Stříhání stromů



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?) 
18.11.2008 11:43

Zkusil bych třeba neřezat vůbec, případně jen letní řez - zkrátit koncem jara nové přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 25.2 (?), 28.10.2013 15:25

Ano pane Vysloužile, máte pravdu! Osobně by jsem ale se držel rozdílu v řezu mezi jádrovinami a peckovinami. Tzn. nepodsouvat amaterským zahrádkářům termín letní a zimní řez u peckovin. Spíše by měl být upřednostňováno doporučení řezu "tak jak u meruněk a broskví"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 130.20 (?), 18.11.2008 13:17

Peckoviny řežu - a to včetně průklestu - okamžitě po sklizni. Problémy s klejotokem jsem nikdy neměl, tlak mízy už není a do zimy rána zaschne, zavoskování je samozřejmě lepší. Tento řez však růst fakticky podporuje, blíží se řezu v době veg. klidu. Asi bych vyřezával jen kolmé výhony, ev. velmi střídmě proklestil a nechal strom zaplodit - pak zpomalí růst sám. Altanova renkloda, příp. ranné švestky dělají divy. Ovšem metrové přírůstky s následným vyholením - to také není ono, zkrácení zhruba o čtvrtinu je pak nutné. V zásadě jde o klasický výchovný řez s postupným zmenšováním hloubky řezu a přechodem k citlivému průklestu. Odlišný je řez broskvoně, ale to je jiná kapitola. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 18.11.2008 19:01
Řez peckovin po sklizni má, dle mého, svoji logiku, zejména těch raných. U pozdních slivoní sklizených po mrazících bych jej nechal na květen.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 19.11.2008 8:41

Pane Vysloužile, máte samozřejmě pravdu. Ten dodatek je správně, ovšem já jsem z kraje, kde se trnkám říká švestky a místo slivovice z nich děláme povidla. Všechno je sklizeno během září, některé "blumy" ještě dříve a ten řez po sklizni je taková pomsta za nadměrnou úrodu. Podstatné je, že to - i při radikálním průklestu - stromy dobře snášení. Doufám, že to tak bude i u Jojáčka (odrůdy Jojo), ta mne zatím s plody hodně šetřila. Zdraví Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.220 (?), 19.11.2008 10:11

Dobrá den,

mám dotaz, kdy je nejlepší stříhat jabloně? Máme mladé stromky tak asi 5leté. Podzimní sestřih už jsme asi prošvihli, což? A je nějaké pravidlo, jak a o kolik se stříhá (pod pupenem, nad pupenem, kolmo, šikmo...)?

Díky za každou radu

zdraví zahradní analfabet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 19.11.2008 23:11

Ono to opravdu chce si o tom něco přečíst - záleží i na pěstovaném tvaru. Jestli jste 5 let nestříhali (???), tak s tím budete mít problém - to by spíš pak chtělo odborníka, jestli z toho dokáže ještě vytvořit jakous - takous korunku. Jinak jabloně se stříhají zjara po přejití hlavních mrazů (březen). V létě se dělá doplňkový letní řez. Většinou se stříhá mírně šikmo nad pupenem. Odstraňují se hlavně větve směřující dovnitř koruny - ale opravdu to chce literaturu a obrázky, nebo ochotného souseda, který by ukázal co a jak  :o)).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 28.11.2008 9:39

Řez ovocných stromů je jen jednou součástí jejich ošetřování. Celkově jde o dlouhodobé spolupůsobení mnoha faktorů, z nichž ne všechny jsme schopni rozeznat, poznat či dokonce usměrnit jejich vliv. Podnož, odrůda, stanoviště, kondice stromu, hnojení, ochrana postřiky, doplňková výživa, vliv podnebí a počasí, působení škůdců a další skryté či nepoznatelné vlivy - např. nemoci kořenů, vlivy skryté v půdě, přenesené nemoci apod. Vzájemné vztahy těchto vlivů jsou určeny přírodními zákonitostmi. Příklad: Větev, která směřuje vzhůru, plodí málo nebo vůbec (ovšem i v závislosti na odrůdě, podnoži, hnojení a řezu i dokonce na chemické ochraně), zatímco větev, skloněná šikmo dolu, plodí více - ale neroste, takže má málo listů pro výživu plodů... atd. Hledáme tedy jakousi optimální rovnováhu.

Chci tím vysvětlit, že pokud příručka na používání rychlovarné konvice má 6 stran, není nic divného na tom, že příručka o řezu ovocných stromů má minimálně desítky, často pak stovky stran. Jde ušetřit čas a nic nestudovat. Ani ministr financí, jak sám prohlásil, nevidí chybu v tom, že nemá ekonomické vzdělání. Chyby se dříve nebo později projeví, nejlépe je na tom ten, kdo si to neuvědomí. Jde totiž nejen o ztracenou úrodu kvalitního ovoce, ale zejména o léta ztraceného času . Jde jen o to, kolik jich člověk ještě má.

Snad jsem popsal srozumitelně podstatu problému tak, aby ji autorka dotazu byla schopna akceptovat . Všem přeji, abychom už zase brzo mohli nadávat, jak to všechno roste jako blázen, že člověk neví kam dřív skočit, protože to potřebujeme ke štěstí. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.176 (?), 28.2.2009 16:18

Dobrý den, minulý rok v březnu jsem si koupil mladej stromek GOLDEN DELICOCUS. Stromek stačil minulý rok udělat poměrně pěknou korunku s přírůsty okolo 70cm. Ctěl bych se zeptaptat, o kolik mám sestříhnout větvě rostoucí po stanách a o kolik hlavní výhon. Jsem začátečník a nerad bych něco pokazil. Díky za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tktz - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (126) - 169.122 (?), 28.2.2009 16:59

host - xxx.xxx.130.20 (?), 28.11.2008 9:39 už vím proč se říká "jsem s toho jelen" protože tento článek mě nic nepřinesl, vlastně vůbec nevím o čem pisatel vlastně psal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika