Stlpovita jablon s cervenymi plodmi



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.107 (?)
20.1.2012 19:40

Zase bych nesouhlasil s tím, že štíhlé vřeteno je pro strom přirozený tvar. Podle mne přirozený tvar koruny vypadá v podstatě opačně. A s tou jednoduchostí - snadné je to pro toho, kdo to umí a zabývá se tím. On stačí takový Rubín či Rubinola na vřetenu a člověk chodí kolem stromku jako pešek okolo, v jedné ruce nůžkÿ, v druhíé ohýbadlo a neví coby.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.107 (?), 20.1.2012 19:40

Zase bych nesouhlasil s tím, že štíhlé vřeteno je pro strom přirozený tvar. Podle mne přirozený tvar koruny vypadá v podstatě opačně. A s tou jednoduchostí - snadné je to pro toho, kdo to umí a zabývá se tím. On stačí takový Rubín či Rubinola na vřetenu a člověk chodí kolem stromku jako pešek okolo, v jedné ruce nůžkÿ, v druhíé ohýbadlo a neví coby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 46.80 (?), 20.1.2012 22:49

K tomu výčtu bych přidal také Admirál, Gloster, Hana, Ametyst, Sirius, Zvonkové - ty také moc nůžky neposlouchají.

Co se dobře větví na způsob vřetene tedy odrůdy co jdou "zknipovat" patří zcela jistě Topaz, Karneval, Blaník, Opál, Luna, Rosela, Vanda, Šampion, Jonagoldy, Golden del., Idared, Kids Orange, Nela, Gala, Melodie, některé Red Delicie, Braeburn a věřil bych, že i Průsvitné letní.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 21.1.2012 7:33

Určitě bych sloupovité jabloně šmahem nezatracoval. Co vím o jejich pěstování, měly by se roubovat na vzrůstné podnože, rozhodně ne na méně vzrůstné, jak se to praktikovalo dříve. Co se týká řezu, slyšel jsem od skutečných odborníků, kterým věřím, že prakticky řez nevyžadují a podle svých dosavadních zkušeností s nimi se k tomu i přikláním. Co není dosud u nich vyřešeno, je relativní krátkověkost, protože co s nimi, až dosáhnou po maximálně 15 letech výšky kolem 3 m?
Dalším diskutovaným problémem je chuť, ale chutě jsou různé, takže někomu určitě budou chutnat, jinému zase ne. V tom případě je potřeba ochutnat a pak teprve sázet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 21.1.2012 21:11

Čekal jsem odpor na můj názor o balerínách, ale že budou používány polopravdy a vyložené lži o štíhlých vřetenech ve prospěch balerín místními prodejci je přímo šokující.A nikomu to zjevně nevadí.A proto říkám, věřte prodejcům, těm jde jen o vaše peníze.Chtěl jsem být objektivní ale to je dnes sebevražda.Sbohem - Mičurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.38 (?), 21.1.2012 21:26

Mohl byste být konkrétnější? Jaké polopravdy a lži? Dejte na stůl rozumné argumenty, prosím. Uražené prásknutí dveřmi si příliš sympatií u čtenářů nezíská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 21.1.2012 22:25

Připojil bych se k hostu - xxx.xxx.89.38. Vážený pane Polehlo, také by mne zajímalo, kde tady jsou, cituji: " používány polopravdy a vyložené lži o štíhlých vřetenech ve prospěch balerín" a kde jste tady na vlákně viděl nějakého prodejce sloupovitých jabloní? Diskuze je tady od toho, aby každý mohl vyjádřit svůj subjektivní názor, ale podle Vás jste objektivní jen Vy.
Vámi doporučený článek v Zahrádkáři mám před sebou a nepřipadá mi, že by bylo pěstovaní sloupovitých jabloní nějak extrémně náročné na řez a další péči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 161.56 (?), 23.1.2012 8:53

"Admirál, Gloster, Hana, Ametyst, Sirius, Zvonkové - ty také moc nůžky neposlouchají." Admirál, Hanu nemám, Ametyst som vrúbľoval vlani. S ostatnými skúsenosti mám. Vcelku súhlasím, ale Sirius mi dobre obrastá rodivým drevom, nemôžem si sťažovať, že by nerešpektoval záhradnícke nožnice. Možno preto, že je navrúbľovaný na Braeburnu a ten je na podložke M9. Vrúble Sirius mi zarodili hneď prvý rok po naštepení. Musím ešte poznamenať, že je to chuťovo skvelé jablko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 161.61 (?), 21.1.2012 9:48

Plním slib, je to Zahrádkář 2010 květnové číslo str.18÷19.Každý, kdo se chce věnovat tomuto tvaru by si měl tento praktický článek přečíst.Počáteční chyby se těžce napravují. - MIčurin II

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.80 (?), 21.1.2012 16:15

A tak vyzkoušel jste některou z odrůd?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.253 (?), 21.1.2012 19:32

Nejsem sice ten, kterého jste oslovil, ale dovolte, abych se k tomuto tematu vyjádřil.Mám asi 20 odrůd balerin, z toho asi 15 plodí.Odrůdy Bolero, Polka,Flamenco, Waltz,Gold, Green,Red, Star a Sun CATS jsou chuťově slabší stejně jako Kordona.Lepší jsou odrůdy Sonet a Rondo.Zatím se jeví jako chuťově nejlepší odrůdy Goldlane a Moonlight.Ale je to podle mé chuti, někomu mohou chutnat úplně jinak.Co se týká řezu, tak preferuji letní řez u balerin protože odrůdy z řady CATS mívají přírůstky až 50 a více cm a je třeba je zakrátit-ne terminál.Co se týká odolnosti proti chorobám tak i v roce 2010,kdy byl silný tlak strupovitosti a některé odrůdy jako Idared, Meteor a některé další byly napadeny byly tyto bez napadení.Podotýkám, že provádím chemické ošetření.Někdy jsou problémem mšice, protože silné olistění je dobře ukrývá.  Přeji lepší počasí a dobrou úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika