potravu a úhyn nastane po 3-4 dnech. Mezi akaricidy to je tedy zcela nový způsob účinku.

Dále uvádějí, že Floramite působí na všechna vývojová stádia svilušek rodu Tetranychus a všechna pohyblivá stádia ostatních fytofágních roztočů.
Protože to je kontaktní přípravek, doporučují kvůli zajištění dobré pokryvnosti, zejména vegetačních vrcholů a poupat, přidat smáčedlo Silwet.

Je zbytečné dohadovat se, jakou registraci uvádějí na  Agromanuálu či jinde. Podle Zákona o rostlinolékařské péči jsou právně závazné už pouze údaje na etiketě příslušného přípravku.
Na druhou stranu, už vícerokrát jsme zde diskutovali problematiku registrace v malých zemích jako ČR nebo SR. Takže, jestliže na zahraničních webech lze najít registraci do dalších plodin v rámci EU, tak proč to nevyužít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.10.2013 22:31

Signum je vysoce účinný fungicid, ale bude asi drahý. Do jahod se asi vyplatí, ale moniliozu višní a meruněk lze asi řešit levněji. Lze ho však využít i proti hnědnutí listů meruňky, rzi švestkové a Blumeriella jaapii u třešní.

Kuky, ten Stomp si asi objednám také. Už se mi nechce kupovat švýcarskou náhradu Casaronu za více než dvojnásobnou cenu, než stával u nás. A Afalon se bojím k podnožím M9 použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 21.10.2013 22:59

Ještě,
díky za odkaz na ten slovenský shop. Prošel jsem si ho a z pesticidů tam je řada přípravků, u kterých není šance je v malém balení v ČR koupit.
Já si vždy nějak poradím, ale co chudáci menší a střední pěstitelé ovoce, zeleniny a dalších plodin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 155.121 (?), 22.10.2013 9:08

Pane Vinšálku, jak se jmenuje ta náhrada za Casoron? Stomp jsem kdysi sehnal ještě v jednolitrovém balení. Používám ho všude, i do kytek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 22.10.2013 20:57

Kuky,
Stomp byste ještě nedávno možná získal v Správčicích. Pan Drahokoupil občas se smiloval a malým pěstitelům některé nedostupné přípravky rozlil a odprodal, bohužel, už ale zemřel. Kdo tam nyní pracuje nevím.
Stomp je vynikající na jednoleté jednoděložné plevele, např. ježatka, béry i na většinu běžných 2-děložných, slabší je na heřmánkovce. Jeho handicapem, na rozdíl od Casoronu G, je nulová účinnost na vytrvalé plevele. V zahradách to je hlavně pýr plazivý, bršlice kozí noha a smetánka lékařská. V sadech se často přidává pcháč a případně další vytrvalé. V případě suchého počasí v době aplikace se jeho účinnost také dost snižuje, zde pomůže jeho jen opravdu mělké zapravení do půdy ( do 1cm).

O náhradě za Casoron bych nemluvil. Nevím, jestli úč. látka dichlobenil původně patřila Syngentě (dříve Ciba-Gaigy, později Nowartis), nebo firmě UniRoyal, později Chemtura. Ve Švýcarsku ho nyní prodává Syngenta pod obchodním názvem Deserpan s 7,5% obsahem dichlobenilu v 450 g balení za cca 20 Fr.
U nás dříve prodávaný Casoron G s obsahem dichlobenilu 6,75% stálo 450 g balení, jestli se nepletu, 180 Kč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 38.136 (?), 22.10.2013 22:09

Já mám Stompu ještě asi 1/4 litru. Takže ještě na dlouho. V jabloních, rybízu a révě jsem vyzkoušel i Sencor, určený hlavně pro brambory. Udržel čistou plochu déle než Stomp, který jsem si šetřil. Pýr nemám, bršlici také ne a smetanku zlikviduju ručně. Ten Deserpan je moc drahý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1623) - 165.146 (?), 25.5.2014 15:39

Letošní správa o stavu Rubína a Elstara, kteří byli silně napadeni sviluškou.Jak jsem loni psal, z časových důvodů jsem se věnoval pouze Elstaru a pečlivě otrhával napadené listy.Rubín zůstal bez tohoto zásahu.Letos jsem preventivně ošetřil proti svilušce Nissorunem všechny jabloně.Rubín toto napadení sviluškou nezvládl viz. včerejší foto.Elstar a jak věřím i díky loňskému mechanickému zásahu úspěšně prosperuje viz fota.Ponaučení je jasné.Používat pouze postřiky na mšice tomu určené a selektivní a ne takové které jsem použil a popisuji v loňském přizpěvku - Mičurin II (470 m).




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika