Štíhlé vřeteno - řez 1. rok



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?)
29.3.2018 13:37

Pokud budou vodorovně nebo je vyvážete, nezkracoval bych. Vtip toho tvaru je právě v omezeném řezu. Terminál je sázka do loterie, mělo by dojít k tomu, že vyraší všechny ponechané pupeny. Což ovšem strom nikdy neprozradí, co vyvede. Přednostně vždy raší ty nahoře. Takže nevím. Já bych toho kousek ufik.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 109.193 (?), 29.3.2018 13:23, zobrazeno: 5462x

Dobrý den, zakoupil jsem nádherně rostlý stromek jabloně James Grieve na M26 ideální k pěstování štíhlého vřetena (odklon výhonů téměř do vodorovna a rostlé do všech směrů).Jedná se mi o to, že v každé publikaci, kterou mám se píše něco jiného v jedné se píše výhony zakrátit v jiné zase, že ne.Jde mi o to zda tyto výhony (cca 60 cm) zakrátit či nezakráti.Prosím Vás o radu a zkušenosti.Děkuji Petr  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 29.3.2018 13:37

Pokud budou vodorovně nebo je vyvážete, nezkracoval bych. Vtip toho tvaru je právě v omezeném řezu. Terminál je sázka do loterie, mělo by dojít k tomu, že vyraší všechny ponechané pupeny. Což ovšem strom nikdy neprozradí, co vyvede. Přednostně vždy raší ty nahoře. Takže nevím. Já bych toho kousek ufik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 0.146 (?), 30.3.2018 9:46

Kdy jste ten stromek zasadil? Jestli teď nebo na podzim musíte provést povýsadbový řez. Jestli předloni není řez kosterních větví třeba. Ale!

Já pěstuji vřetena v suché lokalitě bez možnosti pravidelné závlahy. Při ponechání prvního vodorovného patra bez řezu u mne dochází k předčasnému zastavení/zpomalení jeho růstu. Druhé patro následně začne první přerůstat a je problém donutit první patro k růstu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 9.135 (?), 30.3.2018 13:09

S tím zastavením růstu máte recht. Já jsem to neřezal a ono to rostlo jako když ne. A to je tu vlhko, semtam mokro. Chytré knihy o tom mlčí a jistě je to častý jev.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.3.2018 14:26

James Grieve na M26 málokdy naroste do větší velikosti. Já bych ho řezem podpořil k růstu, jinak bude mít sklon babčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 109.193 (?), 30.3.2018 16:23

Dobrý den, mnohokrát děkuji všem, kteří odpověděli na můj dotaz.Myslíte pane Vysloužile, že by jste mi poradil jak to ořezat (jestli vnější očko či vnitřní a jak hluboko)??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.3.2018 20:37

Přiměřeně...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 6.99 (?), 31.3.2018 1:46
Já bych řezal o třetinu na horní nebo na boční pupen (větve máte vodorovné) tak, aby jste si zachoval vyvážené rozložení větví do všech stran. Vřeteno se nemusí tolik stříhat, ale s vyvazováním je taky dost práce.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.44 (?), 4.4.2018 14:29

Ja vždy pri novovysadenom stromčeku, bez ohľadu na odrodu, zrežem konáre hlboko (2-3 očká), aby som v prvom roku podporil vegetatívny rast. To či na vnútorné alebo vonkajšie očko by som prispôsobil tak, aby nové výhony po reze boli aj naďalej v približne vodorovnej polohe. Ak už sú výhony vo vodorovnej polohe, tak by som ich tento rok zrezal na vnútorný púčik a v ďalšom roku na vonkajší, aby sa zachoval vodorovný charakter rastu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika