Staré odrůdy od silnic určení



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
4.10.2017 9:39

Hvězdnatá reneta se málokdy sázela k silnicím. Rozlišíte je snadno. Hvězdnatá reneta se dá jíst, Jeptiška ne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
JK76 - (6) - 218.248 (?), 3.10.2017 22:15, zobrazeno: 6409x

Dobrý den Všem, pokusil jsem se určit odrůdy nalezené v alejích podél silnic na Uhlířskojanovicku. Vzhledem k tomu, že letos mrazy moc jabloním nepřály, těchto pár stromů resp. odrůd uprokázalo svou mrazuvzdornost, což usnadnilo i určování. Chyba je samozřejmě možná a nakonec i dostipravděpodobná, za každý poznatek tedy budu rád.

Odrůdy od silnic
Odrůdy od silnic
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 189.156 (?), 3.10.2017 22:50

Máte to určené správně, nejsem si jistý jen u té Hvězdnaté, možná by to mohla být i Jeptiška...

           Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 4.10.2017 9:39

Hvězdnatá reneta se málokdy sázela k silnicím. Rozlišíte je snadno. Hvězdnatá reneta se dá jíst, Jeptiška ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 4.10.2017 14:23

No jednou jsem ji v aleji našel. Jeptička se taky k cestám nesázela, má velice atraktivní plody, které, jak by napsal pan Říha, svádějí k mlsání... Dle fotky bych tipoval tu Hvězdnatou, ale může to být třeba i Mulhauptova, to je taková v podstatě neznámá odrůda, která vypadá vizuálně téměř identicky jako Hvězdnatá. Tady u nás na Opavsku se dá v alejích najít...

Chut Jeptišky zas tak hrozná není, nebo řekl bych spíše že to je dobré jablko, které sníte úplně bez ošklíbání. Záleží ale taky od polohy, v které vyroste, plodí sice i ve vysokých polohách, ale o chuti se tam asi moc bavit nemůžeme...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 4.10.2017 17:27

Já bych si podle fotky nebyl jistý ani tou parménou.  Na neřezaných stromech bývají plody obvykle velikosti ořechu (pokud jich tam je víc). Navíc pruhované jablko se rzivou stopeční jamkou je každá druhá reneta. Parména se pozná podle růstu.

Jeptiška se do alejí nedoporučovala. Má poměrně širokou korunu. Přesto je u nás v alejích spousta sort, které byly uváděny jako nevhodné.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.126 (?), 4.10.2017 21:54
Ja jsem dnes volala na nas mistni urad skrz jablone. Bylo mi receno, ze ldyby byl strom u silnoce, o tom by melo mesto zpravu, ale o starych odrudach u lidi, i ldyz krajove jablone, to mam smulu. Zkusit obvolat, treba vam povi...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 189.156 (?), 5.10.2017 11:10

Jistě že to parména být nemusí, ale je to pravděpodoněnjší že je, dle mého. Už jen z toho důvodu že Parména je v alejích velice častá. To že Parména, na starém dřevě má malé plody, se sice běžně uvádí, v realitě ale to zas tak hrozné není a lecky i přestárlé parmény mohou přinést krásné plody.

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
JK76 - (6) - 218.248 (?), 9.10.2017 20:29

...kdyby mě napadlo jablko rozkrojit, bylo by to jasné hned. Načervenalá dužina hovoří pro hvězdnatou renetu.

Hvězdnatá reneta
Hvězdnatá reneta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
JK76 - (6) - 218.248 (?), 5.10.2017 20:41

...o Jeptišce jsem při určování také uvažoval, ale ta dozrává později. O Hvězdnaté renetě se uvádí ale i to, že před sklizní tj.ve 2.polovině září (což také odpovídá... plody jsem sbíral před 10 dny) také silně padá (pod sttromy bylo mnoho plodů) a tohle jablko navíc i voní, což Jeptiška prý ne.

Jinak děkuji moc za Vaší reakci..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JK76 - (6) - 218.248 (?), 9.10.2017 20:42

...věděl by někdo? Jablka jsou malá, chuť aktuálně zajímavě ovocně nakyslá, ještě drží na stromě(tj. nyní na začátku října), mrazuvzdornost zřejmě velká. Letos až na ty nejodolnější odrůdy vše pomrzlo.Zajímavé jsou dlouhé ušty a téměř chybějící jamka.Slupka je lesklá, mírně mastná.

Neznámá odrůda
Neznámá odrůda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika