Staré odrůdy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?)
14.10.2008 22:43

Fotky nemám. Malináč (hornokrajský) je tmavě červené, poměrně lehké žebernaté podzimní jablko, načervenalé pod slupkou '(ale ne tolik jako červený kalvil, jemuž se podobá). Holovouské malinové je typické svalcem kolem stopky (ne všech) plodů, výbornou chutí a chrastěním jader - podobně jako řehtáč. Popravdě řečeno, ani jedno mi po malinách nechutnalo. Je škoda, že se taková jablka již nepěstují. Možná ale, že naše děti budou stejně vzdychat po starých, již opuštěných Bohemiích a Rubinolách, kdo ví. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
host - 71.2 (?), 28.9.2008 20:42

Vidím tady zmínku o malináči, poradí prosím někdo. Děda ho pěstuje léta - nedaleko Olomouce, nadm. výška 230m. Plodí opravdu hodně, plody chutné, ovšem všechna jablka mají shnilé plesnivé jádřince. Končí vždy jen v moštu. Proti houbám nepoužívá chemii. Zahrada je nedaleko lesa.

Druhý dotaz: Ví někdo něco o starých odrůdách Matčino a Smiřické. Názvy si nejsem jist. Velice rád se nechám poučit.

Díky, s pozdravem Mita

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.34 (?), 28.9.2008 21:07

Smiřické by snad mělo být letní jablko, zrající pár dní před odrůdou průsvitné letní.Bez záruky.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.10 (?), 28.9.2008 21:35
Smiřické rozhodně není letní, vydrží do konce zimy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 28.9.2008 22:06

Matčino (Nontit) a Smiřické (vzácné) byly hojně pěstované odrůdy v minulosti. Matčino - americká odrůda, sladké podzimní plody, Smiřické  - původně lokální zimní odrůda snad z východních Čech - ploché žluté černě tečkované plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.44 (?), 3.3.2009 18:46

Nonetit bylo dobrý jabko, u nás na vysočině vydrželo přes Vánoce. Podobá se mu rezistentní Nabella chutí i plodem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
.Lukáš - (10) - 245.140 (?), 28.9.2008 22:32

´Smiřické vzácné´ pochází z roku 1870, pěstováno bylo snad v zámecké zahradě ve Smiřicích na Královéhradecku. Jedná se o bujně rostoucí strom s ploše kulovitou korunou. Netrpí příliš strupovitostí ani padlím. Plody jsou velké, mírně oploštělé se zdužnatělou krátkou stopkou. Barva slupky citrónově žlutá, dužnina bílá, sladká. Sklizeň v polovině října, vydrží až do března. Přikládám dvě fotografie - třeba se tentokrát opravdu jedná o ´Smiřické vzácné´ - i když zahrádkářům není co věřit, že? 

K ´Matčinu´ Vám posílám ofocenou stránku z Malé pomologi I, Dvořák a Vondráček z roku 1969. Snad tím neporušuji práva autorů.

Smiřické1
Smiřické1
Smiřické2
Smiřické2
Matčino
Matčino
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juraj Kafka - (15) - 46.80 (?), 3.3.2009 18:04

Zdravím, jen přidám, dle mé zkušenosti je to strom nevyžadující častý průklest.foto stromu přidám někdy příště. Plodí jednotlivě nebo po dvou plodech, a tak jsou plody pravidelně rozmístěné po koruně stromu a jsou velikostně poměrně vyrovnané. Co se týče chuti, tak je podle mě poněkud ostřejší, jablko se musí podtrhnout, aby pak došlo ve skladu. Vydrží skutečně do března. Rádo moučnatí. Odlišná je i vůně plodů. Slupka je mastná charakteristická tmavšími "ťupkami" lenticel.Barva za sklizně je zelená, po dojití jasně citronově žlutá, jablka jsou vzhledná, téměř nemající stroupky.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.138 (?), 14.10.2008 21:50

Jsem rada, ze tu ctu na p.Peska samou chvalu. Nasla jsem si ho pres stare odrudy Gengel a chystam se, ze si u nej objednam ovocne stromky nebo si udelam vylet primo do Bojkovic a vyzvednu si je osobne.

Jsem z Prostejova a objevila jsem jablon s vybornymi plody - jadrince krasne a tipuji to za malinac. Nevite, kde najit nejakou fotku malinace abych se ujistila, ze se jedna o ta sama jablka? A zda nekdo vite vice o malinaci holovouskem? (foto?)

Hodne diky Jana - Prostejov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 14.10.2008 22:43

Fotky nemám. Malináč (hornokrajský) je tmavě červené, poměrně lehké žebernaté podzimní jablko, načervenalé pod slupkou '(ale ne tolik jako červený kalvil, jemuž se podobá). Holovouské malinové je typické svalcem kolem stopky (ne všech) plodů, výbornou chutí a chrastěním jader - podobně jako řehtáč. Popravdě řečeno, ani jedno mi po malinách nechutnalo. Je škoda, že se taková jablka již nepěstují. Možná ale, že naše děti budou stejně vzdychat po starých, již opuštěných Bohemiích a Rubinolách, kdo ví. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 15.10.2008 17:42

V loňském katalogu p.Peška byly nabízené staré odrůdy popsané i s přiloženými fotografiemi plodů-Malinové tam bylo v obou druzích. Jak je to letos, nedívala jsem se, zkuste to. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika