Stříhání stromů



host - 43.70 (?)
19.2.2012 7:47

Hlavně nehnojit dusíkem, samostatně přihnojte fosforem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 207.221 (?), 1.3.2009 17:17

Dobry den,  na podzim jsem zasadila jablonku Angold, podnož M9, jsem začátečník téměř nedotčený studiem příslušné literatury, takže když přijde na pořad řez stromu, jsem totálně bezradná a hledám radu kde se dá. Váš příspěvěk mě nadchnul, vystihnul jste tu situaci přesně a velice vtipně... Myslim si, že nás začátečníků, které ta zahrada tak hrozně baví, že se pouštíme do všech těch experimentů, které asi přesahují naše schopnosti, je spousta, a budeme to zkoušet tak dlouho, dokud se stříhání stromků nenaučíme. A chtěla bych poděkovat vám zkušeným pěstitelům, že se s námi, nadšenci-laiky, dělíte o vědomosti, a k tomu s humorem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 170.49 (?), 18.3.2009 11:17

Tak asi nevím, zítra má padat sníh, dnes svítí sluníčko a jsem doma a dívám se na dvě jabloně u domu. Jedna je stará, je to letní jablíčko a o odrůdě nemám ani ponětí, ale vidím spousty šlahounů, které míří kolmo vzhůru.To samé vidím u druhé jablůňky, ta je podzimní, ale o odrůdě také nic nevím.Jen vím, že jablka jsou velice dobrá. Co mám dělat? Mám ty šlahouny třeba jen pokrátit, nebo úplně odštípnout? Nebo to mám vážně nechat až třeba na ten květen... Čím více informací sbírám, tím jsem bezradnější. Aspoň abych jim neublížil.

Poradíte, prosím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 19.3.2009 10:57

Dnes je Josefa, nechte to na Žofku a všechno, co jde kolmo nahoru vezměte dobrou pilkou až u kmenu, nožem začištěte a pak zamázněte voskem či latexem. Příští rok se to možná bude opakovat, staré stromy to dělávají. Zmlazení a znovuzapěstování, přeroubování nebo výměna - zejména to poslední - jsou řešení dlouhodobější i účinnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 231.226 (?), 19.3.2009 11:50

dobrý den... všetko co naráz zostriháte sa pokúša prežit a zarastá nanovo a 10x viac      /to su tie silné husté kolmé šlahune bez kvetov s hustým olistením/       jediná pomoc... strihať max 1/3 ostatné nechať tak... na budúci rok dalšiu tretinu... aj ked to zatial nebude vyzerať pekne co sa raz pokazilo velmi silným rezom bude trvať možno 3 roky... ale sa to napraví... inak opakovaným silným rezom vycerpáte strom a rodiť nebude     Juraj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 19.3.2009 14:16

Šlahouny kolmo vzhůru...
Zkuste dřív, než vezmete pilu do ruky a váháte, zda řezat teď nebo později, celé nebo půlku, přemýšlet, proč tam takové šlahouny narostly. 
  Nejspíš strom někdo před 1-2 lety silně prořezal, možná jste nasadili stromek bujného vzrůstu a každoročním řezem jej marně nutíte, aby měl menší korunu, možná má málo místa a tlačí se vzhůru za světlem, možná je příčina jiná, možná je jich víc.
   Stejně tak není jednotné ani jednoduché řešení. Zkusil bych třeba v době květu šlahouny trochu proředit, ponechat spíš ty slabší, některé ohnout do vodorovnější polohy, ty ponechané nezkracovat...
    Ale pokud neznáme pravou příčinu nesprávného růstu, je každá rada bez záruky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pity - (6) - 148.241 (?), 14.2.2012 23:18

tak já bych se ráda poradila taky.Mám jabloň už asi 8 let, je to letní, zelené.Stále vyhání dlouhé šlahouny a vůbec nerodí.Už jsem postupně vyskoušela ohýbat větve dolů, stříhat na jaře i v létě a už nevím.Teď jsem se dočetla v časopisu, že to může být hluboko zasazené, až nad roubem.Už nevím, jestli ten strumek radši nezrušit a nekoupit nový.tak prosím o radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.2.2012 23:25

Zkuste dva roky neřezat vůbec, případně přeseknout rýčem pár kořenů. Když se jabloň rozplodí, upravíte zahuštěnou korunku průklestem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pity - (6) - 148.241 (?), 18.2.2012 12:56

Díky za radu, uvidíme.Ještě mu dám možnost.Jinak už bych ho vykácela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 19.2.2012 7:47

Hlavně nehnojit dusíkem, samostatně přihnojte fosforem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 25.2 (?), 25.3.2012 17:35

Pan Vysloužil ma samozřejmě pravdu nadměrnym a hlubokym řezem spiše podporujete tvorbu a vyhaněni vlku.Ja vam poradim tež trochu něco jineho.Na vlčacich si od větevniho kroužku(paty větve) odpočitejte pět až osm pater trnu a nad nimi tuto větev zkratte.Ma to ten vyznam, že strom se nebude tolik snařit nahradit brutalni pruklest jako se běžně děla u někoho na větevni kroužek, a bude tyto větve sice dal vyživovat ale už s menšim tlakem a tedy menšim přirustkem.Je tež dobre při řezu vědět co odstranuji a čeho se zbavuji.Všeobecně se da řici, že rozdil mezi listovym a květovym pupenem je v jeho macatosti.Pupen jenž je štihli a špičaty by měl byt listovym, kdežto macaty pěkně kulaty pupen je květovym a ten by měl na větvi zustat .U mnohych mimokosternich větviček někdy stači i pouhe vyslepeni vrcholoveho pupenu kdy tim omezime nebo lepe zpomalime podelny rust větvičky(ona si poradi, tim,že vrcholovy pupen nahradi niže postavenymi ale to ji bude chvili trvat)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika