Strupovitost - je pozdě na postřik?



romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?)
19.6.2009 13:19

Jako prevence pochopitelně pozdě je. Ale stříkat proti strupovitosti lze i nyní, pěkně dle návodu s ohledem na ochrannou lhůtu postřiku a předpokládané zralosti ovoce. Postřik lze-myslím-opakovat po 14 dnech. V min. 2 letech jsem musela postupovat podobně a podzimní a zimní jablka se z toho krásně do sklizně "vylízala" nebo zbylo jen nepatrné napadení. Používala jsem Baycor-alespoň myslím. Večer se podívám, nemám postřiky u sebe, pokud by to byl jiný přípravek, dodatečně bych to sem uvedla. M.R.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 9.74 (?), 19.6.2009 9:13, zobrazeno: 19078x

Dobrý den, mám na zahradě starší stromy - zákrsky - jsou napadené strupovitostí, začala jsem s ní "bojovat" až vloni na podzim - tj. shrabávání listí, shnilých plodů, na jaře průřez. Protože máme zahradu daleko, nemám možnost stříkat v "pravou dobu", povedlo se mi to až minulý víkend, kdy už jsou stromy a plody napadené. Postřik - discus, tam píšou že se musí používat již od stadia myšího ouška, po odkvětu a nyní. Ten první termín mi kolegha v práci rozmluvil, že je to zbytečné, ten druhý jsem prošvihla. Poradíte někdo - má ještě cenu jabloně stříkat nebo už je to zbytečné? Děkuji   ves.ma@seznam.cz

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 19.6.2009 9:17

Už je pozdě, já to letos nestihl a mám strupovitá i jablka, o kterých jsem si loni myslel, že jsou rezistentní. Celá úroda půjde do moštu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 19.6.2009 13:19

Jako prevence pochopitelně pozdě je. Ale stříkat proti strupovitosti lze i nyní, pěkně dle návodu s ohledem na ochrannou lhůtu postřiku a předpokládané zralosti ovoce. Postřik lze-myslím-opakovat po 14 dnech. V min. 2 letech jsem musela postupovat podobně a podzimní a zimní jablka se z toho krásně do sklizně "vylízala" nebo zbylo jen nepatrné napadení. Používala jsem Baycor-alespoň myslím. Večer se podívám, nemám postřiky u sebe, pokud by to byl jiný přípravek, dodatečně bych to sem uvedla. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.6.2009 14:34

Proč by měla jít úroda do moštu? Vám se příčí kousnout do strupatého jablka? Viděl jsem v zámoří prodávat jablka se strupovitostí - jako důkaz, že jsou bio.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 111.132 (?), 19.6.2009 22:42

Nepříčí, to je jen moje ctižádost - dosáhnout nestrupatých jablek . Já jich stejně za rok sním tak 10 - 20, protože se mi po nich dělá zle od žaludku.

Více než strupovitost mě letos mrzí padlí, které máme kvůli zanedbání postřiků na všech stromech. Loni, kdy jsem na postřiky měl více času, bylo jen na jednom, kde je to asi důsledek stanoviště (vlhko a zastínění nesmyslně založeným živým plotem ze zeravů - ještě jsem se nedostal k tomu, abych ho zlikvidoval).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 20.6.2009 9:01

Nejsem si jist, že by vlhko a zastínění poodporovao rozvoj padlí, spíš naopak. Vlhko podporuje strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 20.6.2009 21:17

Pokud máte strupovitost i na plodech, už s tím nic neuděláte. Pokud je jen na listech, lze pravidelným použitím kontaktních herbicidů až do sklizně docílit slušných plodů. Je to však také záležitost odrůdová.

Vlhkost v koruně či jejím okolí rozvoj padlí samozřejmě podporuje a také s příslušnou teplotou. Pouze po větším dešti se může na čas jakoby ztratit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 20.6.2009 22:02

Kontaktími herbicidy byste jabloním příliš nepomohl.
Co se týče padlí.
Radoslav Rod v 1000 radách píše: Radac 384: Padlí jabloňové  se šíří hlavně za teplého a suchého počasí v nižších polohách.
A. Dvořák: Pěstování jabloní str. 241: ...ve všech oblastech jevýskyt padlí vyšší po mírných zimách a v sušších letech.
Podobně i jiní autoři.

 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 20.6.2009 23:29

Pane Vysloužile Ing. Rod je Jaroslav.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.135 (?), 21.6.2009 7:17

Pokiaľ je chrastavitosť na listoch ale nie na plodoch, treba použiť nie kontaktný ale systémový, a nie herbicíd ale fungicíd.Pohodu praje Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika